Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

2013 - ieji - Sveikatos metai – startas sveikatos dešimtmečiams

2012-04-27 12:15:06

 Balandžio 26 d. Seime buvo surengta spaudos konferencija „Dėl 2013 m. paskelbimo sveikatos metais“. Joje dalyvavo Nacionalinės sveikatos tarybos narys prof. Pranas Šerpytis, organizacijų „Memorandumo dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“ iniciatorius Juozas Dapšauskas, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys prof. Arimantas Dumčius.

Seimo sveikatos reikalų komitetas, atsižvelgdamas į 2011 m. balandžio 7 d. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinės Asamblėjos 65 sesijos rezoliuciją „Dėl lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos ir kontrolės“, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Europos Sąjungos raginimą kovoti su lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis, o taip pat į 300 Lietuvos visuomeninių organizacijų bei 500 fizinių asmenų pasirašytą „Memorandumą dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“ pasiūlė skelbti 2013 m. Sveikatos metais. Sveikatos komitetas siūlo iki 2012 m. spalio 1 d. kartu su Nacionalinės sveikatos tarybos, nevyriausybinių organizacijų atstovais parengti ir patvirtinti „2013 Sveikatos metų“ visuomenės sveikatos stiprinimo programą. Toks nutarimo projektas Seime įregistruotas balandžio 18 d. ir Seime numatomas priimti iki pavasario sesijos pabaigos.

Prof. P. Šerpytis atkreipė dėmesį į labai prastą Lietuvos gyventojų sveikatą, kad apgailestaujant tenka pripažinti, jog šiais reiškiniais pirmaujame Europoje. Širdies ligų specialistas teigia, kad mažinant rizikos veiksnius – fizinio aktyvumo trūkumą, besaikį alkoholio vartojimą, tabako rūkymą, netinkamą mitybą, viršsvorį ir pan. – kraujagyslių ligų būtų galima ženkliai sumažinti. „Jei būtų visuomenė suaktyvinta sveikai gyventi, tai daugybės ligų mes galėtume išvengti“, - sakė prof. P Šerpytis.

A. Dumčius spaudos konferencijoje teigė, kad Sveikatos reikalų komitetas vieningai pritarė visuomeninių organizacijų pasiūlytai idėjai 2013 m. paskelbti sveikatos metais ir sudaryti rimtą bei rezultatyvią programą. „Reikia palaikyti tokią gausią ir gerą iniciatyvą, dėl kurios kreipėsi net 300 organizacijų, bei sutelkti jėgas sveikos visuomenei kurti. Tenka konstatuoti ir pripažinti, aptariant Nacionalinės sveikatos tarybos ataskaitą ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto išvadą, kad savivaldybių sveikatos biurai, pradėti kurti prieš 5 metus, nepasiekė to tikslo, kam jie buvo įkurti, - sakė A. Dumčius. – Trūksta koordinacijos, bendradarbiavimo tarp institucijų, reikia labiau pasitelkti visuomenines organizacijas.“

Memorandumo iniciatorius J. Dapšauskas atkreipė dėmesį, kad Seimas raginimas buvo paskelbti 2012 metus sveikatos metais, tačiau Seimas nesugebėjo tinkamai sureaguoti ir priimti sprendimų. Dabar iniciatoriai viliasi, kad 2013 m. tikrai bus paskelbti Sveikatos metais, šiai idėjai pritaria visi kalbinti Seimo nariai.

„Sveikatos metai jokiu būdu negali būti tik varnelės dokumentuose padėjimas, trumpalaikis dalykas. Tai turi būti startas visuomenei šviesti sveikatos klausimais, konkrečioms sveikatinimo praktikoms diegti pasitelkiant viešuosius ryšius, reklamą, - sako J. Dapšauskas. - Reikalinga ir pačios sveikatos sistemos pertvarka, kad ji nebūtų orientuota vien į gydymą, bet vis labiau akcentuotų sveiką gyvenimo būdą, prevencines priemones, tam skirtų finansavimą. Pasaulio bankas yra paskaičiavęs, kad 1 doleris skiriamas sveikatinimui sutaupo 24, skiriamus gydymui, kurių tam nebereikia panaudoti“.

Sveikatos metų paskelbimas ir sveikatos kultūros įdiegimas turėtų ir ekonominį efektą. Milžiniška valstybės biudžeto dalis išleidžiama ligoms gydyti, trumpalaikiam ir ilgalaikiam nedarbingumui, kitoms pašalpom dėl žmogaus neįgalumo, - teigia Memorandumo dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo ir Sveikatos metų paskelbimo iniciatorius J. Dapšauskas.

D. Kepenis į spaudos konferenciją atvažiavo tiesiai iš Anykščių, kur vyksta savaitinė sveikatos mokykla. Tokios vietinių bendruomenių, organizacijų suorganizuotos savišvietos ir dvasinės bei fizinės kultūros kėlimo mokyklėlės vyksta įvairiose Lietuvos vietovėse. „Svarbiausia, kad tas sveikatos programas įgyvendintų tie, kurie patys tikrai sveikai gyvena, o ne tie, kuriems tos popierinės programos yra primestos, - akcentavo sveikos gyvensenos propaguotojas D. Kepenis. - Jei programos įgyvendintojai nėra entuziastai, tikri šios srities žinovai, profesionalai ir, svarbiausia, praktikai, tad ir rezultatų nėra. Per 20 nepriklausomybės metų sveikatos sistemai finansavimas išaugo 4 kartus, o sveikų žmonių ne kad nepadaugėjo, bet net sumažėjo.“

Pasaulio sveikatos organizacija teigia, kad tik 10 proc. žmogaus sveikatos telemia medicina, 20 proc. - paveldimumas ir aplinka, 50 proc. - gyvenimo būdas. Į tai turėtų padėti atkreipti dėmesį ir 2013 metų paskelbimas Sveikatos metais.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų