Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Kodėl neįgaliajam neverta dirbti?

2011-10-27 09:54:27

Manau, pagrindinės priežastys, kodėl neįgalieji nenori  dirbti, yra ekonominės. Žmonėms dirbti už minimalią algą neapsimoka, geriau turėti neįgalumą, būti namuose ir gauti socialines pašalpas, kompensacijas.

 Kaip socialinis darbuotojas esu tarpininkavęs neįgaliajam įsidarbinant į socialinę įmonę. Jis padirbo tik mėnesį, nes pradėjo "atakuoti" tarnybos, kad pateiktų darbo užmokesčio išrašą, nes jis nebetenka kompensacijų už šildymą ir socialinį būstą.  

Saulius Liekis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Lietuvoje yra apie 140 socialinių įmonių, kuriose dirba apie 2,8 tūkst. darbuotojų. Tik va kyla klausimas, ar jose neįgalieji tik  netampa priedanga gauti valstybės lengvatoms ir siekti asmeninės naudos. Nes patys neįgalieji prasitaria, kad jie yra išnaudojami darbo vietose. Žinoma, ir klausimas diskusijai: ar socialinė įmonė turi siekti pelno?

Neįgaliajam įsidarbinus arba pabaigus profesinės reabilitacijos kursus, bet neįsidarbinus, yra didelė tikimybė atėjus laikui peržiūrėti darbingumo lygį. NDNT komisija nustatys didesnį darbingumo procentą. Pavyzdžiui, iš 35 proc. į 50 proc. Tai taip pat neįgaliųjų neskatina dirbti ar dalyvauti profesinėje reabilitacijoje, todėl kai kurie ir tampa „chroniškais simuliantais“.

Ką būtų galima padaryti, kad situacija pasikeistų?

 Žinoma, žmogų  dirbti motyvuoja didesnis darbo užmokestis, todėl reikėtų kelti minimalų darbo užmokestį. Didesnis darbo užmokestis sumažintų ir vadinamųjų „simuliantų“ skaičių.

Neįgaliųjų darbo vietose išplėtoti  palaikymo arba asistento sistemą, kad neįgalusis galėtų  lengviau adaptuotis.

Darbo birža galėtų plačiau viešinti, kad neįgalieji gali pradėti savo verslą. Juk neįgalus asmuo verslo pradžiai gali gauti negrąžinamą paskolą (apie 30 tūkst. Lt) iš darbo biržos.

Taip pat reikia sudaryti lankstesnį grafiką neįgaliesiems, šviesti darbdavius apie neįgaliųjų įsidarbinimo galimybes ir valstybės teikiamas lengvatas.

Darbo biržai aktyviau bendrauti su neįgaliųjų nevyriausybinėmis organizacijomis šviečiant jas apie įsidarbinimo ir naujo verslo sukūrimo galimybes.

Saulius Liekis,

socialinis darbuotojas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų