Antradienis, 2023.06.06
Reklama

Diabeto gydymo standartas – nutukimo operacija

vlmedicina.lt | 2012-11-22 00:25:21

Mokslininkai pateikė įrodymus, kad chirurgija nutukusiems pacientams, sergantiems antrojo tipo diabetu, yra daug efektyvesnė nei standartinis ar intensyvus medikamentinis gydymas.

Ne tik mažina svorį

Nutukimas
© Fotolia.com

Pirmą kartą tarp reikšmingų inovacijų - kataraktos lazerinės chirurgijos, masių spektrometrijos diagnozuojant bakterines infekcijas, migreninių galvos skausmų gydymo neuromoduliatoriais, naujų vaistų prostatos vėžiui gydyti ir kt. - įvardinta ir bariatrinė chirurgija.

Teigiama, kad iki šiol nepakankamai vertinta bariatrinė chirurgija - nutukimo chirurgija ar įvairios svorio mažinimo operacijos - 2013 metais turės įtakos sveikatos priežiūrai ne tik kaip svorio mažinimo priemonė, bet efektyvus ir perspektyvus metodas kovoje su nutukimu ir cukriniu diabetu.

Įrodymui buvo pateiktos kelios amerikiečių ir italų mokslininkų studijos, kurių rezultatai parodė, kad chirurginiais metodais labiau nei įprastais medikamentiniais pasiekiama greita diabeto remisija, optimali metabolinė, glikemijos, lipidų ir arterinio kraujospūdžio kontrolė.

Poveikis skiriasi kone keturiais kartais

Klyvlendo (JAV) mokslininkai nustatė, kad 42–37 proc. (priklausomai nuo operacijos pobūdžio) pacientų, patyrusių bariatrines operacijas, hemoglobino A1c (HbA1c) kiekis normalizuojasi per vienerius metus. O taikant medikamentinį gydymą per tą patį laikotarpį - tik 12 proc. pacientų. Per dvejus metus su bariatrinių operacijų pagalba diabeto remisija pasiekiama 75 – 95 proc. pacientų.

Italų mokslininkai nustatė, kad tikimybė diabeto remisijai dvejų metų laikotarpiu 7,5 karto didesnė taikant skrandžio apjuosimo operaciją ir 9,5 karto didesnė taikant skrandžio apylankos operaciją. Taikant operacinį gydymą, HbA1c kiekis sumažėjo atitinkamai 25 proc. ir 43 proc. pacientų. O diabetą koreguojant medikamentais, HbA1c sumažėjo tik 8 proc. pacientų. Panašūs rezultatai gauti siekiant sumažinti svorį, lipidus kraujuje, kraujospūdį.

Nors iki šiol diabeto ir nutukimo gydymas buvo išimtinai konservatyvios terapijos sritis, tyrimų rezultatai rodo, kad chirurgai čia gali pretenduoti į didesnę sėkmę.

Finalinis klausimas, į kurį atsakymo dar nėra: ar bariatrinė chirurgija tinkama visiems nutukusiems pacientams, sergantiems antrojo tipo diabetu?

Tyrimai jau anksčiau įrodė efektą

Gydytojas chirurgas prof. habil.dr. Gintautas Brimas pabrėžė, kad bariatrinė chirurgija tinkama sergant tik antrojo tipo diabetu, kai paciento kūno masės indeksas siekia 35 ir daugiau. Chirurgo teigimu, jau nebeatliekami tyrimai, siekiant įrodyti šių operacijų efektyvumą sergant diabetu – tyrimai jau atlikti, operacijos įtrauktos į šių ligų gydymo standartą. „Pagal Lietuvos įstatymus kiekvienas pacientas turi būti supažindintas su visomis galimomis jo ligos gydymo galimybėmis, net ir alternatyviomis. O jei, pavyzdžiui, endokrinologas pacientui nepasakė, kad diabetą jis gali gydyti ne tik medikamentais, bet ir operacija, tokį gydytoją šis gali paduoti į teismą. Amerikoje tokių atvejų yra ne vienas“, - kalbėjo G. Brimas, nieko naujo minimuose tyrimo rezultatuose neišgirdęs.

Gydytojas aiškino, kad chirurgija reikšminga gydant trijų pagrindinių kategorijų ligas, nuo kurių miršta daugiausiai žmonių: lėtines infekcines, onkologines bei traumas. „Visose šiose srityse chirurgija yra lyderis.

Netgi galima teigti, kad ir hipertoniją gali išgydyti bariatrinė chirurgija, net odos psoriazę ar miego apnėją, kuri ypač kamuoja nutukusius žmones, - kalbėjo gydytojas. – 80-90 proc. žmonių, kurie numeta svorį, nustoja knarkti“.

Naudą pastebės ir kardiologai?

Apie nutukimo operacijų reikšmę gydant išvardintas ligas G. Brimas kalbėjo keldamas klausimą: „Jei nutukęs žmogus serga hipertonija, cukriniu diabetu, jam skauda stuburą ir pan., ką gydytojas jam pirmiausia patars? Be abejo, mesti svorį. Klausimas tik – kaip? Jei nepadeda konservatyvūs būdai, yra siūloma operacija“.

Portalo pašnekovas įsitikinęs, kad nepraeis daug laiko, ir kardiologai taip pat siūlys bariatrinę chirurgiją hipertonijai, metaboliniam sindromui gydyti ar cholesterolio kiekiui mažint

Lietuvoje, chirurgo teigimu, populiariausios dviejų tipų – skrandžio žiedo ar skrandžio apylankos operacijos. Jos atliekamos didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose.

vlmedicina.lt

Šaltiniai

Schauer PR, et al "Bariatric surgery versus intensive medical therapy in obese patients with diabetes" N Engl J Med 2012; DOI: 10.1056/NEJMoa1200225.

Mingrone G, et al "Bariatric surgery versus conventional medical therapy for type 2 diabetes" N Engl J Med 2012; DOI: 10.1056/NEJMoa1200111.             

Zimmet P, Alberti KGMM "Surgery or medical therapy for obese patients with type 2 diabetes?" N Engl J Med 2012; DOI: 10.1056/NEJMe1202443.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Širdies ligos: jeigu turite stabtelti, kad užliptumėte į ketvirtą aukštą, laikas pasitikrinti sveikatą
Ilgai manyta, kad širdies ligomis serga tik garbaus amžiaus žmonės, tačiau pastebima, kad dažno šiuolaikinio žmogaus kas...
Skelbiamas konkursas Kauno klinikų direktoriaus pareigoms eiti
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės (LSMUL) Kauno kli...
Kodėl labai svarbu sportuoti dirbantiems sėdimą darbą?
Sėdimas darbas mažiausiai 8 valandas kasdien - daugelio suaugusių žmonių kasdienybė. Tik ar žinojote, kad moksliniai tyr...
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų