Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Kada dovana gali virsti liga?

grynas.lt | 2013-12-30 10:22:35

Specialistai perspėja, kad išpakavus aštrų kvapą turinčias ar iš suminkštėjusios plastmasės pagamintas dovanas, pirmiausia dėl jų naudojimo vertėtų pasikonsultuoti su žinovu arba išvis nenaudoti. Šie požymiai leidžia įtarti, kad, pavyzdžiui, kosmetika ar vaikiška lėlė turi vėžinius susirgimus galinčių sukelti kenksmingų cheminių medžiagų.

Dovanos
Algirdo Kubaičio nuotr.

Ypatingas dėmesys – dovanoms iš Kinijos

Baltijos aplinkos forumas jau keletą mėnesių atsakinėja į vartotojų klausimus, susijusius su įsigytų  ar gautų dovanų ne maistinių produktų sudėtimi. Klausimai specialistams pateikiami socialiniame tinkle „Facebook“. Organizacijos atstovė Rita Norvaišaitė tikino, kad kai kada gyventojų nuogąstavimai iš tiesų pasitvirtina.

Budrumo neprarasti vertėtų ir po Kalėdų, kai išpakuojamos įvairiausios gautos dovanos. Visai realu po egle surasti dovanėlę, praturtintą žmogaus sveikatai pavojingomis cheminėmis medžiagomis.

Kilus net menkiausiam įtarimui, pašnekovė rekomenduoja neatidėliojant socialiniame tinkle susisiekti su Baltijos aplinkos forumo specialistais arba tiesiogiai kreiptis į produkto gamintoją ar platintoją. Rašant Baltijos aplinkos forumui reikia nuo gaminio nurašyti medžiagas, iš kurių jis pagamintas, ir nurodyti prekės brūkšninį kodą.

Tai svarbu, kadangi, specialistų teigimu, kai kada žmonės sulaukia tokių dovanų, kurios sukelia vėžinius susirgimus, endokrininės ar imuninės sistemos sutrikimus bei alergijas.

R. Norvaišaitė sakė, kad sunerimti reiktų jei išpakavus nemaistinę dovaną juntamas aitrus kvapas arba plastmasinis gaminys pastebimai suminkštėjęs. Taip pat vertėtų deramai apžiūrėti dovanas, gamintas Kinijoje, nes jose neretai nustatoma viršijama kenksmingų medžiagų leistina norma.

Kenksmingų medžiagų yra beveik visur

Viena dažniausių kalėdinių dovanų – kosmetika. Tačiau gavus kosmetikos ar kūno priežiūros priemonių reikia įsigilinti į jų etiketes. Baltijos aplinkos forumas abejoja, ar verta naudoti gaminius, kuriuose yra konservantų parabenų (butylparaben, propylparaben, methylparaben, ethylparaben, polyparaben, isopropylparaben, isobutylparaben), fenoksietanolio (phenoxyethanol).

Taip pat jei ant dovanotos kosmetikos pakuotės rašoma, kad gaminyje yra natrio laurilsulfato (Sodium lauryl sulfate, SLS) bei mineralinių aliejų (Paraffinum Liquidum, Wax, Mineral Oil), vėlgi reikėtų pagalvoti, ar šis produktas jums tikrai būtinas.

Be to, patartina vengti nanodalelių, esančių tiek kosmetikoje, tiek ir kituose gaminiuose, nes jų poveikis sveikatai iki šiol nėra ištirtas.

R. Norvaišaitė tikino, kad rizika gauti dovaną, gausiai „praturtintą“ kenksmingomis medžiagomis, realiai egzistuoja. Tačiau jei jų dozė maža, dėl to pernelyg nerimauti neverta. Iš esmės minimalią sveikatai nenaudingų chemikalų dozę gauname beveik su kiekvienu pirkiniu.

„Pavojingų cheminių medžiagų yra daugelyje gaminių. Jos įtraukiamos į tam tikrus sąrašus ir vadinamos didelį susirūpinimą keliančiomis medžiagomis. Įrodyta, kad dalis jų kelia didžiulę žalą sveikatai, todėl yra uždraustos arba ribojamos tam tikrose gaminių grupėse, pavyzdžiui, vaikų žaisluose arba tuose gaminiuose, kurie liečiasi su maisto produktais. Taip pat gali būti nustatyta minimali leistina koncentracija. Nors pavojingų cheminių medžiagų gaunama koncentracija nėra didelė, bet kai naudojame daug įvairių produktų, tos medžiagos kaupiasi mūsų organizme“, - aiškino BEF atstovė.

Atsakymo gali tekti palaukti 45 dienas

Jei kyla įtarimų dėl dovanos sudėties, pagalbos galima prašyti Baltijos alplinkos forumo, tačiau jo atstovė pripažino, kad specialistai gali pateikti tik rekomendacijas, nes tikslią gaminio sudėtį žino tik jo gamintojas. Šios organizacijos ekspertai gali įvertinti tik tas medžiagas, kurios nurodytos etiketėje.

„Vartotojas turi teisę žinoti, ar gaminyje yra pavojingų medžiagų, todėl jis gali kreiptis į platintoją, pavyzdžiui, prekybos centrą arba tiesiai į gamintoją. Jis įpareigotas atsakyti per 45 dienas. Tačiau praktika rodo, kad atsakymo sulaukiama ne visada. Iš esmės uždraustų medžiagų produkte būti negali. Gali būti tokių, kurių poveikis nėra tinkamai įvertintas. Tačiau Valstybinė ne maisto produktų inspekcija kasmet tikrina ir randa netgi tų medžiagų, kurios yra ribojamos“, - dėstė R. Norvaišaitė.

Taip pat ji rekomendavo gerai apžiūrėti dovanas, gamintas iš PVC (tam tikro plastiko tipo, - red. past.), kadangi tokie produktai kelia grėsmę. Tiesa, iš šios medžiagos gaminami ir vaikiški žaislai, todėl patartina gerai įvertinti ir jų būklę.

Galiausiai pašnekovė teigė, kad pirmas darbas, kurį reikia atlikti išpakavus dovanas, - atidžiai perskaityti produkto etiketę.

Tomas Janonis


Logo

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų