Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Europos aplinka dabar sveikesnė, tačiau atsiranda naujų pavojų

vlmedicina.lt | 2013-06-06 14:49:07

Europiečiai gyvena ilgiau ir sveikiau nei praeityje iš dalies dėl sėkmingos aplinkos politikos, kuri padėjo sumažinti kenksmingų teršalų aplinkos ore, vandenyje ir maiste poveikį, skelbiama naujojoje Europos aplinkos agentūros ir Europos Komisijos Jungtinių tyrimų centro ataskaitoje „Aplinka ir žmogaus sveikata“ (angl. Environment and human health). Tačiau teršalai vis dar yra didelė problema, be to, atsiranda ir naujų pavojų dėl naujų cheminių medžiagų, naujų produktų ir kintančio gyvenimo būdo.

Europa
Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaip teigiama ataskaitoje, aplinka veikia žmogaus sveikatą įvairiais būdais. Nors teršalai, triukšmas ir kitos aplinkos degradacijos formos gali būti kenksmingos, tačiau ataskaitoje pažymima galimybės kontaktuoti su natūralia (gamtine) aplinka didelė nauda fizinei ir psichinei gerovei.

Europos „sveikatos spraga“

Pasak ataskaitos, Europoje yra dideli aplinkos sąlygų skirtumai, kurie dažnai lemia sveikatos būklės ir gyvenimo trukmės skirtumus. Mažesnes pajamas gaunantys žmonės paprastai gyvena prastesnės kokybės ar kenksmingoje aplinkoje, kuri gali turėti neigiamą poveikį sveikatai. Jų padėčiai toliau gali turėti įtakos kiti veiksniai, tokie kaip socialinė ir ekonominė padėtis, gyvenimo būdas ir bendra sveikatos būklė.

Nauji pavojai ir naujas supratimas

Kadangi žmonės gyvena ilgiau, pagrindinėmis priešlaikinės mirties ir negalios priežastimis tapo neinfekcinės ligos, su gyvenimo būdu susiję susirgimai, tokie kaip nutukimas, kraujotakos sistemos ligos, diabetas ir vėžys. Ataskaitoje rašoma, kad šios ligos gali būti susijusios ir su aplinkos sąlygomis, tad tapo ypač svarbu visas šias problemas nagrinėti kartu.

Paprastai žmones veikia įvairūs aplinkos, kurioje jie gyvena, veiksniai. Taigi reikia daugiau mokslinių tyrimų, kad būtų galima suprasti visų jų bendrą poveikį, ypač pažeidžiamiausioms gyventojų grupėms, įskaitant vaikus, skurdžiai gyvenančius ir pagyvenusius asmenis.

Ataskaitoje tvirtinama, kad moksliniams tyrimams jau reikia pereiti nuo susikoncentravimo į atskirus kenksmingus veiksnius prie kompleksinių kombinuotų aplinkos ir gyvensenos veiksnių poveikio mūsų sveikatai.

Jacqueline MsGlade, Europos aplinkos agentūros vykdančioji direktorė, sako: „Ši ataskaita tikrai patvirtina kai kurias esmines sveikatos ir aplinkos sąsajas. Žmones šiandien veikia įvairūs kenksmingi veiksniai, kurie kartu trumpina gyvenimus ir mažina gerovę“.

Ataskaitos pagrindiniai teiginiai:

Pasaulinė cheminių produktų prekyba 2000–2009 metų laikotarpiu padvigubėjo, taigi rinkoje daugėja cheminių medžiagų, įskaitant tas, kurios neigiamai veikia žmogaus sveikatą.

Vis didesnį susirūpinimą kelia endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos, veikiančios hormoninę sistemą. Jos aptinkamos plačiame spektre paplitusių produktų, tokių kaip vaistai, pesticidai ir kosmetika. Jų poveikis nėra iki galo suprastas, bet jos gali prisidėti prie spermatozoidų skaičiaus mažėjimo, genitalijų išsigimimo, neurologinio vystymosi pažeidimo, nutukimo ir vėžio.

Ataskaitoje pateikiami duomenys, parodantys oro taršos indėlį į vėžio, širdies ligų, bronchito ir astmos paplitimą. Apskaičiuota, kad oro tarša mažina kiekvieno ES piliečio gyvenimo trukmę vidutiniškai 8,5 mėnesio. Pastarųjų metų oro taršos tyrimų duomenys rodo, kad jos poveikis ankstyvaisiais gyvenimo metais gali turėti reikšmingos įtakos suaugusio asmens sveikatai, o oro taršos poveikis nėštumui prilyginamas pasyvaus rūkymo poveikiui. Apie 95 proc. miestų gyventojų vis dar yra veikiami smulkiųjų kietųjų dalelių koncentracijos, kuri viršija Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamas vertes.

Europoje vis didesnį rūpestį dėl vandens kokybės kelia vaistų likučiai ir endokrininę sistemą ardančios cheminės medžiagos, kurios ne visada iki galo pašalinamos vandens valymo įrenginiuose. Ataskaitoje rašoma, kad klimato kaita gali pagilinti vandens trūkumo ir vandens kokybės problemas.

Triukšmas gali rimtai sutrikdyti sveikatą, neigiamai paveikti pažintinių funkcijų vystymąsi, kraujotaką ir miegą. Paprastai triukšmingose vietose yra gana didelė oro tarša ir kiekvienas veiksnys sustiprina kito neigiamą poveikį.

Prietaisai, skleidžiantys elektromagnetinius laukus (EML), tokie kaip mobilieji telefonai, kartais vertinami kaip galimai vėžį sukeliantys, tačiau neabejotinų mokslinių duomenų, įrodančių šį ryšį, nėra. Prieinami duomenys nuolat peržiūrimi Europos Komisijos mokslo komitetų. Kita apžvalga bus paskelbta 2013 m. antroje pusėje.

Nanotechnologijų taikymas gali būti naujas pavojus, nes kol kas labai mažai žinoma apie nanomedžiagų poveikį žmogaus kūnui. Tad reikalingas tinkamas potencialios rizikos vertinimas, kad galėtume garantuoti saugią nanomedžiagų gamybą ir jų saugų naudojimą.

Žalieji plotai teikia įvairiapusę naudą fizinei ir psichinei sveikatai. Europoje yra žymūs žaliųjų plotų prieinamumo skirtumai – visuose Švedijos ir Suomijos miestuose žaliųjų plotų yra daugiau kaip 40 proc., o visuose Vengrijos ir Graikijos miestuose žalieji plotai užima mažiau nei 30 proc. teritorijos.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų