Šeštadienis, 2024.10.12
Reklama

Kodėl vieni mūsų – dešiniarankiai, kiti – kairiarankiai?

vlmedicina.lt | 2013-09-15 16:40:39

Mokslo žurnale „PLOS Genetics“ publikuotame tyrime pristatomas biologinis procesas, lemiantis tai, ar žmogus dešiniarankis, ar kairiarankis.

Mokslininkai iš Oksfordo, Šv. Endriu, Bristolio universitetų ir Nyderlandų Max Plank instituto teigia nustatę koreliacijas tarp dešiniarankystės bei kairiarankystės ir genų, susijusių su kairės bei dešinės pusių asimetrijos vystymusi embrione.

kairiarankis
Lino Šlepečio nuotr.

Oksfordo universitetui atstovaujantis William Brandler teigia, jog šie genai veikia biologiniame procese, kurio metu ankstyvos stadijos embrionas iš ląstelių kamuoliuko virsta augančiu organizmu su nustatytomis kairiąja ir dešiniąja puse. Mokslininkai mano, jog tie patys genai gali būti atsakingi ir už dešiniojo ir kairiojo smegenų pusrutulio vystymąsi, kuris savo ruožtu daro įtaką tam, ar žmogaus dešiniarankis, ar kairiarankis.

Žmogus – vienintelė rūšis, demonstruojanti tokį stiprų polinkį naudoti vieną ranką: maždaug 90 proc. žmonių – dešiniarankiai. Mokslininkus nuo seno domina šio reiškinio priežastys. Tyrėjų komanda iš Šv. Endriu universiteto (Škotija), vadovaujama dr. Silvia Paracchini, dėjo visas pastangas, siekdami nustatyti, konkrečiai kurie genai lemia šį žmogaus polinkį, o kartu ir perprasti dešiniarankystės beo kairiarankystės evoliucijos priežastis. Siekdami šio tikslo, mokslininkai bandė identifikuoti visus geno variantus, galimai koreliuojančius su žmonių polinkiu į dešiniarankystę ar kairiarankystę.

Tyrimą atlikę mokslininkai nustatė, jog labiausiai tikėtina (atlikus tyrimą gautas statistiškai reikšmingas rezultatas), jog polinkį dešiniarankystei ar kairiarankystei lemia vadinamasis  PCSK6 genas. Nustatę geną tyrėjai, siekdami perprasti biologinį procesą, išnagrinėjo, kokią funkciją PCSK6 ir jam artimi genai atlieka pelėse.

Atlikus bandymus su pelėmis paaiškėjo, jog PCSK6 geno suardymas lemia kairės ir dešinės kūno pusės asimetrijos defektus, tokius kaip netaisyklingas organų išsidėstymas kūne, pavyzdžiui, širdis ir skrandis – dešinėje, o kepenys – kairėje ir pan.

Nors mokslininkams pavyko nustatyti genus, dalyvaujančius kairės ir dešinės pusių vystymosi procese žmogaus embrione, William Brandler atkreipia dėmesį į tai, kad šie rezultatai vis tiek iki galo nepaaiškina, kodėl vieni žmonės – dešiniarankiai, o kiti – kairiarankiai.  Jis teigia, jog dešiniarankystė ar kairiarankystė yra įgimtas žmonių organizmo požymis, kurį lemia ne tik genai, bet ir aplinka bei kultūrinis spaudimas.

Straipsnis parengtas įgyvendinant Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos NVO fondo remiamą paprojektį „NVO, veikiančių mokslo sklaidos srityje, tinklo stiprinimas, plėtojant jo institucinius gebėjimus“.

Šaltinis

https://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130912203216.htm

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų