Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Elektromagnetiniai laukai: kuriame nesveikatos sistemą (4)

Dr. Vytautas Valevičius | 2013-03-01 00:02:13

 Kaip gerai visi pamiršo, kad Žemė yra magnetas, apsuptas įvairiausių laukų. Mes gyvename namuose, kuriuose šviečia lempos, veikia kompiuteriai ir televizoriai, dūzgia šaldytuvai ir skalbimo mašinos. Gyvename nuolat veikiami elektromagnetinių laukų.

Vaikas
Žmogaus sveikatą gali pabloginti ir buitinės, pramoginės bei komunikacinės aparatūros gausėjimas. © Fotolia.com

Mobilieji telefonai ne tik blaško dėmesį

Mes daugiausia naudojame radijo bangas. Bent paskutinius šimtą metų. Pastaruoju metu ypač padaugėjo mobiliųjų telefonų, taip pat naudojančių radijo bangas. Viskas būtų gerai, bet 2012 metais Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra (IARC) pripažino, kad radijo bangos yra galimai kancerogeniškos žmonėms.

Nors patys mobilieji telefonai lyg ir nesukelia garantuotos sveikatos rizikos, tačiau juos naudoti reikia saikingai.

Tyrimai parodė, kad mobilieji telefonai arba kiti belaidžiai įrenginiai blaško dėmesį. Rimtos žalos rizika gali padidėti, jei naudojate juos, kai vairuojate, einate, važiuojate dviračiu ar užsiimate bet kokia kita veikla, kuriai reikia koncentracijos.

Mobilieji telefonai gali trikdyti asmens medicinos prietaisų, pvz., širdies stimuliatorių, defibriliatorių ir klausos aparatų veiklą. Vienos aparatūros elektromagnetiniai laukai veikia kitus aparatus ir toli gražu ne visuomet naudingai.

Aišku, ne tik telefonai gali daryti įtaką mūsų „sveikatos elektronikai“. Klausos aparatą gali veikti aukštos įtampos linijos veikla, jei ji eina šalia namo ar namų.

Mobilieji telefonai taip pat gali trikdyti kitos jautrios elektroninės įrangos veiklą, kaip antai -  orlaivių ryšio ir navigacijos sistemos.

Daryti išvadas anksti: kol kas neturime rimtų duomenų, patvirtinančių ar paneigiančių mobiliųjų telefonų neigiamą įtaką mūsų sveikatai ar organizmui. Tiesa, vieną galima paminėti – jie neigiamai veikia atskirų žmonių psichiką, išugdo priklausomybę.

Kaip apsisaugoti nuo šio pavojaus?

Naudotis reikia sveiku protu. Tiesiog rekomenduojama naudoti kuo mažiau elektromagnetines bangas spinduliuojančių prietaisų, laikyti juos kuo toliau nuo savęs. Žinoma, visiškai atsisakyti mobiliojo telefono šiais laikais vargu ar įmanoma, bet naudoti laidinę laisvų rankų įrangą tikrai galima. Blogiausiu atveju – mobiliuosius laikyti kuo toliau tiek nuo darbo, tiek nuo miegamosios vietos.

Tačiau žvelkime plačiau. Kaip pažymi Rima Janužytė buityje elektromagnetinę taršą didina ir bevielis interneto tinklas (WiFi), nešiojamieji belaidžiai telefonai (DECT), mikrobangų krosnelės, „gudrieji“ skaitikliai. Iš lauko pasiekia TV, mobiliojo ryšio, bevielio (WiMAX) interneto antenų spinduliuotė. Beje, dėl konkurencijos operatoriai nesinaudoja ta pačia infrastruktūra, todėl daugėja antenų bokštų. Be to, siekdami sutaupyti, operatoriai stengiasi statyti kuo mažiau, bet kuo galingesnių antenų, kurios padengtų kuo didesnę teritoriją, Lietuvoje dažnai apimančią iki 30 km. Vėliau į tarpus prikaišiojama naujų antenų, bet senosios, žinoma, silpnesnėmis nekeičiamos. Tad bangų tarša didėja, ir netrukus, matyt, kalbėsime jau ne apie elektromagnetinę taršą, o apie elektromagnetinį smogą“.

Kuo ilgiau veikia – tuo pavojingiau

Kas gi verčia kalbėti apie šią problemą? Visų pirma – tokio poveikio augimas. Antra, žinojimas, kad jis veikia neigiamai. Daugelis biologinių nejonizuojančiųjų elektromagnetinių laukų poveikio efektų  pasireiškia nešiluminiu poveikiu. Dauguma jų gali būti priskirti gyvų ląstelių ir jų membranų elektros poveikiui. Biologiškai tai pasireiškia kaip įtaka  kalcio jonų judėjimui per ląstelių sieneles.

„Jei kenkimas yra ne per aštrus ar ilgalaikis, stimuliuojamas augimas ir poveikis atrodo naudingas, bet jei veikimo laikas pailgėja, šie mechanizmai veikia taip, kad  rezultatas galiausiai yra kenksmingas. Liaukų ląstelės yra geras pavyzdys, nes trumpalaikis poveikis skatina jų veiklą, tačiau ilgalaikis sukelia matomus pažeidimus  ir funkcijų praradimą. Pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų bazinės stoties poveikis (jei ji yra iki 100 metrų) sukelia hipotirozę (skydliaukės funkcijos nepakankamumas) ir gali būti iš dalies kaltas dėl nutukimo ir lėtinio nuovargio“ („The Biological Effects of Weak Electromagnetic Fields MCS America, 2012 July“).

Galimas poveikis organizmui

Lietuvos imunologų draugija pažymi, kad skirtingo ilgio elektromagnetinių bangų poveikis organizmui yra nevienodas. Kepenims pavojingiausios yra 79 cm ilgio bangos, kraujui –  99 cm, raumenims –  322 cm, odai – 548 cm. Esant tam pačiam bangos ilgiui, poveikis gali būti skirtingas, priklausomai nuo magnetinio lauko stiprumo. Elektromagnetinė spinduliuotė gali sukelti kataraktas, odos ir poodinio sluoksnio nudegimus, reprodukcinės sistemos, širdies bei kraujagyslių sistemos, imuninės sistemos ir kvėpavimo organų ūminius ar lėtinius funkcinius pakitimus.

Bangos
Prietaisų skleidžiamų bangų ilgis „(U.S. Department of Health & Human Services)“

Elektromagnetinis laukas gali pažeisti akis, sukelti leukemiją, smegenų auglius, reprodukcinės sistemos pakenkimus. Dirbantiems nuolatinių elektromagnetinių laukų aplinkoje gali būti dažnesni širdies bei kraujagyslių ir imuninės sistemos bei kvėpavimo organų funkciniai pakitimai. Priklausomai nuo elektromagnetinės spinduliuotės intensyvumo ir trukmės gali išsivystyti ūminiai ir lėtiniai organizmo pakitimai. Melatonino sintezės pasikeitimai gali sukelti depresiją, bioritmų sutrikimus, netgi padidinti riziką susirgti vėžiu (manoma, kad melatoninas turi įtakos žmogaus imuninei sistemai). Pastarųjų metų daugelio šalių mokslininkų tyrimų rezultatai rodo, kad žemo dažnio ir didelės energijos elektromagnetinė radiacija veikia kancerogeniškai, t. y. sukelia vėžį. Yra pateikiama epidemiologinių tyrimų duomenų apie statistinį ryšį tarp elektromagnetinių laukų ir tam tikrų vėžio formų: vaikų bei paauglių leukozių, suaugusiųjų leukozių, limfoleukozių, krūties bei smegenų auglių. Taip pat tris kartus padidėja rizika susirgti Alzheimerio liga. Ypač pavojinga elektromagnetinė radiacija vaikams, gyvenantiems šalia elektros perdavimo linijų (arčiau kaip 50 metrų). Dažnas yra lėtinio pažeidimo sindromas, kuriam būdingi vegetacinės nervų sistemos pažeidimai, asteninis sindromas. Ligoniai skundžiasi nuovargiu, mieguistumu, galvos skausmais.

Būdinga bradikardija, skausmai širdies plote, hipotonija, raumenų silpnumas. Nukenčia ir lytinė funkcija – vystosi impotencija, menstruacinio ciklo sutrikimai. Intensyvi elektromagnetinė spinduliuotė taip pat gali padidinti palikuonių apsigimimo riziką („Imunologų draugija“. Pranešimas „Žemo dažnio elektromagnetinių laukų įtaka imuninei sistemai“).

Veikia ne vien tiesiogiai

Noriu dar atkreipti dėmesį į tai, kad elektromagnetiniai laukai veikia ne tik mus pačius tiesiogiai, bet ir orą, kuriuo kvėpuojame, ir vandenį, kurį geriame ar kuriuo kitaip naudojamės. Kitaip sakant, veikia ir mūsų aplinką. O laukų paveiktas oras ir vanduo turi kitas savybes nei iki poveikio. Jonizuotas vanduo gerokai skiriasi nuo įprastojo. O žmogus – tai skystis. Jo sąveika su kitokias elektromagnetiniais laukais mažai tiriamas.

Taigi žmogaus sveikatą gali pabloginti ne tik „gerėjančios“ gyvenimo sąlygos, tai yra buitinės, pramoginės ir komunikacinės aparatūros gausėjimas, bet ir įtakos faktorių stiprėjimas. Tai, ko beveik nebuvo anksčiau, tampa liūdna realybe dabar. Žmogus kuria savo nesveikatos sistemą.

Dr. Vytautas Valevičius

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (4)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų