Klausimas. Ar įstatymas „ Dėl ligų, trukdančių asmenims teikti slaugos ar akušerijos paslaugas, sąrašo patvirtinimo“ nediskriminuoja slaugytojų ir akušerių specialybes, nes jame nėra įvardyti nei gydytojai, odontologai, sanitarai, nei visai ne medikų specialybės žmonės? Airida
Atsako SAM Asmens sveikatos departamento specialistai
Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo 6 straipsnio 4 dalyje (Žin., 2009, Nr. 89-3801) nustatyta, kad bendrąją slaugos ar akušerijos praktikos licenciją išduoti atsisakoma, kai asmuo serga trukdančiomis teikti slaugos ar akušerijos paslaugas ligomis, kurių sąrašą nustato sveikatos apsaugos ministras. Siekiant įgyvendinti šią įstatymo nuostatą Sveikatos apsaugos ministro 2010 m. rugpjūčio 12 d. įsakymu Nr. V-720 (Žin., 2010, Nr. 99-5157) patvirtino Ligų, trukdančių asmenims teikti slaugos ar akušerijos paslaugas, sąrašą.
Minėtame teisės akte nustatyta, kad šiuo sąrašu turi vadovautis šeimos gydytojams ar vidaus ligų gydytojams, teikiantiems šeimos medicinos asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir išduodantiems medicinines pažymas (forma Nr. 046/a), patvirtinančias, kad asmuo dėl savo sveikatos būklės gali verstis bendrąja slaugos praktika ar akušerio praktika.
Slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad „pašalinęs priežastis, dėl kurių buvo atsisakyta išduoti licenciją, arba joms išnykus, pareiškėjas gali pakartotinai kreiptis dėl licencijos išdavimo Taisyklių nustatyta tvarka“.
Atkreipiame dėmesį, kad sveikatos tikrinimo tvarka taip pat numatyta ir gydytojams. Gydytojų, norinčių gauti licenciją gydytojo veiklai, sveikatos tikrinimo tvarka (15 priedas) yra patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365), kurioje taip pat numatytos bendros kontraindikacijos gauti licencijai. Taigi gydytojams, priešingai nei teigiama Jūsų laiške, taip pat yra nustatyta sveikatos tikrinimo tvarka.
Pažymime, kad specialistų (gydytojų ir slaugytojų ir kt.) profilaktiniai sveikatos tikrinimai padeda užtikrinti tiek pacientų, tiek ir specialistų saugumą, ypatingai pacientams teikiamų specialistų asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę.
Atkreipiame dėmesį, kad profilaktiniai sveikatos tikrinimai taikomi ir kitiems asmenims (pvz., stojančiųjų į profesinio mokymo mokyklas ir įdarbinamų nepilnamečių; stojančiųjų į krašto apsaugos, vidaus reikalų sistemos aukštesniąsias ir aukštąsias mokyklas Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijų nustatyta tvarka; sportuojančių asmenų sveikatos tikrinimas; neinfekcinių ligų profilaktikos ir kontrolės; vairuotojų; norinčiųjų įsigyti civilinį ginklą; vykstančiųjų į užsienį; licencijuojamų civilinės aviacijos specialistų; išankstiniai (prieš pradedant darbą ar veiklą) ir periodiniai (darbo metu ar kai veikla tęsiama) profilaktiniai sveikatos tikrinimai ir kt.) (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymas Nr. 301 „Dėl profilaktinių sveikatos tikrinimų sveikatos priežiūros įstaigose“ (Žin., 2000, Nr. 47-1365).
vlmedicina.lt
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.