Klausimas. Noriu pasiteirauti, kiek laiko trunka SpO2 (arterinio kraujo įsotinimas deguonimi) atkurti nuo 80 proc. (aukštumų hipoksija) iki normalaus lygio asmeniui, neturinčiam kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimų, dviem atvejais:
a) per valandą nusileidus iki jūros lygio;
b) staigiai pakeitus (hipobarinės kameros atveju) deguonies koncentraciją iki jūros lygio.
Atsako hiperbarinės oksigenacijos specialistas gydytojas anesteziologas-reanimatologas Lukas Mackevičius:
a) Per valandą nusileidus iki jūros lygio hipoksijos nelieka (96–100 proc. SpO2)
Tačiau 80 proc. parametras ne viską pasako apie žmogaus galimybes. Reikia žinoti kelis rodiklius – pvz., kiek proc. deguonies yra, nes 100 proc. deguonies kraujuje niekada nebūna. Ore deguonies yra tik vienas penktadalis, kylant į kalnus tiek nelieka, nes visų dujų retėja ir pakilus į didelį aukštį be deguonies jau gyventi negalima, nors kylant kelis mėnesius organizmas prisiaugina daug eritrocitų, kad galėtų šiek tiek palaikyti gyvybę audiniams.
Barokameroje iš bet kokios hipoksijos sugrąžinti žmogų į normalų lygį galima per 60-90 min., bet ar to reikia? Čia svarbu žiūrėti ligonio būklę, žinoti, kas sukėlė tokią būseną, ar hipoksija atsirado iš lėto, ar ūmiai. Jei ūmiai – galima sugrąžinti greitai. O jei iš lėto arba dėl plaučių patologijos, surandėjimo – tokiai hipoksijai gydyti net nereikia barokameros, užtenka specialaus pagryninto oro aparato (medicinos kompetencija).
b) Staigiai pakeitus (hipobarinės kameros atveju) deguonies koncentraciją iki jūros lygio, staiga ir pasikeis įsotinimas deguonimi (atitiks esamą deguonies koncentraciją jūros lygyje).
Jau keli šimtai metų yra sudarytos Haverso lentelės, parodančios, per kiek laiko išsivalo dujos iš kraujo. Iš jų matome, kad, pvz., jei žmogus pabuvo kelias valandas 20 m gylyje, reikės 9 val., kad pasiektų žemės paviršiaus lygį. Kas trys metrai reikia tris minutes stabtelėti. Jei kylama per greitai, dujos nespėja per plaučius išsivalyti, iš lėto kaupiasi kraujuje, galop žmogus praranda sąmonę ir net miršta.
Norint atsakyti į šį klausimą tiksliai, reikia žinoti konkretų atvejį. Kuo ilgiau žmogus pabuvo po vandeniu, tuo ilgiau laiko truks sugrąžinti į normobarinį slėgį, arba 1 mūsų atmosferą. Sugrąžinti į normalią būseną reikia labai tolygiai.
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.