Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Insultas – klastinga liga

2012-01-18 10:06:09

Medikai teigia, kad vis jaunesnius žmones pakerta insultas – gyvybei pavojingas galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Klaipėdos universitetinės ligoninės Insultų skyriaus vedėjas ir Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto docentas dr. Henrikas Kazlauskas sako, kad sergamumas šia liga nemažėja, ir dažnai žmonės per vėlai kreipiasi pagalbos, nes neatpažįsta insulto simptomų.

Insultas pakerta tūkstančius 

„Galvos smegenų insultas – tai ūmus, gyvybei pavojingas galvos smegenų kraujotakos sutrikimas. Dažniausia insulto priežastimi laikomi aterosklerotiniai pokyčiai arterijose. Užsikimšus galvos smegenų arterijai, diagnozuojamas išeminis, o plyšus – hemoraginis insultas. Išeminis insultas sudaro apie 80 proc. visų insulto atvejų. Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, šalyje kasmet 2080 žmonių patiria išeminį insultą, po kurio apie 20 proc. miršta per 3 mėnesius, 29 proc. – per metus, o 25 proc. tampa priklausomi nuo aplinkinių pagalbos“, – pasakojo dr. H. Kazlauskas.

Pasak gydytojo, yra nustatytos dvi išeminio insulto rūšys: trombozė ir embolija. Trombozės atveju arterija užsikemša dėl įvairių priežasčių. Ši insulto forma paprastai vystosi kelių valandų, dienų ar savaičių laikotarpiu, kol iš ateromos susiformuoja krešulys (trombas), kuris ir užkemša arteriją. Embolijos atveju embolas į galvos smegenis atnešamas su kraujo srove iš širdies arba iš jos atsišakojančių stambiųjų arterijų – aortos, miego arterijos. Šiuo atveju, pasak dr. H. Kazlausko, išeminio insulto pradžia būna labai staigi.

Hemoraginis insultas gali išsivystyti plyšus galvos smegenų arterijai ir kraujui išsiliejus į smegenis arba po smegenų dangalais. Tai atsitinka aterosklerozei pakenkus arterijos sienelę (dažnai padidėjusio arterinio kraujospūdžio metu) ar trūkus arterijos aneurizmai (arterijos lokaliam išsiplėtimui). „Dažnai pasitaiko ir praeinantys galvos smegenų kraujotakos sutrikimai. Tai ūmūs, paprastai keliolika minučių trunkantys sutrikimai, kurie gali būti artėjančio insulto pranašai. Kas atsitinka su smegenų ląstelėmis, įvykus insultui? Visiškai nutrūkus kraujo tėkmei į tam tikrą galvos smegenų sritį pačiame insulto epicentre ląstelės žūva per 4-5 minutes, tačiau aplink tą židinį esančios ląstelės dar būna gyvybingos nuo kelių minučių iki kelių valandų, todėl anksti pradėtas gydymas gali šias ląsteles išsaugoti“, – teigė dr. H. Kazlauskas.

Į ligoninę – kuo skubiau

Ką daryti ištikus insultui? „Iškart kviesti greitąją pagalbą ir skubėti į ligoninę. Insultas – labai klastinga liga, pavojinga gyvybei būklė. Insulto atveju labai svarbu kuo anksčiau atvykti į ligoninę, bent per pirmas dvi valandas nuo insulto pradžios. Mūsų ligoninėje taikomas gana efektyvus gydymo metodas – intraveninė trombolizė, kuomet vaistais tirpdomas arterijoje susidaręs trombas. Tačiau šią procedūrą galima atlikti tik

tiems ūmiu išeminiu galvos smegenų insultu sergantiems pacientams, kurie į ligoninę atvyksta nedelsdami – per pirmas dvi valandas, ir kuriems nenustatoma kontraindikacijų. Tuomet galima sumažinti, o kartais ir visai išvengti sunkių ligos padarinių“, – teigė dr. H. Kazlauskas.

Deja, anot gydytojo, daugelis pacientų atvyksta per vėlai – po 6-8, 12 valandų nuo insulto pradžios ar net kitą dieną. „Pavėlavusiems atvykti pacientams trombolizės taikyti jau nebegalima, nes tai per daug pavojinga. Labai gaila, bet tik vienas kitas pacientas atvyksta laiku, ir tai rodo, kad visuomenė dar nėra išmokusi atpažinti insulto simptomų. Laukti, kol insultas „praeis“, gali būti mirtinai pavojinga“, – pabrėžė gydytojas.

Sergančiųjų daugėja

Pasak dr. H. Kazlausko, visuomenė sensta, o insultas – vyresnių žmonių liga. Sergamumas nemažėja, o kai kuriose šalyse net didėja. Į Klaipėdos universitetinės ligoninės Insultų skyrių, anot dr. H. Kazlausko, per metus patenka vidutiniškai 300-400 ūmių insulto ištiktų žmonių – tai yra išties daug. Tik nedidelė dalis pacientų išrašomi į namus gydytis ambulatoriškai. Likusiems tenka tęsti gydymą stacionare, po to laukia ilga reabilitacija, dalis pacientų, deja, numiršta, nes insultas yra pavojinga gyvybei būklė ir medicina kai kuriais atvejais būna bejėgė prieš šią klastingą ligą.

Dr. H. Kazlauskas siūlo atkreipti dėmesį į insulto simptomus, kuriuos laiku pastebėjus galima išgelbėti savo artimojo sveikatą nuo sunkių komplikacijų ar apsaugoti jo gyvybę.

Pirmieji galimo ūmaus galvos smegenų insulto simptomai:

Staiga atsiradęs veido paralyžius (asimetrija), vienos kūno pusės (arba vienos galūnės) galūnių nusilpimas arba užtirpimas.

Staigus apakimas arba staigus regėjimo susilpnėjimas viena arba abiem akimis.

Sutrikęs sugebėjimas suprasti kalbą arba kalbėti. Staiga atsiradęs galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimas arba netikėtas nugriuvimas, kuris dažnai lydimas kalbos sutrikimo ar galūnių nusilpimo.

Rijimo sutrikimas arba neaiški kalba.

Staiga atsiradęs iki tol nepatirtas stiprus galvos skausmas.

Kaip elgtis, įtarus ar nustačius pirmuosius galimo ūmaus galvos smegenų insulto simptomus:

– kuo skubiau iškviesti greitąją medicinos pagalbą (GMP);

– negaišti laiko bandant susisiekti su šeimos gydytoju ar kitu specialistu;

– nevežti patiems sergančiojo į ligoninę, nes tai gali būti nesaugu;

– pasirūpinti ligoniu iki atvykstant GMP: paguldyti, nuraminti, apsaugoti nuo galimo užspringimo vėmimo metu (tokiu atveju pacientą paguldyti ant šono), stebėti dėl galimo kvėpavimo sutrikimo;

– GMP darbuotojams rekomenduojama iš anksto informuoti ligoninės priėmimo skyriaus personalą apie atvežamą galvos smegenų insultu susirgusį pacientą;

– kuo skubesnis ir saugesnis paciento nuvežimas į ligoninę – specializuotą centrą, kuriame galima bet kuriuo paros metu atlikti reikalingus tyrimus ir trombolizę (Vakarų Lietuvoje tokia specializuota pagalba teikiama tik Klaipėdos universitetinėje ligoninėje) padidina galimybes išvengti sunkių insulto padarinių.

Eglė Bugenytė

www.gargzdai.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų