Ultragarsinis vaisiaus tyrimas - vienas iš svarbiausių vaisiaus tyrimo metodų perinatologijoje. Šis tyrimas yra ypač svarbus nustatant vaisiaus vystymosi sutrikimus esant ankstyvam nėštumui padidėjusios rizikos atvejais.
Augant gyvenimo tempui ir keičiantis socialinėms garantijoms, vis daugiau moterų renkasi gimdyti būdamos vyresnio amžiaus. Tačiau sulaukus 35 metų išauga tikimybė susilaukti vaikelio, turinčio patologiją. Šiai tendencijai įgaunant didesnį mastą, o moterims norint žinoti viską apie savo vaisių, tyrimas vis dažniau taikomas ir atliekamas gydytojų akušerių ginekologų, tad gydytojo kompetencija teisingai atlikti tyrimą bei įvertinti jo rezultatus turi įtakos tiksliai diagnostikai.
Nuo 2007 m. iki 2010 m., per trejus metus, vien Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikose beveik dvigubai padaugėjo moterų, kurioms atliekama ankstyva vaisiaus ultragarsinė patikra. 2007 m. tyrimas buvo atliktas 489 moterims, o 2010 m. - jau per 800 pacienčių.
Atsakant į šį besikeičiantį moterų poreikį, siekiant užtikrinti tyrimo kokybę ir gerinti gydytojų kompetenciją, didinti tyrimo prieinamumą moterims visoje Lietuvoje bei šalyje įvesti visuotinius tyrimo atlikimo standartus, LSMU iniciavo ir kartu su partneriais iš Latvijos (Latvijos akušerių ginekologų draugija), Vaisiaus sveikatos fondu iš Jungtinės Karalystės ir „Arbor Medical Corporation LT“ laimėjo Europos Komisijos finansuojamą Leonardo da Vinci naujovių perkėlimo projektą, kurį administruoja Švietimo mainų paramos fondas „Vaisiaus ultragarsinis tyrimas 11-13 nėštumo savaitę“. Įgyvendinant projektą Baltijos šalyse bus ruošiami ekspertai, ateityje teiksiantys kvalifikuotus mokymus gydytojams.
Tuo tikslu Lietuvos sveikatos mokslų universitetas kartu su Vaisiaus medicinos fondu (angl. „Fetal Medicine Foundation“) inicijavo tarptautinį seminarą, skirtą akušeriams ginekologams, akušeriams, radiologams, genetikams, šeimos ir laboratorinės medicinos gydytojams. Į seminarą, organizuotą Lietuvos akušerių ir ginekologų draugijos (LAGD), š. m. sausio 13 dieną Kaune susirinko 220 dalyvių iš Lietuvos ir Latvijos išklausyti tarptautiniu mastu pripažinto specializuoto kurso, pirmą kartą pristatyto Lietuvoje Baltijos regiono specialistams. Dr. Fred Ushakov, „Fetal Medicine Foundation“ (J. Karalystė) atstovo ir vieno garsiausių pranešėjų šioje srityje, vedamas seminaras sukūrė terpę teorinių ir praktinių žinių perdavimui iš organizacijos, kuri yra pirmojo nėštumo trimestro patikros pradininkė ir lyderė šioje srityje.
Lietuvos akušerių ginekologų draugijos inf.