Pirmadienis, 2023.09.25
Reklama

Greitas kraujospūdžio mažinimas sergant hemoraginiu insultu pagerina rezultatus

vlmedicina.lt | 2013-11-26 00:01:08

Ūmus hemoraginis smegenų insultas yra labai sunkiai gydoma liga, kurios pradžioje visiems ligoniams stebimas ryškus kraujospūdžio padidėjimas. Prieš kurį laiką atliktame tyrime INTERACT1 buvo rekomenduojama sumažinti sistolinį kraujospūdį iki 180 mmHg, neseniai paskelbti antrojo tyrimo INTERACT2 duomenys, kuriuose analizuota, koks dar agresyvesnio kraujospūdžio mažinimo poveikis ligonių prognozei.

Matuoklis
Algirdo Kubaičio nuotr.

Intensyviau gydytųjų gyvenimo kokybė geresnė

Randomizuotame tyrime dalyvavo beveik 3000 ligonių, kuriems nustatytas hemoraginis insultas. Per pirmąsias 6 valandas po kraujavimo pacientai randomizuoti: vienoje grupėje sistolinis kraujospūdis buvo mažinamas iki 140 mmHg, kitoje - iki 180 mmHg. Pagrindinis vertinimo kriterijus buvo mirtis arba sunkus invalidumas ir slaugos poreikis po ligos, vertintas pagal Rankin skalę.

Rezultatai parodė, kad mirtingumas abiejose grupėse nesiskyrė, tačiau pacientų gyvenimo kokybės ir invalidumo rodikliai intensyviau gydytiems ligoniams buvo kur kas geresni.

Hemoraginių insultų prognozės

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos skyriaus gydytojas neurologas prof. Dalius Jatužis portalui vlmedicina.lt paaiškino, kad pagrindinė hemoraginių insultų priežastis – hipertenzija.

„Kai yra ryškiai ir ilgą laiką padidėjęs kraujo spaudimas, nukenčia kraujagyslių sienelės, jos išsitempia, formuojasi sienelėje tokie išplonėjimai, ir jau tik laiko klausimas, kada per silpną, plyšusią vietą pradės kraujuoti. Skaičiuojama, kad Japonijoje tokių insultų būna net 40 proc., nes ten daugiau sergančiųjų padidėjusiu kraujospūdžiu, juodaodžių tarpe taip pat daugiau hemoraginių insultų, nes jų hipertenzija neretai sunkiai pasiduoda gydymui. Tarp baltaodžių  hemoraginių insultų būna apie 15 proc., likę – išeminiai“, - sako prof. D. Jatužis.

Hemoraginių insultų prognozės yra sunkesnės, pirmosiomis dienomis mirtingumas siekia apie 40 proc. , o išeminio insulto atveju mirtingumas siekia vos 10 proc. Pasak profesoriaus, jeigu žmogus išgyvena tą ūminį periodą, tai pasveikimo galimybės yra panašios, nė kiek ne blogesnės negu išeminio insulto atvejais. Yra žmonių, kurie po hemoraginio insulto visiškai pasveiksta ir grįžta į darbą.

„Gydymo rekomendacijose numatyta paskui skirti vaistus, kurie gerina smegenų veiklą, medžiagų apykaitą. Taip pat gydymo rekomendacijose numatyta, kad žmogus nekarščiuotų, mažinti temperatūrą, svarbi yra traukulių profilaktika ir gydymas, smegenų edemos gydymas, jos dažnai būna hemoraginių insultų atvejais. Edemos – tai smegenų pabrinkimas. Dėl išsiliejusio kraujo, dirginimo didėja kraujagyslių kapiliarų laidumas ir brinksta smegenys. Tai nėra būdinga išeminiam insultui, o hemoragijų atvejais praktiškai visada būna pabrinkimas“, - sako neurologas D. Jatužis.

Pabrinkimas būna labai grėsmingas, pasak profesoriaus, jei mirštama, tai dažniausiai dėl edemos.

Kraujospūdžio mažinimas

„Pasveikimui po patirto hemoraginio insulto reikšmės turi ligonio amžius, kitos ligos, gydymas. Labai svarbu, kokio dydžio kraujo išsiliejimas“, - sako medikas. Anot prof. D. Jatužio, gydymas taip pat labai svarbus.

„Svarbus yra kraujospūdžio mažinimas, jei bus mažesnis išsiliejusio kraujo tūris, bus geresnės sveikimo galimybės. Dažnai, būna, atvažiuoja žmonės su 200/250 mmHg, pagal galiojančią rekomendaciją mažindavome iki 180 mmHg. Dabar, remiantis nauja studija, galima bus peržiūrėti kraujospūdžio mažinimo rekomendacijas hemoraginio insulto atveju ir mažinti iki 140 mmHg“, - sako profesorius.

Neurologas aiškina kraujospūdžio mažinimo svarbą esant hemoraginiam insultui: „Hemoraginio insulto atveju plyšta kraujagyslė ir kraujas laisvai bėga. Kuo didesnis pas žmogų kraujo spaudimas, tuo didesnis spaudimas insulto vietoje, verčiantis tą zoną kraujuoti. Iki šiol buvo tik teorinis suvokimas, kad tikriausiai yra gerai sumažinti kraujospūdį. Bet ar tikrai gerai, niekas negalėjo pateikti įrodymų. Šis tyrimas nėra remiamas farmacinių institucijų, todėl rezultatais galima pasitikėti. Tyrėjai gavo rezultatą, kad agresyvesnis kraujospūdžio mažinimas žemiau 140 mmHg duoda geresnius rezultatus. Vadinasi, mažesnis kraujavimo plotas, mažesnis smegenų pažeidimas, natūralu, kad ir sveikimas geresnis“, - sako prof. D. Jatužis.

Šaltinis

Anderson CS et al. Rapid blood pressure lowering in patients with acute intracerebral hemorrhage. NEJM 2013, 368, 2355-65

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Parenteriniu maitinimu nuo mažumės besimaitinanti moteris pagimdė sveiką kūdikį
Didelės daugiadalykės Santaros klinikų medikų komandos pastangos išsaugojo jaunos moters gyvybę – ir ji pati, ir j...
Nuo spalio 5 d. – galimybė pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19 vieno vizito metu
Nuo spalio 5 d. visose gydymo įstaigose bus galima pasiskiepyti nuo labiausiai plintančių infekcinių susirgimų – g...
Liga, kuri kamuoja kas ketvirtą pasaulio moterį: stebėkite kūno pokyčius
Venų ligos – vienos plačiausiai paplitusių ligų pasaulyje. Kas ketvirta pasaulio moteris ir kas šeštas vyras turi...
Rožinio kaspino mėnuo: kada paskutinį kartą tikrinotės savo krūtis?
Artėjantis spalio mėnuo yra skirtas palaikyti moteris, kovojančias su krūties vėžiu, siekiant išreikšti solidarumą šios...
Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota
Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šve...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų