Šeštadienis, 2024.06.08
Reklama

Gydymo įstaigose trūksta visų grupių kraujo: kviečia aukoti

Šaltinis: vlmedicina | 2024-05-14 10:04:31

Lietuvos gydymo įstaigose yra ženkliai išaugęs kraujo poreikis, kuris reikalingas pacientų gydymui. Šiuo metu trūksta visų grupių kraujo, ypač 1-os ir 2-os. Turimų atsargų nebepakanka, nepaisant to, kad kraujo surenkama daugiau ir jį aukoja rekordiniai donorų skaičiai. Tad Nacionalinis kraujo centras (NKC) kreipiasi į šalies gyventojus ir prašo, esant galimybei, kuo skubiau atvykti į artimiausius NKC donorystės padalinius visoje šalyje, kuriuose galima paaukoti kraujo ir donorų nekantriai laukiama.

Ima donoro kraują
Kraujo donorystė / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, medikai dirba kasdien, neskaičiuodami valandų ir energijos, operacijos gydymo įstaigose vyksta bet kuriuo metų laiku, tad ir kraujo poreikis šiuo metu itin išaugo, o turimų atsargų nebepakanka.

„Labai kviečiame visus galinčius kuo skubiau apsilankyti artimiausiame kraujo centre ir prisidėti gelbstint gyvybes. Neatlygintina kraujo donorystė yra kilniausia humaniškumo forma, nes vieno donoro paaukotas kraujas gali išgelbėti net tris gyvybes. Kviečiu ir esamus, ir būsimus donorus nedelsti, nedvejoti ir padėti dabar. Bet kuris iš mūsų galime sulaukti akimirkos kai mums patiems gali prireikti donorų pagalbos, todėl nelaukime ir pradėkime gerumu dalintis jau šiandien“, – teigia D. Gutauskas.

Nepaisant to, kad kraujo paaukoti norinčių donorų kasmet ateina vis daugiau, o jo surenkami didesni kiekiai, vis tik kraujo trūkumas šiuo metu yra ženkliai išaugęs. Viena priežastis – labai padidėjęs kraujo poreikis ligoninėse, kita – ne visada kraujo paaukoti norintys donorai tai gali padaryti.

„Kraujo trūkumą lemia ne tik šiuo metu atšilę orai ir įprastai tokiu metų laiku sumažėjantis gyventojų aktyvumas. Gana dažnai pasitaiko atvejų, kai, pavyzdžiui, donorui norint paaukoti kraujo, paaiškėja, kad donaciją reikia atidėti dėl per žemo hemoglobino ar feritino kiekio. Kita priežastis, kodėl kartais netinka donorų kraujas yra ta, kad nepraėjo reikiami terminai po ligos ar tam tikrų procedūrų, kai galima aukoti kraujo“, – sako NKC direktorius.

Pavyzdžiui, nepraėjo dvi savaitės po karščiavimo, herpesvirusinės infekcijos, gripo ar kitos virusinės ligos simptomų pabaigos. Taip pat keturi mėnesiai po to, kai donoras pasidarė tatuiruotę, įsivėrė auskarą į kurią nors kūno vietą, turėjo chirurginę operaciją, endoskopinį tyrimą, akupunktūrą.

NKC duomenimis, 2023 m. kraujo dovanojusių donorų iš viso buvo kiek daugiau nei 40 000, atliktų donacijų – 72 300, o surinkta daugiau nei 32 500 litrų kraujo. 2022 m. kraują dovanojusių donorų buvo kiek daugiau nei 38 400, atliktų donacijų – beveik 68 000, o surinkta kraujo – kiek daugiau nei 30 500 litrų.

NKC primena, kad aukojant kraują, būtina sveiku – kraujo donorais negali būti žmonės, sirgę ar sergantys piktybinėmis ligomis, hepatitu B ir C, sifiliu, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), taip pat kita sunkia lėtine ar pasikartojančia kraujotakos ar imuninės sistemos liga. Jei būtų perpiltas tokio donoro kraujas, pacientui iškiltų didelė tikimybė užsikrėsti.

Kraujo aukoti galima nuo 18 iki 65 metų: vyrai per metus gali duoti kraujo šešis kartus, moterys – keturis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos valstybinė kolegija kamšys akušerių trūkumą – pradeda naują studijų programą
Klaipėdos valstybinėje kolegijoje paskelbtas naujos sveikatos mokslų studijų programos – akušerijos – starta...
Ką svarbu žinoti prieš išvykstant į kelionę
Vasara – atostogų metas, kai dažnas keliauja ne tik po gimtąjį kraštą, bet ir planuoja keliones į užsienio šalis....
Cezario pjūvio metu – vieno žingsnio konservatyvi operacija
Gražina, dabar jau keturių vaikučių mama, tapo pirmąja Kauno klinikų paciente, kuriai cezario pjūvio operacijos (CP...
Šiuolaikinės spindulinės terapijos galimybės: saugumas ir nauda pacientui
„Mažiausiai žmonėms pažįstama spindulinė terapija, apie ją dar daug mitų, neteisingų įsivaizdavimų, internete rasi...
Savanorystė Etiopijoje: neįtikimų stuburo deformacijų operacijos ir kiti iššūkiai
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro Vaikų ortopedi...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų