Klausimas. Kiek kartų per metus galima darytis kompiuterinę tomografiją? Ar kenkia spinduliai, kiek laiko turi praeiti nuo vieno tyrimo iki kito? Labai ačiū.
„Vakarų Lietuvos medicinos“ atsakymas
Be abejo, jonizuojanti spinduliuotė kenkia, ar tai būtų kompiuterinis tomografas, ar kitas rentgeno aparatas. Bet gaunamos dozės tokios mažos, kad tikimybė vėliau dėl to susirgti kokia liga labai maža. Jei tikimybė būtų didelė, tokie metodai tiesiog nebūtų taikomi.
Normos, kiek kartų galima atlikti tomografiją, koks tarpas turėtų būti tarp tyrimų, nėra nustatytos. Įvertinti ir pagrįsti tyrimų reikalingumą turi gydytojas. Sprendžiant tyrimo klausimą vertinama žala ir nauda: galima nedaryti tyrimo, bandyti atspėti diagnozę ir pradėti gydyti vaistais: gal atspėsime, o gal nugydysime. Kitas variantas – visgi padaryti minimalią žalą sveikatai, bet nustatyti tikslią diagnozę ir numatyti tolesnius veiksmus.
Pagal Lietuvos teisės aktus pacientas turi teisę atsisakyti šio tyrimo, suvokdamas, kokios pasekmės gali būti padarytos sveikatai, jei tyrimas nebus atliktas. O gydytojas turi paaiškinti, kodėl reikia to tyrimo.
Parengta pagal gydytojo radiologo Igorio Kniaževo bei Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento direktoriaus Juliaus Žiliuko paaiškinimus
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.