Malonios šilumos išsiilgę miestiečiai įspėjami apie nemalonias pavasario staigmenas. Oras sausas, kol kas nematyti, kad gatvės būtų drėkinamos, tad jautresniems žmonėms, vaikams ir senukams, gydytojai pataria susilaikyti nuo pasivaikščiojimų netoli gatvių, ypač per automobilių judėjimo pikus.
„Pavasarį, kai dar neužaugusi žolė, tik sprogsta lapai, nelaistomos gatvės, dulkės kyla į orą. Viršutiniuose kvėpavimo takuose jos užsilaiko: nosies gleivinėje yra plaukeliai, ant kurių kvėpuojant per nosį, kaip ant filtro, viskas nusėda. Tačiau vadinamosios kietosios dalelės – daug smulkesnės, todėl viršutiniuose kvėpavimo takuose neužsilaiko, nukeliauja į bronchus, plaučius. Gali pradėti peršėti nosį, gerklę, prasidėti kosulys ir tai nebus susiję su virusais“, - sakė Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė Ela Gurina.
Gydytojos žodžiais, dėl to vaikams, pagyvenusiems, silpnos sveikatos žmonėms gali paūmėti viršutinių kvėpavimo takų susirgimai.
Alergiškiems siūlo kaukes
Kaip akcentavo visuomenės sveikatos specialistė, oro užterštumas blogina ir dėl alergijos kenčiančių žmonių būklę.
„Kai pradeda žydėti tam tikri augalai, ypač, kai skraido pienių ir kitų augalų pūkai, šiems žmonėms, ypač jei ruošiasi ilgiau pabūti lauke, neblogai būtų užsidėti medicinines ar savadarbes, orui pralaidaus natūralaus audinio kaukes. Geriau jų nedrėkinti, nes per sausas lengviau kvėpuoti“, - patarė gydytoja.
Anot E. Gurinos, didelio užterštumo didmiesčiuose įprasta matyti su kaukėmis vaikštančius žmones, todėl jei jaučiame, kad dulkės kelią problemą, šiuo trumpu periodu denkime nosį ir burną, nes kaukė atlieka apsauginio filtro funkciją.
„Kietosios dalelės ir augalų žiedadulkės yra visiškai skirtingi dalykai. Vienos – augalinės, kitos – dažnai organinės kilmės. Bet jei žmogus alergiškas, daug dulkių, dar tam tikri augalai žydi ar pūkai skaido, viskas susideda ir todėl jis gali ypač blogai jaustis“, - sakė gydytoja.
Kur ir kada nevaikščioti
Pasivaikščiojimams patariama rinktis ne automobilių piko metą, eiti ten, kur mažiau transporto, geriau rinktis ne daubas, bet aukštesnes, mažesnio pastatų tankumo vietas.
Jautresniems žmonėms pašnekovė nepatarė po darbo, kai visi automobiliais grįžta namo, eiti pėsčiomis palei gatvę. Geriau greitai parvažiuoti, o išeiti pasivaikščioti vėliau, kai transporto srautas mažesnis.
Koks oras – vėjuotas ar ramus – palankesnis? Pasak E. Gurinos, vienareikšmio atsakymo nėra. Viena vertus, vėjas išsklaido kietąsias daleles, kita vertus – nuo grindinio kelia dulkes.
„Miestui jau reikėtų pradėti laistyti gatves, nes labai sausa. Palaisčius gatves, nusėda dulkės. O, kaip matome, jei gatvės šepečiais valomos sausai, tik sukeliamas jų debesis“, - apgailestavo visuomenės sveikatos saugos skyriaus vyriausioji specialistė.
Pasak gydytojos, situacija pagerės, kai sužaliuos medžiai, bus baigtas išvežti kai kur po žiemos dar likęs smėlis, kuriuo buvo barstomos gatvės.
Kodėl būtent Kareivių gatvėje viršijamos kietųjų dalelių normos
E. Gurinos žodžiais, saugiau būti ne mieste, o už jo, prie jūros, ežerų, miške, „juolab, oras labai gražus – itin reta, kad šiuo laikotarpiu būtų taip šilta ir gera“.
„Mūsų miestas nėra labai užterštas anglies monoksidu, sieros deoksidu. Azoto oksido koncentracija taip pat neviršija leidžiamų normų. Įvairiose Vilniaus vietose įrengtos oro taršos patikros stotelės situaciją fiksuoja visą parą. Imami mėginiai analizuojami“, - pasakojo Visuomenės saugos skyriaus specialistė.
Problema ta, kad arti magistralės taršos patikros stotelė yra tik labai intensyvaus eismo Kareivių gatvėje. Ten ir fiksuojami didžiausi kietųjų dalelių viršijimai.
„Pagal teisės aktus, kietųjų dalelių koncentracija negali būti viršyta daugiau, nei 35 dienas per metus, tačiau, stotelės Kareivių gatvėje duomenimis, būna, kad viršija. Matuodami taršą šioje vietoje galime spręsti, kokią įtaką turi transportas, nes kitų stotelių šalia važiuojamosios dalies nėra“, - paaiškino gydytoja.
Visuomenės sveikatos specialistė dažnai girdi šnekant, kad sostinės Žirmūnų mikrorajone – išskirtinai didelė oro tarša, tačiau „tai ne visai tiesa, nes rodomas oro užterštumas ne prie gvenamųjų namų, o šalia magistralės“.
„Einant pasivaikščioti nuo gatvių reikėtų pasitraukti, rinktis žalesnius maršrutus, nes medžių lapai sugeria chemines medžiagas“, - patarė gydytoja.
Ieva Urbonaitė-Vainienė