Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Vaistai nuo skausmo padidina riziką susirgti inkstų vėžiu?

vlmedicina.lt | 2013-02-13 00:03:03

Vaistai nuo skausmo yra dažniausiai vartojami vaistai pasaulyje, neretai jie parduodami ir be recepto. Kai kurie jų galimai saugo net nuo vėžio.  

Vaistai
Redakcijos archyvo nuotr.

Riziką didina neženkliai, bet statistiškai reikšmingai

Tačiau lazda turi du galus: pagal turimus duomenis, vaistų nuo skausmo vartojimas gali padidinti inkstų vėžio riziką. Amerikiečių mokslininkai atliko jau esančių tyrimų išsamią metaanalizę. Į ją įtraukti visi kokybiški epidemiologiniai tyrimai, atlikti tiriant paracetamolio, aspirino ir kitų nesteroidinių vaistų nuo skausmo įtaką rizikai susirgti inkstų vėžiu.

Iš viso atrinkta 20 tyrimų, kuriuose registruota net 8420 inkstų vėžio atvejų. Paracetamolio vartojimas analizuotas 14 tyrimų, aspirino - 13, kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo - 5.

Apibendrintais duomenimis, paracetamolio ir kitų nesteroidinių vaistų nuo uždegimo vartojimas neženkliai (1,28 karto), tačiau statistiškai reikšmingai padidino riziką susirgti inkstų vėžiu. Aspirino vartojimo ir inkstų vėžio ryšio nenustatyta. Taip pat analizė parodė tiesioginį ryšį tarp vaistų dozės ir vėžio rizikos dydžio.

Lietuviai linkę kentėti

UAB „Mano šeimos gydytojas“ direktorė ir šeimos gydytoja Rūta Radzevičienė-Jurgutė, išgirdusi metaanalizės duomenis, atkreipė dėmesį, jog jos darbo praktikoje yra tekę susidurti su įvairiais pacientais: vieni vos susirgę tuoj griebiasi vaistų, kiti – ir šių dauguma - skausmą kenčia ilgai ir tik nebeištvėrę kreipiasi į gydytoją. Piktnaudžiauti nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais jiems nesą būdinga.

„Yra tokių, kurie šiuos vaistus turi gerti nuolat – tai sergantieji reumatoidiniu artritu, artrozėmis, kt. ligomis, susijusiomis su skausmo sindromu. Be šių vaistų nėra gyvenimo kokybės. Šiems ligoniams didesnė ir inkstų pažeidimo, ir kraujavimo iš virškinimo trakto rizika,“ – pasakojo gydytoja.

Populiariausius priešuždegiminius vaistus - paracetamolis, ibuprofenas – parduodami  be recepto.

Aspirinas, nors ir nežaloja inkstų, pavojingesnis tuo, kad greičiau sukelia kraujavimą iš virškinimo trakto, o tai esą pavojingesnė komplikacija. Todėl gydytoja gripo metu vartoti aspirino nepataria, geriau rinktis paracetamolį. O mažos aspirino dozės - 75-100 mg - apsaugo nuo komplikacijų sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, nors kraujavimo grėsmė lieka. Tačiau visada, mano gydytoja, reikia įvertinti naudos ir galimos žalos santykį.

O kurį vaistą – paracetamolį ar aspiriną - rinktis karščiuojant?

Paracetamolis, - sakė R. Radzevičienė-Jurgutė, - pirmo pasirinkimo vaistas susirgus gripu, karščiuojant, įeina ir į kompleksų sudėtį.

„Pajutę, kad jis greitai ir efektyviai suveikia, žmonės vos pajutę pirmus negalavimus griebiasi šių vaistų. O taip galima padaryti daugiau žalos organizmui. Būtų gerai, kad žmonės prieš gerdami  šiuos vaistus pasitartų su gydytoju. Jei temperatūra nesiekia 38–38,5 laipsnio, nereikia jų gerti. Tuo metu organizmas ginasi nuo infekcijos pats ir nereikia jam kliudyti. O išgėrus tų vaistų sustabdomi antikūnų gamybos procesai. Aišku, savijauta iškart pagerėja, dėl to kartais žmonės ir linkę piktnaudžiauti“, - pasakojo šeimos gydytoja.

Ar susirgus gripu rinktis kompleksinį vaistą, kuriame yra paracetamolio, ar gerti jį vieną? Pokalbininkės nuomone, kompleksiniai preparatai tiks, jei išburkusi nosis, sunku kvėpuoti, vargina nuolatinis kosulys. O jei tik karščiuojama, užtenka paracetamolio.

„Bet svarbiausia – gerti daug skysčių. Kartais geriant skysčius užtenka išprakaituoti ir temperatūra krenta“, - pataria gydytoja.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Choueiri et al. Analgesic use and the risk of kidney cancer: A meta-analysis of epidemiologic studies. Int. Journ. Canc. DOI: 10.1002/ijc.28093

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų