Antradienis, 2023.06.06
Reklama

Konstatuoti žmogaus teisių pažeidimai Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje

vlmedicina.lt | 2014-09-03 09:29:30

Seimo kontrolierius Augustinas Normantas suabejojo, ar Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje tinkamai rūpinamasi pacientais, o jų teisės nėra pažeidinėjamos.

Žmogaus teisių padėties Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje ataskaitoje Seimo kontrolierius pažymi, kad pacientai klinikoje nėra informuojami apie jiems skirtą gydymą ir jo veiksmingumą. Jiems taip pat nesuteikiama informacija apie vartojamus vaistus ir galimybę atsisakyti medicininių intervencijų, o priverstinai hospitalizuoti pacientai neturi galimybės ginčyti teismo sprendimų – jie nekviečiami į teismo posėdžius.

Vaistai rankose
Algirdo Kubaičio nuotr.

Seimo kontrolierius rekomendavo teisingumo ministrui Juozui Bernatoniui apsvarstyti galimybę įtvirtinti priverstinai hospitalizuoto asmens teisę skųsti teismo išduotą leidimą pratęsti jo priverstinį hospitalizavimą ir gydymą.

Apsilankę Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje Seimo kontrolierių įstaigos specialistai pastebėjo, kad pacientams neužtikrinama teisė susipažinti su medicinos dokumentais ir gauti jų ištraukas pagal teisės aktų nustatytus reikalavimus.

„Poūmių būsenų skyriuje nėra tinkamai užtikrinama pacientams ir darbuotojams saugi aplinka (nevykdomas stebėjimas vaizdo kameromis), taip pat neužtikrinamas higienos normoje nustatytas minimalus plotas 1 lovai (pacientui) palatoje. Yra palatų, kuriose daugiau nei keturios lovos, nustatyti vaikščiojimo lauke apribojimai“, – pastebima Seimo kontrolieriaus Žmogaus teisių padėties Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje ataskaitoje.

A. Normantas pastebi, kad įstaigoje nėra atskiros patalpos, kurioje galėtų vykti pasimatymai (susitikimai) su artimaisiais, taip užtikrinant bendravimo privatumą.

Seimo kontrolierius Respublikinės Šiaulių ligoninės generaliniam direktoriui Petrui Simavičiui rekomendavo imtis visų priemonių, kad gydomi savo noru pacientai visuomet turėtų galimybę pateikti pareiškimą dėl gydymo atsisakymo, galėtų atsisakyti medicininių intervencijų. Tai pat jie būtų informuojami apie gydymą.

„Priverstinai hospitalizuojami asmenys turi būti pasirašytinai informuojami apie teismo posėdį, kuriame bus sprendžiamas jų priverstinio hospitalizavimo ir gydymo pratęsimo klausimas, ir apie teisę jame dalyvauti“, – rašoma Seimo kontrolieriaus rekomendacijose.

Seimo kontrolierius siūlo gerinti darbuotojų darbo kokybę ir jiems organizuoti mokymus žmogaus teisių, žmonių su specialiaisiais poreikiais teisių ir laisvių apsaugos, Jungtinių Tautų Neįgaliųjų Teisių Konvencijos reikalavimų taikymo, suvaržymo ir izoliavimo taikymo, išimtinių situacijų, kai izoliavimai ir laisvių apribojimai, suvaržymai galėtų būti taikomi, temomis.

Seimo kontrolierius P. Simavičiui rekomendavo apsvarstyti galimybę sudaryti sąlygas pacientams užsirakinti higienos patalpose, o saugumui užtikrinti, įrengtas užraktas, kurį, esant poreikiui, galėtų atrakinti įstaigos darbuotojai.

Seimo kontrolierius taip pat rekomendavo visiems pacientams išduoti higienos priemones: šukas, dantų šepetukus ir prausimosi priemones.

2014 metų pradžioje Seimo kontrolierių įstaigai suteiktas mandatas vykdyti nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą (OPCAT).

Lietuvoje veikia per 400 laisvės suvaržymo vietų. Tai ne tik kalėjimai ar tardymo izoliatoriai, bet ir areštinės, psichiatrijos įstaigos, pasienio kontrolės punktai, globos ir pataisos namai.

Seimo kontrolierių įstatyme įtvirtinta Seimo kontrolieriaus teisė bet kuriuo paros metu įeiti į patalpas, kur ištisą parą laikomi asmenys. 2014 metų pradžioje Seimo kontrolierių įstaigai Seimas suteikė mandatą vykdyti nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą fakultatyvų protokolą.

Seimo kontrolierių įstaigos informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kada metus rūkyti dar galima susigrąžinti sveikatą: kūnas atsigauna po pirmų savaičių
Nors rūkymo pasekmėmis dažnai tampa vėžys, bronchitas, kitos lėtinės ligos ir net mirtis, nuo šios priklausomybės kasdie...
Širdies ligos: jeigu turite stabtelti, kad užliptumėte į ketvirtą aukštą, laikas pasitikrinti sveikatą
Ilgai manyta, kad širdies ligomis serga tik garbaus amžiaus žmonės, tačiau pastebima, kad dažno šiuolaikinio žmogaus kas...
Skelbiamas konkursas Kauno klinikų direktoriaus pareigoms eiti
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno kli...
Kodėl labai svarbu sportuoti dirbantiems sėdimą darbą?
Sėdimas darbas mažiausiai 8 valandas kasdien - daugelio suaugusių žmonių kasdienybė. Tik ar žinojote, kad moksliniai tyr...
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų