Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Grei­to­ji neat­vy­ko pas in­sul­to iš­tik­tą senolę

tzinios.lt | 2013-01-11 14:35:16

Per sa­vo gim­ta­die­nį blo­gai pa­si­ju­tu­si de­vy­nias­de­šimt dve­jų me­tų tel­šiš­kė Sta­nis­la­va Mont­ri­mie­nė ne­su­lau­kė grei­to­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos (GMP) me­di­kų – anot li­go­nės ar­ti­mų­jų, šie at­si­sa­kė at­vyk­ti, nes de­juo­jan­ti li­go­nė ir su ja bu­vę šei­mos na­riai ne­su­ra­do, kas ne­štu­vais nu­neš­tų ją į au­to­mo­bi­lį. Vi­są gy­ve­ni­mą sun­kiai dir­bu­sios, vals­ty­bei mo­kes­čius mo­kė­ju­sios sen­jo­rės gy­vy­bė už­ge­so, o brangaus žmo­gaus mir­tis ar­ti­mų­jų šir­dy­se pa­li­ko di­džiu­lę nuo­skau­dą dėl GMP dar­buo­to­jų poel­gio.

Greitoji
Algirdo Kubaičio nuotr.

Gruo­džio 10 d. Tel­šių mies­to gy­ven­to­jai S. Mont­ri­mie­nei su­ka­ko 92 me­tai. Ta­čiau gim­ta­die­nio rytas bu­vo pa­ženk­lin­tas ne­lai­me. Apie 7 val., ei­da­ma į tua­le­tą, se­no­lė su­kniu­bo ant grin­dų. Jos dukra ir anū­kė at­pa­ži­no in­sul­to po­žy­mius ir sku­biai pa­skam­bi­no Tel­šių GMP dar­buo­to­jams.

LR Kons­ti­tu­ci­ja skel­bia: „Vals­ty­bė rū­pi­na­si žmo­nių svei­ka­ta ir lai­duo­ja me­di­ci­nos pa­gal­bą bei paslau­gas žmo­gui su­si­rgus. Įs­ta­ty­mas nu­sta­to pi­lie­čiams ne­mo­ka­mos me­di­ci­nos pa­gal­bos valstybinė­se gy­dy­mo įstai­go­se tei­ki­mo tvar­ką“.

Te­le­fo­nu at­si­lie­pu­sios spe­cia­lio­sios tar­ny­bos dar­buo­to­jos žo­džiai su­krė­tė sen­jo­rės ar­ti­muo­sius. „Mums pa­sa­kė, kad GMP at­va­žiuos tik ta­da, kai mes tu­rė­si­me, kas ma­mą nu­neš ne­štu­vais iš bu­to iki ma­ši­nos“, – pa­sa­ko­jo tel­šiš­kės duk­ra Rū­ta. Te­le­fo­no ra­ge­lį pa­kė­lu­siam as­me­niui mo­te­ris paaiškino, kad da­bar – anks­ty­vas ry­tas, tad sun­ku ras­ti žmo­nių, ku­rių bū­tų ga­li­ma pa­pra­šy­ti ne­šti neštuvus. Vė­liau iš­tar­ti žo­džiai su­ne­ga­la­vu­sios se­no­lės arti­muo­sius vėl nu­ste­bi­no. „At­sa­kė, kad kvies­tu­me kai­my­nus, o jei jų nė­ra, ei­tu­me į gat­vę, pa­sto­vė­tu­me lau­ke ir lauk­tu­me pro ša­lį ei­nan­čio vy­riš­kio, ku­ris su­tik­tų ne­šti ne­štu­vus“, – tei­gė pa­šne­ko­vė.

Šios is­to­ri­jos ato­maz­ga – gim­ta­die­nį mi­nin­ti gar­baus am­žiaus mo­te­ris de­ja­vo ne­su­lauk­da­ma pagalbos, ar­ti­mie­ji GMP me­di­kams teigė ­skam­bi­nę ant­rą kar­tą – ti­kė­jo­si bū­ti su­pras­ti. De­ja.

Lie­pė kvies­ti šei­mos gy­dy­to­ją

Pasak Rūtos, GMP dar­buo­to­jai, nors ir du­kart pa­pra­šy­ti, pas mer­din­čią se­no­lę neat­vy­ko. Tie­sa, jie lie­pė pa­si­kvies­ti šei­mos gy­dy­to­ją. Li­go­nės ar­ti­mie­ji taip ir pa­da­rė, ta­čiau jiems iki šiol kir­ba klausimas, kam Tel­šiuo­se rei­ka­lin­ga grei­to­ji me­di­ci­nos pa­gal­ba.

„Man su­pran­ta­ma, kad ma­ma se­na, bet gi ir jai rei­kė­jo pa­dė­ti. Ma­nau, kad grei­to­ji tu­ri at­vyk­ti bet ko­kiu at­ve­ju, ne­rū­šiuo­da­ma, ar pa­gal­bos rei­kia se­nam, jau­nam ar ma­žam žmo­gui. Juk nie­kas nesikrei­pia į grei­tą­ją, kai nė­ra bū­ti­ny­bės“, – ma­no li­go­nės duk­ra Rū­ta.

Gar­baus am­žiaus se­no­lės svei­ka­ta ne­ge­rė­jo, tre­čią li­gos die­ną ar­ti­mie­ji į na­mus pa­pra­šė at­vyk­ti medi­kę Vir­gi­ni­ją Vit­kaus­kie­nę. 92 me­tų mo­te­riai bu­vo diag­no­zuo­tas mik­roin­sul­tas. Gruo­džio 19 d., taip ir neiš­vež­ta li­go­ni­nėn, ji iš­ke­lia­vo Am­ži­ny­bėn. Tie­sa, pa­ma­tę, kad sen­jo­rė mirš­ta, ar­ti­mie­ji paskam­bi­no GMP, ir nors me­di­kai at­vy­ko, gar­baus am­žiaus tel­šiš­kei jau ne­bu­vo ga­li­ma pa­dė­ti.

Ve­lio­nės duk­ra nie­kam ne­lin­ki to­kių iš­gy­ve­ni­mų

Po pa­tir­to skaus­mo kiek at­si­to­kė­ju­siai ve­lio­nės duk­rai ne­duo­da ra­my­bės klau­si­mas, ar GMP darbuoto­jai pa­siel­gė tei­sė­tai ne­su­teik­da­mi pir­mo­sios pa­gal­bos. Ne­gi, gy­ven­da­mi Eu­ro­pos Są­jun­gos ša­ly­je, ku­rios įstai­gos gau­na vals­ty­bės do­ta­ci­jas ir yra skir­tos tam, kad pa­dė­tų žmo­nėms, iš­tik­ti nelai­mės, pa­tys tu­ri­me pa­si­rū­pin­ti, kas mus nu­neš ne­štu­vais į GMP au­to­mo­bi­lį?

Ve­lio­nės duk­rai ap­mau­du dėl spe­cia­lių­jų tar­ny­bų po­žiū­rio į žmo­gaus ne­lai­mę ir ne­su­ge­bė­ji­mo tinka­mai at­lik­ti sa­vo funk­ci­jų. Paš­ne­ko­vė tvir­ti­no, kad gar­baus am­žiaus žmo­gus ver­tas gy­ven­ti ir sirg­ti oriai: „Ma­ma vi­są gy­ve­ni­mą sun­kiai dir­bo, kad bū­tų ap­rū­pin­ta gar­bia se­nat­ve. Nie­ka­da neieško­jo sau li­gų, bu­vu­sia­me „Mas­čio“ fab­ri­ke ati­da­vė vi­sas jė­gas. Ta­čiau pa­gal­bos tą ry­tą nesulau­kė...“.

Se­no­lės duk­ra pri­si­mi­nė tą lem­tin­gą gruo­džio 10-ąją, kai ma­ma lo­vo­je šau­kė­si pa­gal­bos, o ji, nusivy­lu­si GMP me­di­kais, ne­ži­no­jo, ką da­ry­ti, kur kreip­tis. „Lin­kiu, kad GMP me­di­kams ne­tek­tų iš­gy­ven­ti to­kios die­nos. No­ri­si, kad vi­si se­nu­kai ži­no­tų, ko ga­li su­lauk­ti iš GMP. Nie­kam  nelinkėčiau to pa­tir­ti, nes, pa­ti­kė­ki­te ma­ni­mi, tai la­bai žiau­ru“, – nuo­skau­dos ne­slė­pė mo­te­ris.

Paš­ne­ko­vė džiau­gia­si bent tuo, kad ne vi­si gy­dy­to­jai lie­ka abe­jin­gi sve­ti­mo ne­lai­mei. „No­rė­čiau pasa­ky­ti nuo­šir­džiai ačiū V. Vit­kaus­kie­nei: ji at­vy­ko ir ap­žiū­rė­jo ma­mą ne­pai­sy­da­ma, kad tu­ri daug dar­bų“, – sa­kė S. Mont­ri­mie­nės duk­ra.

A. Gu­daus­ko ko­men­ta­ras

Tel­šių GMP tar­ny­bai va­do­vau­jan­tis An­ta­nas Gu­daus­kas „Tel­šių ŽI­NIOMS“ tei­gė: „Jei pa­cien­tas yra dau­gia­bu­ty­je su siau­ra laip­ti­ne, GMP tu­ri įvai­raus ti­po ne­štu­vus ir spe­cia­lius minkš­tus ne­štu­vus. Pri­rei­kus pa­gal­bon šau­kia­mi pa­ša­li­niai žmo­nės, jei yra bū­ti­ny­bė, kvie­čia­ma gais­ri­nė ar po­li­ci­jos tarny­ba. Jei rei­kia vež­ti į li­go­ni­nę, li­go­nis nie­ka­da ne­pa­lie­ka­mas“.

Gy­dy­to­jas sa­kė, jog vi­si po­kal­biai GMP dis­pe­če­ri­nė­je įra­šo­mi: „Išk­lau­sius po­kal­bio įra­šą nu­sta­ty­ta, jog R. Vė­la­vi­čie­nė sa­kė, kad nė­ra kam pa­dė­ti ne­šti, nes li­go­nė ap­kū­ni. Dis­pe­če­ris pa­ta­rė kreip­tis į šei­mos gy­dy­to­ją, nes li­go­nei jau per nak­tį bu­vo ne­ge­rai, o jei šei­mos gy­dy­to­jas pa­ra­šys, kad rei­kia vež­ti į li­go­ni­nę, dis­pe­če­ris pra­šė dar kar­tą per­skam­bin­ti – tuo­met at­va­žiuos ir nu­veš. Kad GMP ne­ga­lės nu­neš­ti ar ne­tu­ri ne­štu­vų – to­kio po­kal­bio ne­bu­vo“.

A. Gu­daus­kas ste­bė­jo­si, ko­dėl mi­ru­sios S. Mont­ri­mie­nės ar­ti­mie­ji kal­ti­na GMP: „Rū­pes­tin­ga giminai­tė de­vy­nias die­nas gy­dė na­muo­se, o kal­ti­na grei­tą­ją, kam ne­ve­žė gruo­džio 10 die­ną“.

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos po­zi­ci­ja

Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vė Gied­rė Mak­si­mai­ty­tė „Tel­šių ŽI­NIOMS“ ko­men­ta­vo: „Jokie tei­sės ak­tai ne­nu­ma­to, kad pa­cien­tas pa­ts pri­va­lo pa­si­rū­pin­ti, kas ne­štu­vais jį nu­neš­tų į greito­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos au­to­mo­bi­lį. GMP pa­slau­gas tei­kian­ti įstai­ga pri­va­lo tin­ka­mai organizuo­ti GMP pa­slau­gų tei­ki­mą ir pa­cien­tų trans­por­ta­vi­mą į sta­cio­na­ri­nes as­mens svei­ka­tos priežiū­ros įstai­gas. GMP įstai­gos už­da­vi­nys – teik­ti bū­ti­ną­ją me­di­ci­nos pa­gal­bą ser­gan­tiems ar­ba su­žeis­tiems as­me­nims įvy­kio vie­to­je ir, va­do­vau­jan­tis svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ro 2004 m. balandžio 8 d. įsa­ky­mu Nr. V-208 „Dėl bū­ti­no­sios me­di­ci­nos pa­gal­bos ir bū­ti­no­sios me­di­ci­nos pagal­bos pa­slau­gų tei­ki­mo tvar­kos bei mas­to pa­tvir­ti­ni­mo“, sku­biai juos nu­ga­ben­ti į sta­cio­na­ri­nę asmens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gą ar­ba pa­tar­ti kreip­tis į am­bu­la­to­ri­nę as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gą“.

Pa­sak Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos at­sto­vės,  pa­cien­tas ar pa­cien­tui at­sto­vau­jan­tis as­muo, manan­tys, kad su­tei­kiant svei­ka­tos prie­žiū­ros pa­slau­gas bu­vo pa­žeis­tos pa­cien­to tei­sės, vadovaudamie­si Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pa­cien­tų tei­sių ir ža­los svei­ka­tai at­ly­gi­ni­mo įsta­ty­mo 23 straips­niu, tu­ri tei­sę pa­reikš­ti skun­dą svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­gai, ku­rio­je, jų ma­ny­mu, bu­vo pažeistos pa­cien­to tei­sės: „Ne­pa­ten­kin­ti skun­dų nag­ri­nė­ji­mu svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­je, ku­rio­je, jų ma­ny­mu, jų tei­sės bu­vo pa­žeis­tos, pa­cien­tai tu­ri tei­sę kreip­tis į pa­cien­tų skun­dus nag­ri­nė­jan­čias vals­ty­bės ins­ti­tu­ci­jas“.

Skais­tė Sadonytė

tzinios.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų