Pirmadienis, 2025.07.14
Reklama

Į sveikatą! Kodėl čiaudime dusyk ar triskart?

technologijos.lt | 2015-01-21 14:43:05

Nusičiaudėti vienu mėginimu pavyksta ne visada. Yra žmonių, kuriems nusičiaudėti vienu mėginimu nepavyksta beveik niekada: po pirmojo nusigriaudėjimo paaiškėja, kad bręsta ir antrasis, o paskui – gal ir trečias ar net dešimtas. „Į-sveikatų“ iš aplinkinių galima sulaukti tiek, kad pasidarys nepatogu. Kodėl nepavyksta nusičiaudėti vienu ypu?

Nosis
© Fotolia.com

Kaltų reikia ieškoti organizmo „pučiamųjų sekcijoje“ (šiuo atveju, nosies „pučiamųjų“). Čiaudulį įprastai sužadina gleivinę sudirginančios dalelės ar kiti išoriniai dirgikliai, vienaip ar kitaip pasiekiantys mūsų „šnipą“ (pvz., kai kuriuos žmones vargina čiaudulys nuo saulės spindulių).

„Tada išskiriami histaminai, kurie ir suerzina nosyje esančias nervines ląsteles, - aiškina Klivlando universitetinės ligoninės alergologė Dawn Zacharias. – Taip aktyvuojamas čiaudėjimo procesas. Nusičiaudėjimas yra galingas į aplinką nukreiptas iškvepiamo oro gūsis, kuriuo mėginama iš šnervių ar gilesnių nosies gleivinės segmentų išprašyti nekviestus svečius“.

Jei nusičiaudėjus dirginimas nosyje nesiliauja, „pabūklas“ užtaisomas dar kartą, o tada tenka krūptelėti nuo pakartotinos salvės ar net nuo keleto jų. Tai reiškia, kad pirmoji salvė buvo silpna ir neatliko savo darbo.

„Čiaudėdami mėginame išsivalyti nosies angas, todėl alergiški žmonės čiaudi gerokai dažniau – juk net ir nusičiaudėjus, alergenai gal ir išsiunčiami iš nosies gleivinės, bet aplinkoje jų būna tiek, kad jie netrukus vėl į ją sugrįžta, - aiškina medikė. – O jei čiaudite peršalęs, tarp nusičiaudėjimų būna gerokai ilgesnės pauzės“.

O kaipgi čiaudėjimo mašinos? Na, asmenys, kurie griaudėja, tarkim, 15-os salvių serijomis? Tai gali reikšti, kad to asmens „dumplės“ per silpnos arba jas įnervinanti neuronų sistema ne tokia funkcionali kaip jūsų.

„Priklausomai nuo asmens nervinių jungčių būklės, jo čiaudėjimas gali būti nepakankamas, kad iš gleivinės būtų pašalinti dirgikliai, - pasakoja D. Zacharias. – Tokiu atveju, pamėginkite nosį išsišnypšti ar kitaip išsivalyti. Kitaip tariant, alergenus iš ten išprašykite rankiniu būdu“.

Bet juk apie 18-20 proc. žmonių čiaudi ne dėl dulkių ar alergenų, o dėl ryškios šviesos. Šis fenomenas sąlygotas genetikos ir vadinamas šviesos čiaudulio refleksu. Jo mechanizmai dar nėra iki galo išaiškinti. Kai kurie tyrėjai mano, jog tokį čiaudulį gali sukelti staigus vyzdžio susitraukimas – šie procesai sudirgina ir čiaudulio nervus. Tačiau tai – tik hipotezė.

Parengta pagal: WHY DO SNEEZES COME IN TWOS AND THREES?

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: čiaudulys
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Grąžino 11-mečiui judėjimo laisvę: Klaipėdoje sėkmingai atlikta reta operacija
Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) sėkmingai atlikta viena sudėtingiausių ortopedinių operacijų – klubo sąnar...
Kur gauti receptinių vaistų atostogaujantiems Lietuvoje ir užsienyje
Išvykote atostogų nepasirūpinę reikalingais receptiniais vaistais? Juos įsigyti Lietuvoje galite ir nuotoliniu būdu, užs...
Pigmentinės dėmės: nesisaugant saulės, pirmosios gali išryškėti dar šią vasarą
Vasarą mūsų oda patiria didžiausią UV spindulių poveikį, kuris gali sukelti nepageidaujamų pokyčių – vienas iš jų...
Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose
Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emo...
Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?
Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Sit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų