Valstybės kontrolės (VK) ataskaita dėl aprūpinimo vaistais ligoninėse rodo, kad Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) sprendimai buvo teisingi. SAM vadovybė, atsižvelgdama į ministerijos padalinių atliktus tyrimus dėl vaistų kainų skirtumų gydymo įstaigose, dar 2009 m. priėmė sprendimą sudaryti galimybę stacionariniam gydymui reikalingus vaistus pirkti per Centrinę perkančiąją organizaciją (CPO). Todėl jau šiuo metu visos šalies gydymo įstaigos turi galimybę įsigyti vaistų per CPO.
Taip pat SAM yra parengusi per 50 ligų diagnostikos ir gydymo metodikų bei reglamentavusi teisinę bazę, susijusią su metodikų rengimu.
Atsižvelgiant į VK pastabas dėl vaistų įsigijimo ir jų kainų skirtumo planuojama skatinti visas (ne tik ministerijos pavaldumo, bet ir savivaldybės) asmens sveikatos priežiūros įstaigas vaistus pirkti per CPO. Ministerija planuoja periodiškai atlikinėti vaistų, pirktų per CPO, kainų palyginimo su gamintojų deklaruotomis kainomis ir su referentinių valstybių kainomis, analizę, skelbti jos rezultatus, be to, išanalizuoti ES šalių praktiką dėl vaistų pirkimo sveikatos priežiūros įstaigose. Taip pat, siekiant didesnio CPO siūlomo vaistų asortimento ir kainų mažinimo, bendradarbiaujant su CPO ir įtraukus asmens sveikatos priežiūros įstaigas bus tobulinamos preliminariosios vaistų pirkimo sutartys. Valstybinė ligonių kasa (VLK) įpareigota kuo skubiau pašalinti VK pastebėtus trūkumus aprūpinant ligonines centralizuotai per LK perkamais vaistais.
Taip pat SAM atkreipia dėmesį, kad kartu su universitetais, gydytojų profesinėmis ir mokslinėmis draugijomis yra paruošusi 52 tvarkos aprašus bei diagnostikos ir gydymo metodikas (iš jų 21 tinka arba galėtų būti lengvai adaptuotos stacionariniam gydymui). Be to, asmens sveikatos priežiūros įstaigos (ASPĮ) gali vadovautis PSO, ES šalių bei įvairių tarptautinių organizacijų ir mokslinių draugijų parengtais algoritmais, metodikomis, rekomendacijomis ir t. t.
Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatyme numatyta, kad reikiamus gydymo protokolus asmens sveikatos priežiūros įstaigos privalo pasitvirtinti pačios ir pagal juos teikti paslaugas. Tuo metu ligų ir sveikatos problemų diagnostiką ir gydymą reglamentuojančių dokumentų rengimo, derinimo, skelbimo bei taikymo tvarka yra patvirtinta Sveikatos apsaugos ministro įsakymu dar 2006 m.
Siekdama koordinuoti ligų diagnostikos ir gydymo schemų taikymą ligoninėse SAM paves Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie SAM atlikti papildomus auditus gydymo įstaigose, kurių metu bus vertinama ar ligoninėse yra parengtos ir taikomos ligų gydymo schemos bei gydymui naudojamų vaistų sąrašai.
Kartu SAM atkreipia dėmesį, kad galiojantys teisės aktai nustato jog už asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės užtikrinimo ir gerinimo veiklą atsakingas gydymo įstaigos vadovas. Neabejojame, kad VK pateiktos rekomendacijos ir SAM numatytos priemonės jų įgyvendinimui padės sukurti efektyvų kontrolės mechanizmą.
Sveikatos apsaugos ministerijos inf.