Sekmadienis, 2023.03.26
Reklama

Jungtinėse Tautose kalbėjęs VU profesorius: sveikatos apsauga nesibaigia ligų gydymu

2016-11-11 12:38:02

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto profesorius ir Jungtinių Tautų (JT) specialusis pranešėjas teisei į sveikatą Dainius Pūras viešėjo Niujorke, kur pristatė kasmetinę ataskaitą JT Generalinei Asamblėjai. Savo pranešime profesorius kalbėjo apie tvaraus vystymosi tikslus ir jų sąsajas su teise į sveikatą.

Prof. dainius Pūras. © VLMEDICINA.LT (Z. Voitiulevičiūtės) nuotr.

Dar neseniai tūkstantmečio plėtros tikslus (angl. Millenium Development Goals) Jungtinės Tautos pakeitė tvaraus vystymosi tikslais (angl. Sustainable Development Goals). Pasak prof. D. Pūro, 2000–2015 m. kelti tikslai buvo orientuoti į besivystančio pasaulio valstybes ir sprendė problemas, kurios Lietuvoje jau senokai išspręstos. Naujieji tikslai, anot prof. D. Pūro, yra aktualūs visai žmonijai.

Naujoji strategija išskiria 17 sričių, sudarančių tvaraus vystymosi koncepciją. Strategijoje numatytas trečiasis tikslas – visuomenės sveikatos ir gerovės užtikrinimas yra prof. D. Pūro ekspertinė sritis. Susitikimuose su įtakingais JT pareigūnais VU profesorius pabrėžia šiuolaikinę sveikatos apsaugos sampratą.

„Sveikatos apsauga nesibaigia ligų gydymu. Tvaraus vystymosi tikslais siekiama stiprinti taiką ir visuomenės gerovę, o tai visų pirma reiškia, kad turime įveikti visuotinę smurto epidemiją pasaulyje“, – sako prof. D. Pūras.

Pasak profesoriaus, JT būstinėje Niujorke taip pat siekiama visuotinio supratimo, kad negalima toleruoti jokios prievartos ar rūšiuoti prievartą pagal jos žiaurumo lygį, „kai valstybės pradeda toleruoti ar net skatinti vienokias prievartos formas, pavyzdžiui, prieš moteris, vaikus, įvairias pažeidžiamas grupes, nes tai vėliau tampa labiau matomomis ir visapusiškomis smurto formomis, o situacija gali tapti nebevaldoma“.

Prof. D. Pūras pastebi ir kelis kritikuotinus JT strategijos aspektus. Pavyzdžiui, akcentuojama kovos su smurtu prieš mergaites ir moteris svarba, tačiau berniukai ir vyrai yra neminimi. Pasak eksperto, daugelis visuomenių vis dar mąsto apie vyriškumą kaip apie emocijų nerodymą ar net neturėjimą ir auklėdami jaunuolius skiepija mąstymą, kad „esi stiprus vyras, jei neverki“.

„Toks ugdymas yra pragaištingas ir patiems vyrams, ir visai visuomenei“, – teigia pašnekovas. Šia tema profesorius dažnai diskutuoja ir Lietuvoje.

Savo pranešime JT prof. D. Pūras taip pat pabrėžė, jog JT strategijai trūksta aiškesnių strategijos įgyvendinimo gairių nacionaliniu lygmeniu ir didesnės atskaitomybės. Be to, nėra aišku, kaip reiktų transformuoti globalinę finansų sistemą, kad ši padėtų įgyvendinti tokią plačią ir ambicingą strategiją.

VU profesorius D. Pūras yra ir JT Specialiųjų procedūrų koordinacinio komiteto narys, tad vizitas Niujorke buvo paženklintas gausybės susitikimų su aukšto rango JT pareigūnais: „Šiuo metu baigiasi dabartinio JT vadovo Ban Ki-Moono kadencija, netrukus pradės dirbti naujasis JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas. Šio pereinamojo proceso metu bendradarbiauja buvusio ir naujojo JT vadovų komandos, kurioms įdomu žinoti nepriklausomų žmogaus teisų ekspertų nuomonę apie situaciją pasaulyje ir JT vaidmenį.“

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
B grupės vitaminai: ar žinote kiekvieno iš jų skirtumus ir poveikį?
Dauguma gali būti susipažinę, kad B grupės vitaminai yra atsakingi už mūsų nervų sistemos palaikymą. Tačiau vertėtų ne...
Pakartotinai skelbiamas Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo pareigoms eiti. Vado...
Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo
Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberk...
Oro drėkintuvai: ar jums reikia drėkintuvo namuose?
Per dieną įkvepiame daugiau nei 14 000 litrų oro. Palyginkime: dauguma žmonių kasdien išgeria tik apie du litrus vandens...
Kur pirkti dantų irigatorius?
Jeigu norite, kad jūsų šypsena būtų graži – tuomet pirmiausia ji turi būti sveika. Daugeliui atrodo, kad sveiki be...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų