Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Alternatyvioji medicina: tarp mitų ir realybės

Justina Daveckaitė | 2014-06-13 00:01:53

Vieniems jie – dievai, padėję sumažinti varginančius negalavimus, išgydę nuo sunkių ligų ar net išgelbėję gyvybę, kitiems – šarlatanai, tenorintys išvilioti viltį praradusių sergančiųjų pinigus. Jie – tai alternatyviosios medicinos specialistai, kasdien susiduriantys su panašiomis nuomonėmis. VLMEDICINA.LT pakalbino alternatyviosios medicinos specialistą, gydytoją medicinos mokslų daktarą Dainių Butvilą, kuris 12 metų sėkmingai savo klinikinėje praktikoje derina tradicinės ir alternatyviosios medicinos priemones. Su kokiomis viltimis ir įsitikinimais pacientai praveria jo kabineto duris?

Dainius Butvilas
D. Butvilas pažymi, kad nemaža dalis pacientų į jį kreipiasi nusivylę šiuolaikinės medicinos galimybėmis. Asmeninio archyvo nuotr.

Veikia nepriklausomai nuo įsitikinimų

Pasak mediko, žmogaus įsitikinimams ribų nėra. Turbūt dauguma žino vadinamąjį placebo efektą, kuomet būklė gerėja vien nuo tikėjimo gydymo efektyvumu, nors taikomi gydymo metodai – medikamentai ar gydymosios procedūros – yra tiesiogiai neveiksmingi. Tačiau gydytojas perspėja, kad nevertėtų pamiršti ir nocebo efekto, kuris gali pasireikšti vien nuo minties apie galimus nepageidaujamus poveikius.

Alternatyviosios medicinos metodai dažnai veikia nepriklausomai nuo žmogaus įsitikinimų, lygiai taip pat, kaip šiuolaikinė medicina, kuri vadovaujasi įrodymais pagrįsta metodika, stengiantis ekskliuduoti tikėjimo ir netikėjimo ja įtaką: „Juk galima netikėti, kad maža tabletė kažkaip paveiks, bet jei ten kalio cianidas...“

Pas alternatyviosios medicinos specialistą – nusivylus klasikine medicina

Nepaisant šiuolaikinės medicinos laimėjimų, išvengti ligų vis tiek nepavyksta, o susirgus – ne visada pasiseka pasveikti. Gydytojas D. Butvilas pažymi, kad neretai pats gydymas komplikuojasi kitais susirgimais, todėl nemaža dalis pacientų į jį kreipiasi nusivylę šiuolaikinės medicinos galimybėmis, tikėdamiesi rasti alternatyvų. Pasak mediko, širdį užlieja abipusis džiugesys jų radus, tačiau net ir tokios puikios sistemos, kaip kinų medicinos, galimybės turi savo ribas: nepakankamas kai kurių metodų efektyvumas, dažnai lėtai pasiekiamas poveikis, atgrasūs gydymo metodai – kartūs žoliniai preparatai, skaudžios adatos ir kt.

Bet net ir nepaisant šių trūkumų, vis daugiau žmonių atsigręžia į alternatyviuosius gydymo metodus, nes, sparčiai vystantis mokslui ir technologijoms, keičiasi žmogaus požiūris į sveikatą ir jos išsaugojimą. Nebepakanka rūpintis vien tik fizinių sutrikimų šalinimu. Daugiau dėmesio pradedama skirti fizinių, psichinių bei socialinių sveikatos aspektų derinimui, gyvenimo kokybei, užtikrinančiai harmoniją tarp žmogaus ir jo aplinkos.

„Medicina evoliucionuoja, virsdama mokslu, nukreiptu ne vien tik į žmogaus fizinę sveikatą, bet ir į aplinką, visuomenę, emocijas, dvasinius ryšius. Ši nauja sveikatos koncepcija suartino šiuolaikinę mediciną su nuo senų laikų praktikuojama kinų medicina, kuri vadovaujasi holizmo principu, apimančiu sveiką gyvenimo būdą, žmogaus ir gamtos, kūno ir dvasios darną, ligų profilaktiką bei jų gydymą“, - teigia medikas.

Fitoterapija gali ir kenkti

Visuomenėje gaji nuomonė, kad jei gydymas vaistiniais augalais ir nepadės, tai bent jau tikrai nepakenks. Tačiau medikas įspėja, kad žoliniuose preparatuose taip pat gausu cheminių medžiagų, kurios sukelia tam tikras reakcijas. Vaistažolės neretai pasižymi alergizuojančiu poveikiu, taip pat gali veikti toksiškai. Ne veltui, gydytojo teigimu, atrastuose senuosiuose kinų medicinos raštuose vaistažolės vadintos „Du yao“ (liet. nuodingos žolės). Taikant fitoterapiją, svarbu atsakingai įvertinti laukiamos naudos ir galimos rizikos santykį, o tai geriausiai gali padaryti medikai.

Ką šalina alternatyvioji medicina

Nusivylę tradicinės medicinos gydymo metodais, pacientai į alternatyviosios medicinos gydytojus dažnai kreipiasi įsitikinę, kad, klestint farmacijos pramonei, gydant medikamentais šalinami tik simptomai, o ne ligos priežastis.

Tačiau, gydytojo D. Butvilo teigimu, tai nėra absoliuti tiesa. Nemaža dalis alternatyviosios medicinos metodų taip pat šalina ne ligą sukėlusią priežastį, o veikia simptomiškai. Pasak gydytojo, neretai ne mažiau už patį gydymo metodą svarbesnė yra jį taikančio gydytojo kompetencija.

Tad visgi: kas efektyviau?

Apibendrindamas pokalbį, gydytojas akcentuoja, kad neverta lyginti šių medicinos sričių. Šiandien, medicinai vis labiau tobulėjant, daugėjant gydymo metodų, keičiantis paciento savimonei ir požiūriui į sveikatą, alternatyvioji ir šiuolaikinė medicina labiau viena kitą papildo negu pranoksta.

Visgi kad ir ko besitikėtume, kad ir kokių rezultatų pasiektume, gydytojas pirmiausia pacientui pataria pasitikėti gydančiu specialistu, gerbti jo laiką ir pastangas, įdėtas stengiantis įgyti reikalingų žinių, skirtų žmogui gydyti, o ne sąmoningai jį žaloti. Tik tuomet, pajutus teigiamą alternatyvios medicinos, pavyzdžiui, akupunktūros, poveikį, bus galima pagerėjusią savijautą susieti su taikytais gydymo metodais, atrasti, kas mums tinka geriausiai, ir galbūt taip padėti sau įveikti negalavimus.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų