Net ir atradus skiepus nuo hepatito B, šio viruso ruletė vis dar sukasi ir aukas renkasi tyliai. Šiandien hepatito B virusą pasaulyje nešiojasi daugiau kaip 360 milijonų gyventojų. Mirštamumas nuo jo sumažėjęs, bet sergamumas išlieka. Gydytojai tvirtina, kad registruojamų susirgimų virusiniais hepatitais Lietuvoje taip pat mažėja. Vis dėlto Užkrečiamų ligų ir AIDS centro duomenys rodo, kad Lietuvoje kas šeštas gyventojas turi virusinio hepatito B žymenų,- tai gali buti po skiepijimo liudijančių buvusį sąlytį su šia infekcija, todėl ir sergančiųjų gali būti daugiau nei yra užregistruota oficialiai.
„Tėvai, nusprendę neskiepyti vaikų, savo atžalas gali pasmerkti visą gyvenimą vartoti cheminius preparatus ir laukti kepenų donoro. Pasirinkimas turi būti atsakingai įvertintas, pasvėrus visus „už“ ir „prieš“. Negalima leistis užvaldomiems naujos mados – būti vadinamaisiais natūralistais“, – sako visuomeninės iniciatyvos „Saugok save“ vadovė Neringa Mikėnaitė.
Atsisakyti skiepo prilygsta lėkimui motociklu be šalmo
Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės gydytojas doc. Vaidotas Urbonas yra įsitikinęs, kad net neverta sverti prevencijos ir rizikos ekonominės naudos, nes hepatito B gydymas metams kainuoja dešimtis tūkstančių. „Vaiko gydymas nuo hepatito B metams kainuoja 30 tūkstančių litų, o gydyti reikia be perstojo, t. y. tol, kol žmogus gyvas, panašiai kaip sergant AIDS“, – teigia doc. V. Urbonas. Tiems, kurie nutaria neskiepyti vaikų, gydytojas sako, kad šiandien būti neskiepytam nuo hepatito B – tas pats, kas važiuoti motociklu be šalmo.
Pasak gydytojo, hepatitas B – sunki liga ir vaikui, ir suaugusiajam, o ligos pasekmės gali buti – kepenų cirozė ar kepenų vėžys. Gydymas sudėtingas ir apie 40–50 proc. atvejų pasiekiama neblogų gydymo rezultatų: virusas išnaikinamas arba jo koncentracija kraujyje sumažėja ir uždegimas kepenyse aprimsta, tačiau lieka visam gyvenimui.
„Kepenų donoro laukti tenka ilgai. Jei jis atsiras, transplantacija bus atlikta, o jei donoras nebus rastas, žmogus mirs. Tačiau ir po kepenų transplantacijos virusas gyvena visame organizme, tad vėlei „užsisėja“ persodintose kepenyse. Šiuo metu vienas iš mano ligonių skubančiųjų sąraše kepenų laukia šešis mėnesius ir vis dar jų negauna“, – su nerimu pasakoja doc. V. Urbonas.
Vaikai jau apsaugoti, grėsmė išlieka tėvams
Patikimiausias būdas vaikams ir suaugusiesiems apsisaugoti nuo šios infekcijos –hepatito B vakcina. Lietuvoje pagal nacionalinę skiepijimo programą nuo 1998 metų šia vakcina nemokamai buvo skiepijami kūdikiai, o nuo 2002 metų – ir 12 – 13 metų vaikai. Lietuvoje 2011 metais jau užaugo dvylikamečių karta, dar kūdikystėje paskiepyta nuo klastingojo hepatito B pagal nacionalinę skiepijimo programą.
Šiuo metu Lietuvoje galima pasiskiepyti nuo hepatito B atskirai arba kartu su hepatito A vakcina. Nesiskiepijusiems ir nesirgusiems nė vienu hepatitu (A ar B), tikslinga skiepytis kombinuota vakcina. Vaikams, kurie jau skiepyti nuo hepatito B, reikėtų rinktis atskirą vakciną nuo hepatito A. Skiepijant kombinuota vakcina nuo hepatito A ir B, reikia trijų skiepo dozių,, kurių vieno kaina apie 150 Lt.
saugoksave.lt