Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Vienu mygtuko paspaudimu planuoja sugriauti ne tokią ir prastą kompensavimo sistemą

Jurga Misevičienė, VšĮ „Inkocentras“ vadovė, gydytoja | Šaltinis: vlmedicina / asmuo | 2022-12-05 10:33:05

Šis pranešimas spaudai – bene vienintelis pacientams atstovaujančios organizacijos būdas išsakyti savo nepasitenkinimą ir pasipiktinimą tuo, ką daro Sveikatos apsaugos ministerija ir Seimo Sveikatos reikalų komitetas. Skubos tvarka priimami Farmacijos įstatymo ir Sveikatos draudimo įstatymo kai kurių straipsnių pakeitimai. Per metus laiko pacientų organizacijoms porą kartų buvo leista pasakyti savo poziciją dėl tų pakeitimų, buvo prašoma leisti dalyvauti svarbiose darbo grupėse – neleido ir net liko neaišku, ar tos darbo grupės išties veikė. Galiausiai, pateikus pacientų organizacijų ekspertines išvadas – jos visos buvo atmestos. Suinteresuoti socialiniai partneriai (pavyzdžiui, POLA, socialines paslaugas teikiančios įstaigos) nebuvo įtraukti į teisėkūros procesą, o vėliau jų pateiktai nuomonei nebuvo pritarta.

Jurga Misevičienė
Jurga Misevičienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Norint suprasti, kodėl taip skubotai stumiamos šių įstatymų pataisos, reikia prisiminti priešistorę. Prieš porą metų ankstesnė opozicija piktinosi esama vaistų ir MPP (medicinos pagalbos priemonių) kompensavimo tvarka (kad pirmo pasirinkimo kompensuojamas vaistas buvo pigiausias sąraše esantis medikamentas). Kai Konstitucinis teismas ėmė aiškintis, pamatė, kad šitie dalykai nėra reglamentuoti įstatymu – liepė priimti įstatymų pataisas. Ir kai buvusi opozicija atsirado Seimo daugumoje, jie turėjo tą sutvarkyti. Turėjo tam nemažai laiko, tačiau panašu, kad kažką pradėjo daryti tik prieš kelis mėnesius – skubotai, neapmąsčius pasekmių, neatsižvelgiant nė į vienos organizacijos pasiūlymus. Tik todėl, kad Konstitucinis Teismas nurodė priimti tuos įstatymų pakeitimus iki šių metų pabaigos.

Kas nutiks 2023 m. liepos 1 d.?

Priėmus dabar pateiktas Sveikatos draudimo įstatymo pataisas (20,33 Eur už MPP pakuotę ne daugiau kaip 50 proc. bazinės kainos) didžioji dalis MPP iškris iš kompensuojamų priemonių kainyno. Liks produktai, kurie bus nežymiai brangesni už vadinamą „bazinę kainą“. Bazinė kaina – tai Sveikatos ministerijos naudojamas terminas. Produktas, kurio kaina grupėje yra mažiausia, tampa baziniu produktu, o jo kaina – bazine kaina, kurią valstybė ir kompensuoja. Tačiau Valstybinės ligonių kasos 2022 metų pateikti duomenys rodo, kad žmonės nuperka tik 6 proc. bazinių produktų. Iš vaistininkų mes gauname atgarsius, kad žmonės pabandę bazinį produktą, daugiau prašo jo nesiūlyti.

Juk kalbame apie gulinčius lovose, iš patalo nepasikeliančius pacientus, kurie nelaiko šlapimo, išmatų. Prastos slaugos priemonės nesugeriančios šlapimo kelia grėsmę, kad ims vystytis iššutimai, pragulos ir iškils pavojus gyvybei. Galų gale, kam teko lankytis valstybinėse slaugos ligoninėse, iš ten tvyrančio kvapo galėjo suprasti, kokia yra „bazinės kainos“ produktų kokybė.

Dėl dar vieno nenudirbto darbo – produktų tinkamo sugrupavimo – gali dingti nemažai MPP iš kompensuojamų prekių sąrašo. Sveikatos ministerija tikina, kad kiekvienoj produktų eilutėj bus kompensuojamų produktų. Taip, bus, bet tai bus vadinamieji baziniai produktai ir vos keli papildomi, šiek tiek brangesni nei bazinis produktas. Remdamiesi VLK duomenimis apie parduodamus šlapimą sugeriančius produktus, jų kainas mes darome išvadą, kad priėmus šiuos įstatymų pakeitimus visiškai neliks vyrams skirtų įklotų. Turėsime pacientų diskriminaciją lyties pagrindu.

Kompensuojamų MPP sąrašuose neliks daug XL dydžio produktų, nes jų bazinė kaina skaičiuojama pagal L dydžio produktų kainą. Dėl netinkamo prekių grupavimo iškrenta didelių dydžių sauskelnės ir didelė grupė sauskelnių-kelnaičių. Labiausiai kentės sunkias būkles turintys pacientai, nes jie negalės pasirinkti tinkamiausių priemonių arba rinksis tai, ką kompensuos valstybė. Sauskelnės kelnaitės – tai vienos komfortiškiausių priemonių slaugant gulintį pacientą: jas lengva uždėti ir slaugančiam, ir slaugomam, maža ištekėjimų tikimybė, nereikia dažnai keisti patalynės, jos būna įvairių sugėrimų, vadinasi, tinka įvairaus sudėjimo žmonėms.

Norėčiau pabrėžti, kad turėsime dar vieną diskriminacinę situaciją – stambūs pacientai, turintys sunkaus laipsnio šlapimo nelaikymą, neturės galimybės gauti kompensuojamų ir jiems tinkamų produktų.

Kokiuose iliuzijų burbuluose gyvena įstatymų priėmėjai?

Diskusijose, kuriose buvo suteikta garbė dalyvauti, teko išgirsti Sveikatos ministerijos atstovų argumentus, kad priemonės iš kompensavimo sąrašų neiškris, nes gamintojai sumažins kainas. Kaip gali sumažėti gaminių kaina esant tokiai pasaulinei infliacijai? Lyg ir turėtų geriau nei kiti žinoti, kad Europos rinką krečia Ukrainoje vykstantis karas, kad viskas brangsta ir kyla kainos. Kodėl tikimasi, kad visi gamintojai ims daryti Lietuvai išimtį ir dirbti į nuostolį?

Inkontinencijos srityje dirbu virš 10 metų, stebiu ir analizuoju esamus rinkoje produktus, jų kokybę ir kainas. Mano stebėjimais, pastaruosius 6 metus MPP gamintojai nekėlė kainų, nors jos nuolat kilo ir daugybė vaistų bei medicinos priemonių brango. Tai tik dar kartą patvirtina mano įsitikinimą, kad nebuvo analizuota situacija ir rimtus įstatymų pakeitimus priiminėja klerkai, kuriems tai viso labo primesta pareiga.

Dėl šių įstatymų pakeitimų susidarė didelis būrys pasipiktinusių: farmacinės įmonės kalba apie gausybės vaistų iškritimą iš kompensavimo sistemos, vaistininkai apie per trumpą laiką pakitimams įvesti, pacientų organizacijos prašo bent neatimti anksčiau gautų lengvatų. Į nieką nekreipiant dėmesio, deklaruojant, kad pacientai sutaupys, tanku stumiami pakeitimai. Praeitą savaitę Seime užregistravus šiuos įstatymo pakeitimus už juos buvo balsuojama. Posėdyje dalyvavo tik pusė Seimo narių, už nubalsavo pusė, 28 susilaikė. Po savaitės vyks galutinis balsavimas.

Akivaizdu, kad gyvename tariamos demokratijos sąlygomis, kur tik kuriama iliuzija, kad nevyriausybinės organizacijos, piliečiai turi teisę dalyvauti teisėkūros procese. Mums dabar tik belieka stebėti, kaip priiminėjami įstatymai, kurie pablogins mūsų, mūsų artimųjų, daugybės slaugomų, neįgaliųjų, onkologinių pacientų gyvenimo kokybę. Bejėgiškai stebim, tačiau netylim. Mes piktinamės ir prašome būti įtraukti į tolimesnes darbo grupes, kurias taip mėgsta kurti ministerijos. Jau dabar registruojami poįstatyminiai aktai, kurie koreguos šiuos du įstatymų pakeitimus.

Mūsų išvados tokios:

  • Iki šitų pataisų priėmimo buvome sukūrę pakankamai tvarią MPP kompensavimo sistemą. Pacientai, kurie nelaiko šlapimo, o tokių yra apie 300 000, galėjo pakankamai padoriai gyventi. Per eilę metų pavyko pasiekti, kad jie gautų daugiau kompensuojamųjų priemonių. Buvo sukurta gera sistema, padaryta daug gerų žingsnių, atsižvelgta į pacientų interesus. O dabar 50 Seimo narių vienu mygtuko paspaudimu grasina sugriauti tai, ką ilgus metus kūrė pacientų organizacijos kartu su valdžios institucijomis.
  • Įstatymo projekto rengėjai deklaruoja, kad padidės gamintojų konkurencija, pagerės MPP prieinamumas, gerokai sumažės pacientų finansinė našta. Mes esame tikri, kad situacija bus visiškai priešinga. Tai atsispindi ir piliečių, asociacijų, politinių partijų ir kitų suinteresuotų asmenų pateiktuose pasiūlymuose, į kuriuos neatsižvelgta.
  • Akivaizdu, kad priėmus siūlomas įstatymo pataisas, sumažės kompensuojamųjų MPP prieinamumas, padidės pacientų išlaidos ir tikrai nebus planuoto PSDF biudžeto taupymo.

VšĮ Inkocentras yra nevyriausybinė organizacija, 18 metų dirbanti su šlapimo ir išmatų nelaikančiais pacientais, jų artimaisiais ir besirūpinanti šių pacientų švietimu bei gyvenimo kokybės klausimais.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Gana dažnai girdimas mitas, kad įsidėjus dantų implantus – daugiau nereikės rūpintis savo burnos ertme. Odontologa...
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuos naujus tyrimus ir procedūras
Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai...
Šienligės rizikos banginiai – kaip juos suvaldyti?
Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, ka...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų