Penktadienis, 2024.05.03
Reklama

Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai

Šaltinis: vlmedicina | 2024-04-23 10:26:14

Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri užtikrina taisyklingą laikyseną, jos stabilumą, tinkamą kojų darbą ir atlaiko kūno svorio sukuriamas apkrovas. Deja, susidūrus su šiose srityse kylančiu diskomfortu ar skausmu, stipriai nukenčia gyvenimo kokybė bei atsiranda daugiau sveikatos problemų.

Neįgalus žmogus su lazdele
Žmonėms, sulaukusiems 50-ies ar vyresnio amžiaus, pagrindinė sąnarių skausmo, sustingimo, sumažėjusio judrumo ir pablogėjusios gyvenimo kokybės priežastis yra sąnarių artrozė / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ortopedijos-traumatologijos centro gydytojas ortopedas traumatologas Viktoras Švainauskas pastebi, kad žmonėms, sulaukusiems 50-ies ar vyresnio amžiaus, pagrindinė sąnarių skausmo, sustingimo, sumažėjusio judrumo ir pablogėjusios gyvenimo kokybės priežastis yra sąnarių artrozė.

„Sąnarių artrozė – tai lėtinė degeneracinė liga, apimanti visą sąnarį, dėl kurios nusilpsta, plonėja ir susidėvi kremzlė, yra pažeidžiama sąnario kapsulė, raiščiai, aplinkiniai audiniai bei kaulai. Taip pat ties sąnario kraštais formuojasi kaulinės išaugos – osteofitai, o šiai ligai pažengus, gali atsirasti įvairios deformacijos“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja V. Švainauskas.

Dėl kokių priežasčių išsivysto sąnario artrozė?

Riziką susirgti šia liga didina per didelis sąnariams tenkantis krūvis, pavyzdžiui, tam tikri darbo ypatumai ar antsvoris. Taip pat intensyvus sportas, nuolat atliekami monotoniški judesiai ar per didelis fizinis krūvis.

„Šios ligos priežastimi gali tapti ir patirtos traumos, buvę uždegimai bei genetinis paveldėjimas. Be to, lytis irgi gali būti siejama su šia liga – pastebima, jog moterims kelio artrozė pasitaiko dažniau nei vyrams“, – atkreipia dėmesį gydytojas ortopedas traumatologas.

Jaunesni pacientai nusiskundimų dėl klubo sąnario funkcionalumo gali turėti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, sąnario pažeidimų, susijusių su jo formavimosi bei augimo procesu ar tam tikrais anatominiais ypatumais.

„Skausmą ar judrumo sutrikimus, susijusius su klubo sąnariu, gali lemti patirtos įvairios traumos, lūžiai ar kaulų infarktai – nekrozės. Taip pat klubo ir kelio sąnariai gali sudilti anksčiau laiko dėl tokių sisteminių uždegiminių ligų kaip reumatoidinis artritas“, – pastebi V. Švainauskas.

Kokių simptomų svarbu neignoruoti?

Pirmiausia sąnario artrozę galima įtarti iš tokių nemalonių simptomų kaip atsiradęs skausmas ar diskomfortas, ypač paūmėjantis fizinio krūvio metu arba po jo. Taip pat sergantieji šia liga neretai susiduria su sąnarių braškėjimu. Išvengti ligos komplikacijų padeda konsultacijos su gydytoju ortopedu traumatologu vos pajutus šiuos požymius.

„Pažengus ligai sąnariai sustingsta, tampa nejudrūs, dingsta mobilumas – taip organizmas saugo sąnarį nuo didesnio žalojimo. Esant klubo sąnario pažeidimui pakinta kojos ilgis, todėl pasitaiko, kad pacientui delsiant kreiptis į gydytoją, dėl netolygaus svorio paskirstymo ir sąnarių sąstingio gali pradėti vystytis stuburo pažeidimai“, – pažymi gydytojas ortopedas traumatologas.

Jis taip pat pastebi, kad laiku nesikreipdami konsultacijai ir jausdami skausmą pacientai dažnai geria daug vaistų, kurie gali turėti neigiamą poveikį vidaus organų būklei. Be to, dėl jaučiamo diskomforto žmonės yra linkę mažiau judėti, todėl susilpnėja jų raumenys. Progresuojant artrozei mažėja sąnario judesių amplitudė, formuojasi kaulinės ataugos, aplinkinių sąnario audinių pakitimai, todėl gydymas tampa sudėtingesnis.

Kaip gydoma sąnarių artrozė?

Klubo ar kelio sąnario artrozė nustatoma įvertinus paciento nusiskundimus ir atsižvelgus į radiologinių tyrimų (rentgeno) metu rastus pakitimus. Diagnozuojant artrozę yra įvertinami galūnių, judinamų per šiuos sąnarius, judesiai bei atsiradusios deformacijos.

Artrozės gydymas skirstomas į nechirurginį (konservatyvų) ir chirurginį. Diagnozavus ligą, pacientui iš pradžių skiriamas konservatyvus gydymas, kuris gali būti medikamentinis, kai siekiama priešuždegiminio bei skausmą malšinančio efekto, arba nemedikamentinis. Jo metu akcentuojamas reabilitacinis gydymas – judesių amplitudės ir raumenų masės išsaugojimas, taip pat fizinio aktyvumo ir kūno svorio korekcija, atsižvelgiant ir į mitybą.

„Klubo ir kelio sąnarių artrozė skirstoma į 4 stadijas – jei nustatoma pažengusi, o konservatyviu gydymo metodu nepasiekiamas pakankamas efektas, progresuoja simptomai, apribojantys žmogaus galimybes judėti bei komfortiškai gyventi – gydytojas sprendžia dėl operacinio gydymo – sąnarių endoprotezavimo“, – sako gydytojas ortopedas traumatologas.

Sąnario endoprotezavimas atliekamas taikant bendrinę arba regioninę nejautrą. Operacijos metu atliekamas pjūvis ir susidėvėję sąnario paviršiai pakeičiami dirbtiniu implantu – endoprotezu. Dažniausiai jau kitą dieną po procedūros pacientui leidžiama pilnu svoriu priminti operuotą koją ir pradėti vaikščioti su pagalbinėmis priemonėmis – vaikštyne ar ramentais, kurių dažniausiai atsisakoma po maždaug 4 savaičių, kai pacientas pradeda vaikščioti savarankiškai.

Svarbu paminėti, kad visiškas atsistatymas po operacijos dažniausiai trunka 2–3 mėn., tačiau kiekvienam pacientui jis yra individualus ir priklauso nuo amžiaus, buvusio fizinio aktyvumo lygio, pakitimų sąnaryje, aktyvumo pooperaciniu laikotarpiu bei noro kuo greičiau grįžti į kasdienį gyvenimą.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nuo ŽPV pasislėpti sunku: kodėl svarbu neužmiršti viruso keliamos grėsmės gyvybei
Lytiškai plintančias infekcijas nemaža visuomenės dalis vis dar klaidingai sieja su audringu seksualiniu gyvenimu, atsit...
Kada širdis pavargsta plakti: jos jėgas silpnina ir širdies nepakankamumas
Širdies nuovargio jokiu būdu nereikėtų painioti su senatve ar nuolatiniu stresu bei nerimu dėl ateities. Jos jėgas gali...
Vaikų fizinė ir emocinė sveikata: vaikų darželiai vaidina ypač svarbų vaidmenį
Fizinė ir emocinė darželinukų sveikata Lietuvoje prastėja. Viena pagrindinių to priežasčių – pernelyg nuvertinama...
Elektroniniuose receptuose išrašytus vaistus jau galima įsigyti ir Latvijoje, Lenkijoje
Lietuvos gyventojai elektroniniuose receptuose išrašytus receptinius vaistinius preparatus jau gali įsigyti ir užsienyje...
Šiltojo sezono grėsmės: ką svarbu žinoti apie erkių sukeliamas ligas?
Vos prasidėjus šiltajam sezonui, erkių pernešamos ligos tampa dideliu pavojumi tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Nors dauguma...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų