Mokslininkai pastebėjo, kad medicininėje praktikoje pradėjus naudoti latekso pirštines, padidėjo jautrumo šiai medžiagai atvejų. Skirtingų tyrimų duomenimis, jautrūs lateksui yrai nuo 1 proc. iki 8,2 proc.(stebint antigenų koncentraciją) medikų.
Iškelta hipotezė, kad jautrumą sukelia latekso pirštinėse esanti pudra, gausi latekso alergenų. Ši pudra pasklinda oru po visą aplinką, kurioje dirba medikai. Mokslininkai nusprendė atlikti tyrimą - latekso pirštines, pripildytas pudros, pakeisti nepudruotomis, ir stebėti, ar jas dėvinčių medikų jautrumas lateksui mažėja.
Siekdami patikrinti šią hipotezę mokslininkai į tyrimą įtraukė dviejų ligoninių medicinos personalą.
Viskoncino vaikų ligoninėje ir Froedtert memorialinėje liuteronų ligoninėje dirba 6 635 medikai, 805 (12,13 proc.) jų nuolat naudoja medicinines pirštines. 12 mėnesių prieš pakeičiant lateksines pirštines nelateksinėmis ir 33 mėnesius po pakeitimo buvo stebimi šių darbuotojų alergijos simptomai bei jautrumas lateksui. Siekiant kiekybiškai įvertinti latekso poveikį pagrindinėje asmens darbo vietoje buvo matuojama antigenų koncentracija dulkėse, kartą per metus buvo atliekami odos jautrumo testai, darbuotojams pateikti specialūs klausimynai. Atsakymai atskleidė, kad sveikatos priežiūros darbuotojai, kuriems buvo nustatytas jautrumas lateksui, 3 kartus labiau buvo linkę dėl šios priežasties išeiti iš darbo.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad pakeitus pudruotas lateksines pirštines nepudruotomis, visiškai pašalinti alerginę reakciją nepavyko, tačiau lateksines pirštines pakeitus nelateksinėmis, odos jautrumas sumažėjo 25 proc.
Antialerginės pirštinės brangesnės
Ustamiesčio medikai, siekdami išvengti alergijos lateksui, turi ir antialerginių pirštinių, bet jų prireikia retai. Klaipėdos jūrininkų ligoninės vyresnioji bendrosios praktikos slaugytoja Asta Makarienė sakė prisimenanti tik vieną atvejį, kai vienai slaugos specialistei prieš ketverius metus pasireiškė alergija. „Oda tapo jautri tik po trejų darbo metų, todėl iš pradžių ji nežinojo alergijos priežasties, manė, kad kaltos dezifenkcinės medžiagos. Tačiau paaiškėjo, kad ji alergiška lateksui, - pasakojo A. Makarienė. – Tuomet pradėjo naudoti antialergines – vinilines arba nitrilines – pirštines“.
Kaip pasireikšdavo alergija? „Ji negalėdavo prie tokių pirštinių net prisiliesti – iš karto išberdavo ranką iki pat alkūnės ir labai smarkiai niežėdavo“, - sakė slaugytoja.
Pokalbininkės teigimu, šiais laikais medikams netenka palikti darbo dėl alergijos lateksui, nes visuomet yra kuo pakeisti tokias pirštines. Tačiau antialergiškos yra keturiskart brangesnės.
Alergija visam gyvenimui
Respublikinės Klaipėdos ligoninės Odos ir venerinių ligų skyriaus vedėjas Vytautas Toliušis „Vakarų Lietuvos medicinai“ aiškino, kad latekso pirštines keisti į vinilo - vienintelis būdas išvengti alergijos, nes ji esanti kontaktinė ir, deja, išlieka visą gyvenimą: „Organizme susiformuoja imuninis atsakas į šią medžiagą, ir odos ląstelėse susiformavusios atminties ląstelės antrą kartą gali netgi ir stipriau sureaguoti į alergeną“.
Jo teigimu, dažniausiai tokia alergija pasireiškia žmonėms, vaikystėje sirgusiems atopiniu dermatitu, egzemomis. „Ir tiems, kurie labai dažnai plauna rankas – virėjams, virtuvės darbuotojams, nes taip nuplaunama hidrolipidinė plėvelė, pažeidžiamas odos PH, todėl ir sukeliama alerginė reakcija“, - sakė gydytojas.
Iš latekso gaminamos ne tik medicininės pirštinės, bet ir prezervatyvai, balionai, batų padai, vaikų čiulptukai.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Kelly K J, Wang M L, Klancnik M, Petsonk E L. Prevention of IgE Sensitization to Latex in Health Care Workers After Reduction of Antigen Exposures. J Occup Environ Med. 2011