Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Kontraceptinės piliulės – ar tikrai viską apie jas žinome?

2016-11-03 14:22:58

Kai 1960 metais paplito moterų kontraceptinės piliulės, jos įžiebė tikrą seksualinę revoliuciją. Tačiau ar tikrai viskas žinoma apie jų šalutinius poveikius?

© Fotolia.com

Nuo žemo seksualinio aktyvumo iki depresijos, svorio priaugimo ir nereguliaraus kraujavimo – kai kurios moterys patiria simptomus, smarkiai įtakojančius jų gyvenimo kokybę, tačiau medicinos specialistų vadinamus normaliais.

Viena didžiausių piliulių vartojimo rizikų yra galimybė išsivystyti giliųjų venų trombozę. Nors ji paveikia tik dvi iš 10 tūkst. moterų, tačiau gali būti mirtina. Be to, hormoniniai kontraceptikai padidina krūties vėžio tikimybę, o taip pat gimdos kaklelio vėžio ir insulto galimybę.

Viena moteris dienraščiui „The Independent“ pasakojo, kad ji ignoravo kelias savaites užsitęsusius galvos skausmus ir pykinimą, nes jie prie šalutinių kontraceptinių piliulių sukeliamų poveikių yra įvardyti kaip normalūs simptomai.

„Galvos skausmus ir pykinimą pradėjau jausti vos kelios dienos pradėjus vartoti piliulę, bet ant instrukcijos lapelio šie simptomai išvardinti kaip normalūs šalutiniai poveikiai. Tik po pusantro mėnesio pasikartojančio skausmo jau nebegalėjau to kęsti. Migrena prasidėdavo pačiame ryte ir per dieną pamažu skausmas vis blogėdavo. Galvoje spausdavo, jausdavausi lyg skęsčiau, nes atrodydavo, jog į smegenis nepatenka pakankamai deguonies“, - savo patirtimi dalinosi moteris.

„Kai nuėjau pas gydytoją pasitikrinti kraujo spaudimo, ji sunerimo, nes spaudimas buvo labai pakilęs. Jeigu ir toliau būčiau vartojusi piliulę, būčiau rizikavusi insultu ar net širdies smūgiu. Paaiškėjo, kad aš esu jautri estrogenui. Neturėjau šalutinio poveikio simptomų laikyti normaliais, lyg tai būtų kažkas, kas ir turėtų įvykti. Visi skausmai liovėsi, vos tik nustojau vartoti piliulę – reikėjo nustoti iškart“, - pasakojo moteris.

Kita moteris teigė, kad kontraceptikai ją privertė jaustis kaip zombį, todėl juos vartoti iškart nustojo. O dar kita pasakojo: „Piliulės mano pasaulį pavertė vienspalviu. Neverkiau, bet ir nesijuokiau. Užtrukau ilgą laiką, kol supratau, kodėl.“

Neseniai atliktame medicininiame tyrime buvo rašoma, kad moterys, geriančios kontraceptikų piliulę, užsiklijavusios pleistrus, įsidėję implantus ar gimdos spiralę, turi 23 proc. didesnę tikimybę susirgti depresija, kentėti nuo nerimo, nuotaikų kaitos ir prastos nuotaikos. Geriant kontraceptikus, visi šie simptomai yra laikomi normaliais.

Praėjusią savaitę pirmojo vyriško kontraceptiko bandymo metu iš jo pasitraukė net 20 dalyvių iš 320. Vyrai teigė pasitraukiantys dėl „nepakeliamų šalutinių poveikių“: depresijos, raumenų skausmo, nuotaikų kaitos, aknė ir libido pokyčių.

Moterų lygybės partijos (angl. Women's Equality Party) lyderė Sophie Walker teigė: „Gaila, kad dar prireiks laiko, kol kontraceptikai pasieks ir vyrų vaistų lentynas, tačiau mes raginame ekspertus labiau ištirti kontraceptinių priemonių keliamus šalutinius poveikius tiek vyrams, tiek moterims.“

„Moterys su šiais poveikiais taikstėsi dar nuo piliulės atsiradimo 1960 metais. Nuo to laiko moterys taip pat nešiojo nėštumo atsakomybę ant savo pečių. Mums reikia didesnio pasirinkimo, kuris šią pareigą perleistų ir vyrams“, - pridūrė lyderė.

Lytinės sveikatos labdaros organizacijos „FPA“ vykdančioji vadovė Natika Halil teigė, kad kontraceptinių priemonių pasirinkimas Jungtinėje Karalystėje (JK) yra platus, tad ir vyrai, ir moterys, patiriantys nemalonius šalutinius poveikius, gali rinktis bet kokį kitą kontracepcijos būdą iš galimų penkiolikos.

JK hormoninius kontraceptikus vartoja 3,5 milijonų moterų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Psichologė apie nerimą keliančią tendenciją: vis mažesnius vaikus slegia sunkios mintys
Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad vaikų, susiduriančių su tokiomis sunkiomis mintimis, kaip baimė, nerimas,...
Sodininkystės sezonas: kaip saugotis stabligės, prižiūrėti žaizdą susižeidus
Su pavasariu sugrįžo ir sodininkystės sezonas. Jo pradžioje ne visiems pavyksta išvengti įsipjovimų ir įsibrėžimų. Todėl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų