Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Tobulos odos paieškos

Daiva Ausėnaitė | 2014-03-15 00:01:17

Menstruacijų ciklas, patiriamas stresas, miegojimas pasikišus ranką po veidu – tai tik dalis priežasčių, kurios trukdo mums turėti tobulą odą. Gausybę odos sluoksnių kosmetikos pramonė išstudijavo taip gerai, kad kasdien sukuria priemonių, kurios gali „nueiti“ vis giliau ir veikti vis tiksliau. Moterų noras būti gražiomis toks stiprus, kad niekada nepatenkinamas. Tad tobulos odos paieškos niekada nesiliauja. Keletas gairių klajojančioms paieškų labirintuose. 

Rūta Gancevičienė
Rūta Gancevičienė siūlo rinktis kuo mažiau traumuojančias odos valymo, šveitimo priemones. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kas yra tobulumas

„Kaip tobulų žmonių pasitaiko retai, taip ir tobula oda būna retai. Tačiau mes to galime siekti. Pirmiausiai, tobulą odą suvokiame kaip sveiką odą. Yra dar asmeninis savo odos vertinimas, būtent dėl to reta moteris yra patenkinta savo oda“, - sako Bendrosios ir estetinės dermatologijos klinikos „Clinic in“ gydytoja dermatologė Rūta Gancevičienė.

Tačiau egzistuoja objektyvūs kriterijai, kuriais apibrėžiama graži oda. Ji turi būti tolygios spalvos ir paviršiaus, tampri, elastinga, normalaus drėgnumo, neturi matytis jokios ligos požymių, ji neturėtų blizgėti ar būti pakitęs jos jautrumas, plaukuotumas, graži oda nepleiskanoja.

Šimtai tobulumo vardų

Skirtingame amžiuje - skirtingas tobulos odos, grožio ir sveikatos suvokimas.

„Jei žmogus turi kokią rimtą odos ligą, jis tiesiog trokšta, kad tos ligos nebūtų, kad oda būtų sveika. Tobulą odą jis suvoks kaip nesergančią. Jaunimas labiausiai kankinasi dėl jaunatvinių spuogų, todėl jiems nespuoguota oda jau yra graži. Vyresniame amžiuje gražiausiu dalyku tampa oda be raukšlių ar pigmentinių dėmių. Kitoms gražu, kai nėra bėrimų, alergijų, strazdanų ir pan. Kiekvienas odos tobulumą suvokia pagal savo amžių ir asmeninę odos būklę“, - sako gydytoja dermatologė R. Gancevičienė.

Pasak medikės, 25-35 metų amžius – tai idealios odos periodas. „Jau nebėra jaunatvinių spuogelių, yra vidinis pasitenkinimas savimi, įgyta patirtis. Tačiau šiuo laikotarpiu ima ryškėti pirmieji trūkumai – paviršiaus šiurkštumas, nelygumas, didelės poros, smulkios raukšlės, rausvumas, spalvos netolygumai“, - vardija dermatologė.

Graži, tolygi oda visuomet mums teikia estetinį pasitenkinimą, didina pasitikėjimo savimi jausmą, suteikia patrauklumo ir savitumo.

Sudėtinga odos struktūra

Odos kokybę lemia jos paviršius – poros, spalva ir paviršiaus faktūra.

„Oda yra labai dinamiška. Ji sudaryta iš raginio sluoksnio, epidermio ir tikrosios odos (dermos), po to eina poodinis sluoksnis. Būtent epidermis atspindi odos paviršiaus kokybę. Dabar mokslininkai į jį kreipia daugiau dėmesio. Anksčiau jis buvo ne taip sureikšmintas, nes jis labai dinamiškas, nuolat atsinaujinantis. Jo tarytum negali pažeisti, nes ten vis atsiranda naujos, sveikos ląstelės. Epidermis sudarytas iš penkių sluoksnių“, - pasakoja gydytoja dermatologė.

Oda gyvena 28-30 dienų. Jos ląstelės per tiek laiko išauga ir suyra. Šiame procese jos iš gilesnių odos sluoksnių kyla į viršų ir suyra pačiame paviršiuje. Normalu, kai ląstelės suyra pačiame paviršiuje, o ne odos gilumoje. Tai irgi yra vienas iš sveikos odos požymių.

„To atsinaujinimo eigoje kiekviena ląstelė yra svarbi. Nes atsinaujinimo eigoje gaminami tam tikri lipidai, drėgmė. Būtent nuo to paties paviršinio raginio sluoksnio priklauso, kaip oda yra sudrėkinta, kokia yra jos sveikata ir kaip ji atrodo. Tas sluoksnis atrodo kaip plytų siena. Tarp ląstelių yra „cementas“ – lipidai, jie yra tam tikros struktūros, konfigūracijos, juos sudaro tam tikros riebiosios rūgštys, keramidai ir kitokios medžiagos. Daugelis kosmetikos kompanijų stengiasi atkartoti tą raginio sluoksnio struktūrą, nes taip galima užtikrinti, jog kosmetikos priemonė bus efektyvi“, - sako gydytoja.

Oda be porų

Mūsų visuomenėje manoma, jog tobuloje odoje porų neturėtų matytis. Tokia nuostata susijusi ne tik su estetika, tačiau ir su tam tikrais odos susirgimais, dėl kurių galima kaltinti per dideles poras.

Pora – tai plauko folikulo „gyvenamoji vieta“ ir iš ten į odos paviršių patenka riebalų liaukoje pagaminti natūralūs riebalai – sebumas ar prakaito lašeliai.

Iki 800 porų cm3 – tokia didelė porų koncentracija yra veide, o padų ar rankų delnų odoje porų yra gerokai mažiau. Daugiausiai porų yra vadinamojoje T zonoje (kakta, nosis, smakras), skruostų srityje poros ima ryškėti tik vyresniame amžiuje.

„Vyresniame amžiuje nosies srities porų aktyvumas mažėja, spuogų jau nebėra tiek, tačiau lėtėja raginio sluoksnio atsisluoksniavimas, elastinių skaidulų odoje mažėja, jos neprilaiko riebalų liaukos, todėl vyresniame amžiuje mes kartais matome ryškesnes poras, kurios tik išryškina amžiaus požymius, raukšles. Paauglystėje poros linkusios kimštis, ten formuojasi inkštirai, vėliau spuogai“, - sako medikė.

Kodėl vienų moterų poros yra didelės, matomos, o kitų visai nematomos? „Tuos dalykus mes paveldime. Turinčių sausą odą moterų poros yra mažesnės. Beje, poros reaguoja ir į moterų menstruacinį ciklą. Pavyzdžiui, ovuliacijos fazės metu poros yra didesnės. Taip pat poros plečiasi paveiktos saulės spindulių“, - pabrėžia dermatologė R. Gancevičienė.

Kaip valyti poras

Gydytoja dermatologė R. Gancevičienė kategoriškai pasisako prieš mechaninį užsikimšusių porų valymą, nes įsitikinusi, kad jis nieko neduoda, tik dar labiau prisideda prie naujų bėrimų.

„Kaip plaukas turi savo augimo ciklą, taip ir pora turi savo gyvenimo ciklą, todėl tiek kiekvieną mėnesį pagal menstruacinį ciklą, tiek per gyvenimo eigą poros ir jų dydis kinta. Manau, reikia leisti odai pačiai sugebėti atsinaujinti. Todėl siūlau rinktis kuo mažiau traumuojančias odos valymo, šveitimo priemones. Jei bus kasdienė gera priežiūra, jos gali ir pakakti. Tačiau kartais gali prireikti ir dermoabrazinio, rūgštinio šveitimo, tačiau šiuos metodus reikia rinktis atsargiai, pasitarti su kosmetologe, nes esant spuogams ar kitokiems odos defektams nuo šių procedūrų jie gali paūmėti“, - pataria dermatologė.

Kasdienės priežiūros klaidos

Pasak gydytojos R. Gancevičienės, kovodami su didelėmis veido poromis mes savo įpročiais neretai patys skatiname jų didėjimą ar užsikimšimą. Ji atkreipia dėmesį į kelias svarbias klaidas, kurių reikėtų vengti:

Paklauskite savęs, kiek kartų per dieną jūs stimuliuojate riebalų liaukas veido odoje? Tą stimuliaciją atliekate rankomis liesdamiesi prie veido. Net ir naktį po skruostu padėtas delnas prisideda prie odos riebalų liaukų stimuliavimo.

Prie riebalinių liaukų stimuliavimo prisideda ir prie veido glaudžiamas mobilus telefonas.

Jeigu oda išsausėjusi, poros geriau matomos, tad kasdien būtina naudoti priemones, kurios užtikrins tinkamą jos drėkinimą.

Spalvos pokyčiai

Veido raudonis – tai dar vienas tobulos odos priešas. Pasak gydytojos R. Gancevičienės, tai tiesiog organizmo reakcija į stresą. „Kiekviena emocija veikia kraujagyslę, jos iš smegenų gauna impulsą ir reaguoja išsiplėsdamos. Tų procesų reguliuoti patys negalime. Paviršinis raudonis veide – kraujagyslių „žaismo“ pasekmė. Taip pat tas raudonis labiau būdingas plonesnei odai“, - sako dermatologė.

Kraujagyslių pačiame paviršiniame sluoksnyje nėra, jos yra tikrojoje odoje. Tikrojoje odoje kraujagyslių tinklas yra tarsi dviejų sluoksnių. Ir dar jos sujungtos statmenai. Visa oda gauna maistą iš šiame sluoksnyje esančių kraujagyslių.

„Nuolatiniai kraujo priplūdimai sukelia odoje tokius lėtinius uždegimus. Dabar kosmetikos pramonė pradėjo orientuotis į uždegimo slopinimą, anksčiau buvo stengiamasi sutraukti, sumažinti paviršinius kapiliarus, bet pamatyta, kad tai neduoda norimo efekto. Kapiliarai yra dermoje, juos paveikti kremais yra sudėtinga. Jei pabudus ryte jau būna veidas paraudęs, tai pasekmė ilgalaikio streso, kurį patiria kraujagyslės“, - sako gydytoja dermatologė.

Karštis, karšti skysčiai, aštrus maistas, alkoholis, UV spinduliai – visa tai prisideda prie veido raudonio ir dažnai net lazerinės procedūros nepanaikina šitų bėdų, todėl svarbu gyvenimo būdas, įpročiai bei nuolatinė priežiūra stiprinant kapiliarus.

Patarimai:

Odą drėkinkite. Žinomiausia medžiaga – hialuronas, tačiau kasdien atrandamos naujos medžiagos. Tad domėkitės!

Nelieskite veido odos.

Tinkamai ją prižiūrėkite – kasdien valykite, maitinkite, drėkinkite, reguliariai atlikite švelnius šveitimus.

Veido masažas gerina kraujotaką, suteikia stangrumo, tačiau jis prisideda prie veido porų didėjimo.

Gražiai veido spalvai labai svarbus dienos režimas, jai reikia gero miego.

Veido odai reikia vitaminų E ir C.

Oda bus intensyviau drėkinama, jei nepamiršite kasdien išgerti vandens – atsižvelgiant į kūno svorį - 1,5-2 litrus.

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų