Antradienis, 2025.07.01
Reklama

Jei esate alergiški ar turite vaikų, beržo šakučių namo nesineškite

www.lrt.lt | 2014-04-07 11:25:27

„Noriu priminti, kad žmonės, ypač tie, kurie turi vaikų, nesineštų namo ir nežydinčių beržo šakučių. Didelė beržo žiedadulkių koncentracija gali paveikti net ir nealergiškus žmones“, – įspėja Šiaulių universiteto Aplinkotyros katedros vedėja prof. Ingrida Šaulienė.

Šakelė
Jolitos Čiukšytės nuotr.

Anot I. Šaulienės, informacijos apie sklandančias žiedadulkes žmonės gali rasti specialioje svetainėje. Tada jiems būtų lengviau stebėti savo sveikatą ir žiedadulkių koncentraciją ore derinti su savo simptomais, kuriuos jie galėtų fiksuoti nemokamame žiedadulkių dienoraštyje.

Šiemet pavasaris neįprastas. O kaip yra su žiedadulkėmis?

Visi žiediniai augalai barsto žiedadulkes, bet mums nerimą kelia tos žiedadulkės, kurios pasklinda iš vėjo apdulkinamų augalų, nes tada koncentracija didesnė ir truputėlį kitokia pačios žiedadulkės cheminė struktūra – joje yra baltymų, įjautrinančių kai kuriuos žmones. Reikia pasakyti, kad Lietuvoje suskaičiuojame apie 20 rūšių augalų, sukeliančių alergiją. Bet paprastai juos skirstome į tris grupes: pavasarį žydintys medžiai, vasarą žydinčios žolės ir rudeniop arba nuo antros vasaros pusės pradedančios žydėti piktžolės.

Žiedadulkes pradėjome aptikti ore gal pora savaičių anksčiau negu įprastai. Žiedadulkių dinamika kito panašiai kaip ir orai (viena dieną geresni ir šiltesni, kitą – atvėsdavo). Iki šiol vis dar žydi alksniai. Paprastai jų žiedadulkių būna iki 30 dienų, o dabar jos sklando jau gerą mėnesį.

Kokių dar žiedadulkių aptinkama šiuo metu?

Dabar toks sąstingio laikas. Saulutė lyg ir šviečia, bet šaltos naktys neleidžia pradėti byrėti beržų žiedadulkėms. Nors nevietinių žiedadulkių, atskridusių iš piečiau Lietuvos esančių šalių, tikrai matome jau kokias dvi savaites. Vis dėlto manau, kad šiemet beržų žiedadulkės tikrai pasirodys anksčiau negu įprastai. Matome, kad ką tik pražydėjo ir lazdynai, ir alksniai. Pavasario laikas vienas skaudžiausių, nes žiedadulkių būna labai daug. O balandžio antroje pusėje pradėsiantys žydėti beržai į orą paleis tūkstančius žiedadulkių. Nors, žydint žolėms, kubiniame metre oro paprastai būna iki 50–80 žiedadulkių.

Prašau informacijos žmonėms, kurie jautrūs žiedadulkėms, turi alerginę slogą, vadinamąją šienligę. Apskaičiuota, kad alergiškų žmonių yra apie 20 proc.

Viena yra žiūrėti pro langą ir galvoti, kad yra taip, kaip matai. Vėjo apdulkinami augalai turi žiedadulkes, kurios sklando laisvai ir kur nori, be to, jos pakankamai lengvos. Kol kas žydi tik pavieniai beržai, bet iš tikrųjų žiedadulkių jau yra visai nemažai. Prognozes mes skelbiame tinklalapyje www.pollen.lt. Naudingiausia žmonėms būtų stebėti savo sveikatą ir žiedadulkių koncentraciją ore derinti su savo simptomais, kuriuos jie galėtų fiksuoti žiedadulkių dienoraštyje.

Žiedadulkių dienoraštis – nemokama Europos mokslininkų paslauga visiems europiečiams. Tereikia elementarioje duomenų bazėje kiekvieną dieną užpildyti savo sveikatos požymius, ir jūsų duomenys tuoj pat bus susieti su tos dienos duomenimis. Tada jūs pamatysite asmeniškai jums sugeneruotą informaciją. Žinoma, žmogus nematys konkretaus žiedadulkių kiekio, bet matys, ar žiedadulkių koncentracijos didėjimas turi įtakos sveikatai, kokios rūšies augalai gali turėti jai įtakos. O einant pas gydytoją reikia nusinešti tą informaciją.

Į ką dar reikėtų atkreipti dėmesį?

Kaip minėjau, beržai turėtų pradėti žydėti apie balandžio vidurį, paprastai Lietuvoje sezonas prasideda apie 22–26 d. Bet manome, kad šiemet tai būti anksčiau. Beržai žydi 3–4 savaites, nes turime keletą rūšių beržų ir jie vienas kitą pakeičia. Balandis ir gegužė turėtų būti sudėtingesnis žmonėms, kuriems rūpi sveikata ir kurie nori gyventi aktyviai.

Taigi šitas savaitgalis greičiausiai buvo paskutinis, kai buvo galima tvarkytis daržus, eiti į mišką ir pan. Noriu priminti, kad žmonės, ypač tie, kurie turi vaikų, nesineštų namo ir nežydinčių beržo šakučių. Didelė beržo žiedadulkių koncentracija gali paveikti net ir nealergiškus žmones. Taigi žydinti beržo šakutes namie nėra geras sumanymas.

Rasa Pekarskienė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Baigia darbą Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas A. Slatvickis
Birželio 30 d. darbą baigia ilgametis VšĮ Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas Aleksandras Slatvickis. Šiai įsta...
Populiarūs lieknėjimo mitai gali sugadinti sveikatą: ko žūtbūt vengti?
Tarptautinės tyrimų bendrovės „YouGov“ duomenys rodo, kad daugiau nei 50 proc. pasaulio gyventojų nuolat ste...
Vabzdžių įgėlimai: kuo skiriasi jų sukeltos reakcijos gydymas?
Vasarą ne visada pavyksta išvengti vabzdžių įgėlimų, ypač liepą, kai dauguma jų būna aktyviausi. Uodai, bitės, širšės ar...
Kaip pasirinkti jums tinkamą investicinio gyvybės draudimo pasiūlymą?
Investicinis gyvybės draudimo pasirinkimas – svarbus finansinis sprendimas, galintis turėti įtakos tiek jūsų, tiek...
Dehidratacija: kas išduoda skysčių trūkumą ir kodėl vandens gali nepakakti?
Dažna vasaros palydovė yra dehidratacija, gresianti ne tik sportuojantiems ir dirbantiems lauke – skysčių trūkumo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų