Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras | Šaltinis: vlmedicina | 2022-06-08 10:13:53

Žiedadulkės nepaiso jokių sienų ir dėl savo lengvos struktūros esant palankioms sinoptinėms sąlygoms gali būti pernešamos tūkstančius kilometrų. Dėl klimato kaitos Lietuvoje pailgėjo augalų vegetacinis periodas. Vieni augalai žydi ilgiau, kiti pradeda žydėti anksčiau. Tad dėl klimato nepastovumo, žydėjimo sezoninių pokyčių laikotarpį, kai žiedadulkių koncentracija ore yra didžiausia, nustatinėti tampa vis sunkiau.

Žydintis beržas
Beržas / Genovaitės Privedienės nuotr.

Žmonių įsijautrinimas žiedadulkėms priklauso nuo augalų rūšies bei žiedadulkių koncentracijos ore. Stipriausia reakcija fiksuojama esant didžiausiai augalo žiedadulkių koncentracijai. Lietuvoje alergines reakcijas gali sukelti beržo (Betula), kiečio (Artemisia), lazdyno (Corylus), alksnio (Alnus), skroblo (Carpinus), uosio (Fraxinus), ąžuolo (Quercus), gluosnio (Salix), ambrozijos (Ambrosia) ir miglinių (Poaceae), kiparisinių (Cupresaceae) šeimų augalų oru sklindančios žiedadulkės.

Mūsų šalyje žmonės dažniausiai jaučia negalavimus vegetacijos metu kontaktuodami su beržų, kiečių, miglinių augalų žiedadulkėmis. Negalavimų pobūdis ir stiprumas dažnai priklauso nuo alergenų kiekio žiedadulkėse. Augalų žiedadulkės gali būti alerginių simptomų priežastimi – atsiranda vandeningos ir gleivingos išskyros iš nosies, čiaudulys, užgula nosį, peršti akis ir kiti simptomai. Alergenai gali sukelti tokias ligas kaip astma ir alerginis rinitas, taip pat gali lemti konjunktyvitą ir dermatitą.

Rekomendacijos alergiškiems žmonėms, kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai:

Venkite lankytis parkuose, soduose, vietovėse, kur daug augalijos; jei įmanoma, venkite tiesioginio kontakto su augalais.

Važiuodami automobiliu laikykite uždarytus langus, automobilyje esanti kondicionavimo sistema turėtų patenkinti vėdinimo poreikius. Taip pat rekomenduojama atsisakyti kelionių motociklais, dviračiais.

Likite patalpose vidurdienio ir popietės valandomis, nes tai laikas, kai žiedadulkių koncentracija ore didžiausia. Mažiausi žiedadulkių krūviai tikėtini ryte, nuo ketvirtos iki šeštos valandos.

Jei laikote naminius gyvūnus, kurie leidžia laiką lauke, prieš parsivesdami į patalpą iššukuokite juos.

Patalpas vėdinkite iš ryto, nakties metu langus laikykite uždarytus. Yra įvairių galimybių nuo žiedadulkių apsaugoti savo namus. Dažniausiai apsauga montuojama į orlaides ar langus, kad žydėjimo metu būtų galima išvėdinti patalpas ir taip sumažinti kitų alergenų kiekį arba pagerinti oro kokybę namuose. Pavyzdžiui, orlaidėse su apsauga nuo žiedadulkių yra sumontuoti specialūs keičiamieji filtrai, kurie sulaiko ore sklandančias žiedadulkes ir į pastato vidų praleidžia švarų orą. Šiuolaikines orlaides galima pasirinkti ir užsisakyti su filtravimo sistema, kuri sulaiko tiek žiedadulkes, tiek lauko dulkes. Taip pat galima rinktis langus su antialerginėmis orlaidėmis. Tokio tipo orlaidėms gaminti naudojamas Europos centro alergijos tyrimų fondo (ECARF) sertifikuotas antialerginis tinklelis, kuris sulaiko žiedadulkes ir padeda apsaugoti namus nuo nepageidaujamų alergenų iš išorės. Šio fondo sertifikuoti tinkleliai (efektyvumas nuo 90 proc.) montuojami ir į langus.

Prieš išeidami į lauką patepkite nosies landas tepalu – tai apsunkins žiedadulkių patekimą į nosį, arba dėvėkite apsauginę veido kaukę. Lauke būkite su akiniais nuo saulės – taip mažiau žiedadulkių pateks ant akių paviršiaus. Būnant lauke, apsisaugoti padeda ir plaukus dengianti kepurė ar skara, kurią reikėtų nusiimti įėjus į patalpą.

Grįžę iš lauko nusiplaukite veidą ir rankas, pagal galimybes eikite po dušu ir išsitrinkite plaukus. Naudojamos kosmetinės odos ir plaukų priežiūros priemonės tarsi magnetas pritraukia žiedadulkes, todėl ant odos ir plaukų nusėda alergenai, kuriuos parsinešame į namus.

Kasdien keiskite drabužius. Žiedadulkių sezono metu atlikti tyrimai rodo, kad ant lauke dėvimų marškinėlių per vieną dieną nusėda septyni milijonai žiedadulkių. Dažniau skalbdami ir keisdami drabužius, sumažinsite alergenų kiekį jus supančioje aplinkoje, mat skalbiant nuo audinių pašalinama 99,9 proc. žiedadulkių. Drabužių lauke nedžiovinkite.

Nepamirškite su savimi turėti gydytojo paskirtus vaistus.

Asmens savybę įsijautrinti žiedadulkių alergenams gali nustatyti tik gydytojas alergologas. Tad įtarę, kad esate alergiški, kreipkitės į gydytoją. Norėdami sužinoti, kaip žiedadulkės veikia Jūsų sveikatą, naudokite PASYFO programėlę. Pildykite joje esantį žiedadulkių dienoraštį ir gausite Jums asmeniškai apskaičiuotą alergijos riziką.

Aktuali informacija apie alergizuojančių žiedadulkių koncentraciją ir keliamą riziką sveikatai nuolat skelbiama bei atnaujinama Personalinės alergijos simptomų prognozavimo sistemos interneto svetainėje po šia nuoroda: http://pasyfo.lt/ziedadulkiu-prognoze/.

Informaciją parengė Ilona Burkauskienė, visuomenės sveikatos specialistė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų