Antradienis, 2024.05.14
Reklama

Tyrimai, kurie gali parodyti onkologines ligas

vlmedicina.lt | 2013-12-11 00:02:10

Klausimas. Ar yra tyrimas, kuris parodo, ar nėra vėžinių susirgimų? Diana, 31 m.

Tyrimai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Atsako Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Diagnostinės radiologijos skyriaus vedėja Rūta Grigienė

Deja, kol kas tokio vieno tyrimo, kurį atlikus galima būtų žinoti, sergame mes onkologine liga ar ne, nėra. Onkologinių susirgimų yra labai daug ir įvairių. Kiekvienas jų diagnozuojamas skirtingai. Vienus lengviau anksti pastebėti, kitus sunkiau. Onkologinių ligų diagnostikai pasitelkiami tiek laboratoriniai tyrimai, pavyzdžiui, vėžio žymenys, tiek radiologiniai tyrimai, tokie kaip ultragarsinis, rentgenografija, mamografija, kompiuterinė tomografija (KT) ar magnetinio rezonanso tomografija (MRT), pozitronų emisijos tomografija su kompiuterine tomografija (PET/KT). Labai dažnai visi šie tyrimai atliekami kartu, kompleksiškai ir papildo vieni kitus. Pavyzdžiui, mamografija profilaktiniuose patikrinimuose naudojama labai dažnai, nes šio tyrimo metu galima aptikti krūties vėžį labai anksti, kai jokie pakitimai nėra čiuopiami.

Ultragarsinis tyrimas turbūt yra plačiausiai žinomas ir prieinamas radiologinis tyrimo metodas. Šio tyrimo metu, be abejo, galima aptikti onkologinę patologiją. Tačiau šio tyrimo rezultatai yra ganėtinai subjektyvūs ir labai priklauso nuo tyrimą atliekančio gydytojo, jo patirties onkologijos srityje, todėl dažnai prireikia papildomų tyrimų.

Kompiuterinė tomografija dažniau naudojama patikslinti jau rastiems pakitimams, pavyzdžiui, ultragarsinio tyrimo metu. Profilaktiškai šis tyrimas atliekamas labai retai, nes jo metu žmogus gauna gana didelę jonizuojančiosios spinduliuotės dozę, todėl  jis turi būti labai tikslingas. Tačiau šiuo metu pasaulyje jau yra mažų dozių kompiuterinės tomografijos technologijos, kurias bando pritaikyti profilaktiniams patikrinimams, pavyzdžiui, ieškant ankstyvo plaučių vėžio.

Taip pat kai kuriose šalyse naudojama kompiuterinės tomografijos kolonoskopija, dar vadinama virtuali kolonoskopija, ankstyvam kolorektaliniam vėžiui diagnozuoti. Šiuo atveju taip pat naudojama mažų dozių kompiuterinė tomografija.

Magnetinio rezonanso tomografijos tyrimo metu nėra jonizuojančiosios spinduliuotės, tačiau tai pakankamai brangus ir daug laiko užimantis tyrimas, todėl jo profilaktiniams tikrinimams taip pat nėra galimybių plačiai taikyti. Tačiau šioje srityje vykdomi moksliniai darbai pritaikant MRT profilaktinėje patikroje. Šioje srityje plačiai dirba vokiečiai. Jie siūlo atlikti viso kūno MRT tyrimą profilaktikos tikslais ir mano, kad ateityje šį tyrimą galima būtų atlikti profilaktinio tikrinimo metu kaip bendrą kraujo tyrimą, tik, aišku, ne taip dažnai, galbūt kas trejus ar ketverius metus. Tai, žinoma, daugiau apžvalginis tyrimas, kurio metu taip pat galima būtų tik įtarti kažkokią patologiją, o vėliau, atliekant tikslinius tyrimus, ją patvirtinti arba atmesti.

Vėžio žymenys dažniausiai naudojami jau įtarus kokį nors onkologinį susirgimą ar sekant pacientą gydymo metu ir vertinant atsaką į gydymą arba pabaigus gydymą, vertinant,  ar neatsirado ligos atkrytis. Profilaktiškai vėžio žymenys nerekomenduojami, išskyrus PSA testą, kuris naudojamas profilaktinės patikros metu dėl prostatos vėžio. Bet šis žymuo taip pat naudojamas tik atrinkti galimai sergančius prostatos vėžiu vyrus, o vėliau juos reikia tikslingai tirti patvirtinant arba paneigiant onkologinę ligą.

Mes visi žinome, kad kuo anksčiau diagnozuosime onkologines ligas, tuo lengviau bus kovoti su ta liga. Todėl visame pasaulyje, ir Lietuvoje taip pat, yra vykdomos profilaktinių patikrų programos. Šių programų metu atliekami skirtingi tyrimai ir atrenkami žmonės, kurie galimai serga onkologine liga. Vėliau tie žmonės tiriami detaliau, tam, kad įtarimą būtų galima patvirtinti arba atmesti. Lietuvoje šiuo metu vykdomos keturios patikros programos: gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir kolorektalinio vėžio.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Plauti galvą tik kartą per savaitę – tai įmanoma
Vieniems plaukai riebaluojasi itin greitai, kiti gali nors ir savaitę išvaikščioti netrinkę savo plaukų. Kasdienis galvo...
Išplėstinės praktikos slaugytojai – savarankiški ir itin kompetentingi specialistai
Išplėstinės praktikos slaugytojas – specialistas, dirbantis klinikinį darbą, pasižymintis platesnėmis kompetencijo...
Alpimas: dėl kokių priežasčių dažniausiai netenkama sąmonės?
Alpimai, moksliškai vadinami sinkopėmis, yra gana dažnas reiškinys – apskaičiuota, jog bent kartą per gyvenim...
Gausus prakaitavimas – ne nuosprendis. Kaip jo išvengti?
Kartu su pirmosiomis vasariškų karščių dienomis grįžo ir ne vienam aktuali problema – kaip gelbėtis, kai nugara up...
Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį
Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kū...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų