JAV visuomeninės organizacijos American Legacy Foundation, kovojančios su rūkymu, apklausos duomenimis, net vienas iš dešimties rūkalių slepia šią informaciją nuo savo gydytojo.
Daugelis žalingą įprotį slepia nuo gydytojo
JAV yra apie 6 mln. rūkalių, vadinasi, apie 600 tūkst. jų apie šį žalingą įprotį nėra prisipažinę savo gydytojui.
American Legacy Foundation organizacija apklausė 3 146 žmones, tarp kurių buvo tiek rūkančiųjų, tiek metusių rūkyti. Šią programą rėmė farmacijos firma „Pfizer“, kuri gamina rūkymą mesti skatinantį vaistą varenikliną.
Iš 1 370 žmonių, kurie atsakė į klausimą, ar jie neslėpė rūkymo fakto nuo savo gydytojo, 53,4 proc. teigė, kad jie nejautė diskomforto aptarinėdami rūkymo klausimą su savo gydytoju.
Iš tų, kurie nuslėpė rūkymo faktą, tik 24,7 proc. (iš 177) teigė, kad jiems būtų nesunku šį klausimą aptarti su savo gydytoju.
Įvairi motyvacija
Dauguma tų, kurie neprisipažino rūkantys, buvo moterys, jauni žmonės, neturėjo mažamečių vaikų, buvo įgiję geresnį išsilavinimą ir rūkė nedaug. Jie taip pat dažniau jausdavosi stigmatizuoti.
Jie dažniausiai pateikdavo tokias rūkymo fakto slėpimo priežastis: nenorėjimas girdėti “paskaitos”, gėdos jausmas, jausmas, kad dar nepasirengęs apie tai diskutuoti su gydytoju, baimės jausmas prisipažinti esant rūkaliumi.
Įdomus šio tyrimo atradimas buvo tai, kad būtent grupėje, kuri slėpė rūkymo faktą, daugiausiai buvo tokių, kurie bandė mesti rūkyti ir kurie buvo pasirengę vėl tai padaryti.
Todėl American Legacy Foundation organizacija ragina gydytojus aktyviai savo pacientus klausinėti apie rūkymą, skatinti juos būti atvirus.
Slapukės – moterys
Klaipėdos sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos pavaduotoja šeimos medicinai, šeimos gydytoja Angelė Razgienė pastebėjo, jog moterys tikrai yra linkusios slėpti įprotį rūkyti. Atsakyti į šį klausimą reikia norint nustatyti riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
“Moterys linkusios slėpti. Jei rūko, sako, kad beveik nerūko, tik kelias cigaretes per dieną. Kodėl – nežinau. Gal kad mes pradedame aiškinti apie rūkymo žalą, sakome, kad rūkymas provokuoja širdies ir kraujagyslių, plaučių ligas. Gal žmogus bijo tai išgirsti, nenori klausytis?”, - svarstė gydytoja.
Užkietėjusiems rūkaliams A. Razgienė siūlo kreiptis į Priklausomybės ligų centrą, paskaityti mesti padedančią knygą, palaipsniui mažinti surūkomų cigarečių skaičių. Ji pasiūlo ir medikamentinį gydymą, bet šis gydymas brangus ir pacientai jo atsisako. Todėl ji negalinti vertinti ir medikamentinio gydymo rezultatų.
vlmedicina.lt
Šaltinis
https://www.legacyforhealth.org/