Atlikus nacionalinį diabeto gydymo sistemos auditą Anglijoje, paaiškėjo, kad geriau ir laiku gydant diabetą per metus būtų galima išvengti 24 000 mirties atvejų. Per metus dėl diabeto komplikacijų miršta 75 000 pacientų. Taigi, trečdaliui jų gyvenimą būtų galima prailginti.
Vyrams rizika didesnė
Dr Rowan Hilon, Sveikatos apsaugos departamento diabeto ligų direktorė, paragino visus Jungtinės Karalystės šeimos gydytojus užtikrinti, kad kasmet kiekvieno sergančio diabetu paciento sveiatos būklė būtų patikrinta pagal devynis parametrus: kūno masės indeksą, kraujospūdį, patikrinimą dėl rūkymo, HbA1c, albumino kiekį šlapime, kraujo kreatininą, cholesterolį, patikrinimas dėl retinopatijos ir diabetinės pėdos. Ji teigia, kad 2009/2010 metais visi devyni parametrai buvo patikrinti tik kas antram diabetikui ( 52,9 proc.).
Cukrinis diabetas būna dviejų tipų. Pirmo tipo CD suserga jauni žmones ir jiems reikalingos reguliarios hormono insulino injekcijos ,nes dėl ligos žuvusios kasos ląstelės jo nebegamina. Antro tipo CD - senjorų liga, sutrikus insulino poveikiui. Šio tipo diabetui gytyti galima vartoti stimuliojančias vidinio insulino išskyrimą iš kasos tabletes.
Reemiantis audito duomenimis, sergantiems pirmojo tipo diabetu pacientams grėsė 2,5 karto didesnė mirties rizika, nei jų bendraamžiais, serantieji antrojo tipo diabetu riziką turėjo mažesnę, bet vistiek 1,5 karto didesnę už savo amžiaus žmones, nesergančius šia liga.
Didesnė mirties gresia diabetu sergantiems vyrams, lyginant su moterimis: pirmojo tipo - 30 proc., antrojo – 21proc.
Rezultatai parodė, kad diabetas ypač pavojingas jauniems žmonėms. Jaunų moterų (nuo 15 iki 34 metų), sergančių pirmojo tipo diabetu, mirtingumas, lyginant su nesergančiomis bendraamžėmis, buvo net 9 kartus didesnis.
Terapija mažina komplikacijas
“Medicina remiasi moksliniais tyrimais, o diabetui tirti jų yra atlikta labai daug. Vienas iš didžiausių, kuriame dalyvavo 10 tūkstančių pacientų ir kuris truko daugiau nei dešimt metu – UKPDS, skirtas antrojo diabeto tipui, taip pat buvo atliktas Anglijoje. - “Vakarų Lietuvos medicinai” sakė endokrinologas Andrej Levinger. – Pirmojo diabeto tipui atliktas DCCT ir Kimamoto tyrimai. Abiejuose buvo nagrinėjama, kodėl reikalinga intensyvi diabeto terapija. Rezultatai atskleidė, kad ji sumažina komplikacijų skaičių, prailgina žmogaus gyvenimą, o valstybei padeda sutaupyti pinigų. Todėl gydytojai ir stengiasi valdyti ligą, remdamiesi diabeto kontrolės kriterijais”.
Endokrinologo teigimu, minimų kriterijų rodikliai Jungtinėse Amerikos Valstijose, Euoropoje ar Lietuvoje skiriasi labai nedaug. “Pavyzdžiui, glikemija nevalgius turi buti palaikoma nuo 4,4 iki 5,8 mmol/l. Po valgio praėjus dviems valandoms Lietuvoje norma laikoma 7,8 mmol/l, JAV – 10 mmol/l. Tačiau HbA1c (trijų mėnesių glikemijos indekso vidurkis) Amerikoje – 6,5%, o Lietuvoje buvo 7%, tik neseniai ši norma sumažinta iki 6,5%. Glikemijos indeksas labai reikšmingas diabeto kontrolės rodiklis. Jo sumažinimas vienu procentu sumažina 21 proc. visų mirčių nuo cukraligės,14 proc. - miokardo infarktų atvejų, 43 proc. – kojų amputacijų, - aiškino A. Levinger. – Lietuvoje, kontroliuojant šią ligą,situacija žymiai geresnė negu Anglijoje. Mūsų šalyje apie 50 proc. pacientų yra pasiekę HbAic mažesnį nei 7 proc., ir jų gyvenimas tampa ilgesnis ir kokybiškesnis”.
Lietuvoje kontrolė efektyvesnė
Portalo pašnekovas pabrėžė, kad diabetikams itin aktualu kontroliuoti ir kūno svorį. “Kuo jis didesnis, tuo didesnė komplikacijų rizika, tuo daugiau insulino reikia. Todėl kūno masės indeksas turi būti kuo artimesnis normai, bet svorio irgi negalima mesti staigiai, geriausia – po 5-6 kg per metus. Diabetikams negalima laikytis ir dietų, maitintis reikia, laikantis sveikos mitybos piramidės rekomendacijų, - kalbėjo gydytojas. – Svarbus ir fizinis aktyvumas, pakanka dviejų valandų intensyvaus judėjimo per savaitę.Turi būti stebimas ir kraujospūdis. Aš laikausi nuomonės, kad jis turėtų būti žemesnis, nei 130, kitu atveju smarkiai didėja infarkto ar insulto rizika. Jei palygintume dviejų vienodo amžiaus žmonių kraujospūdį, ir vieno esant 140, kito – 160, per artimiausius 10 metų minėtų ligų rizika skirtųsi 10 kartų”.
Cholesterolio kiekis kraujyje rodo kardiologiniu ligų riziką. Gydytojo teigimu, 10 metų tinkama diabeto kontrolė ir ligos gydymas paciento gyvenimą prailgina pusmečiu, o valstybei sutaupo 5 tūkst. litų.
Mikroalbumino kiekis šlapime, kaip sakė endokrinologas, leidžia anksti pastebėti inkstų ir kraujagyslių ligų rizikos padidėjimą. Kraujo kreatininas rodo, ar neišsivystė lėtinis inkstų nepakankamumas, ar reikalinga gydymo korekcija. “Labai svarbi ir okulisto priežiūra, siekiant išvengti retinopatijos – lėtinės diabeto komplikacijos, kai akių dugne išsivysto smulkios kapiliarines kraujagyslės, - aikšino A. Levinger. – Nes diabetiko regėjimas nesilpsta palaipsniui, trūkus akies kraujagyslei jis apanka per valandą. Klaipėdos universitetinėje ligoninėje veikia lazerkoaguliacijos kabinetas, kur tokiems pacientams gelbstimas regėjimas”.
Negrįžtamų sveikatos problemų padeda išvengti ir diabetinės pėdos stebėjimas, kad laikantis aukštam cukraus kiekiui kraujyje nežūtų kojos nervai ir atsiradus diabetinėms žaizdoms netektų amputuoti piršto arba kojos.
Pašnekovo teigimu, griežta diabeto kontrolė tikrai pasiteisina, bendromis gydytojų ir sergančiųjų pastangomis jos įmanoma pasiekti ir Lietuvoje. “Juk visi paminėti tyrimai seniai tapo lengvai prieinami. Gal reikėtų apie tai dažniau kalbėti”, - svarstė endokrinologas.
vlmedicina.lt
Šaltinis: