Sekmadienis, 2025.07.06
Reklama

Svorio prieaugis nėštumo metu

2016-08-25 09:35:31

Svorio prieaugis nėštumo metu yra išskirtinis procesas, nes moters svoris didėja per trumpą laikotarpį ir didžiosios jo dalies moteris netenka iškart po gimdymo. Nėščiosios svoris didėja dėl augančio vaisiaus, vaisiaus vandenų, placentos, didėjančio moters kraujo plazmos tūrio, krūtų ir gimdos audinio vešėjimo.

© Graphicstock.com

Iki 14 nėštumo savaitės svorio pokyčiai būna nežymūs, normaliai priaugama 0,5-2 kg. Didžiausias su nėštumu susijęs svorio prieaugis stebimas antrą-trečią trimestrą, t.y po 14 sav. Įvairiose šalyse atliktuose tyrimuose nustatyta, kad beveik pusė moterų nėštumo metu priauga per daug svorio.

Svarbu pažymėti, kad perteklinis svorio prieaugis atsiranda tik moters riebalinio audinio sąskaita, kuris pasilieka po gimdymo ir yra viena iš pagrindinių nutukimo priežasčių. Per didelis svorio prieaugis nėštumo metu didina riziką susilaukti stambaus (virš 4 kg) naujagimio, didina nėščiųjų padidėjusio kraujospūdžio ligų (hipertenzijos, preeklampsijos) bei cezario pjūvio operacijos riziką. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad per didelis svorio prieaugis nėštumo metu sąlygoja didelius mežiagų apykaitos sutrikimus, nutukimą ir kitas lėtines ligas ne tik motinai, bet ir vaikui.

Remiantis 2009 m. svorio prieaugio nėštumo metu rekomendacijomis siūloma jį apskaičiuoti priklausomai nuo moters kūno masės indekso (KMI). KMI apskaičiuojamas kūno svorį iki nėštumo kilogramais padalinant iš ūgio metrais kvadrate (kg/m2). Moterims su per maža kūno mase (KMI<18,5 kg/m2) rekomenduojama priaugti 12,5-18 kg, normalios kūno masės (KMI 18,5–24,9 kg/m2) - 11,5-16 kg, turinčioms antsvorio (KMI 25,0–29,9 kg/m2) - 7-11,5 kg, nutukusioms (KMI ≥30.0 kg/m2) - 5-9 kg. Nešiojant dvynius, normalaus svorio moterims rekomenduojama priaugti 16,8-24,5 kg, turinčioms antsvorio - 14–22,7 kg, nutukusioms – 11,3–19 kg.

Sveika mityba ir normalus kūno svoris labai svarbūs tiek motinos tiek vaisiaus sveikatai. Antroje nėštumo pusėje reikalinga papildomai suvartoti ne daugiau 300 kalorijų per dieną. Turinčios antsvorio moterys prieš planuodamos pastoti turėtų koreguoti savo kūno svorį. Idealu, kad moterys pastotų su KMI mažiau 25 kg/ m2.

Nėštumo metu labai svarbu laikytis sveikos subalansuotos mitybos principų, reguliariai mankštintis - bent 30-60 min. per dieną. Tinkamiausia yra vaikščioti, plaukioti ar specialiai mankštintis.

Nėštumo pradžioje, apskaičiavus KMI, su gydytoju ar akušere reikėtų individualiai aptarti dietos ir fizinio krūvio ypatumus, o atsižvelgiant į KMI sužinoti rekomenduojamą svorio prieaugį. Jei nėščioji turi antsvorio, reikėtų profesionalios dietologo konsultacijos, kad tinkamai parinkti mažo kaloringumo dietą, bet užtikrinti pakankamą vitaminų ir mikroelementų suvartojimą. Nėštumo metu reguliariai vertinti moters svorio prieaugį ir vaisiaus augimą. Atsiradu nukrypimų – su specialistais pakartotinai aptarti mitybos ir fizinio aktyvumo klausimus. Po gimdymo ilgalaikis žindymas užtikriną ir vaiko, ir motinos sveikatą bei padeda greičiau numesti po nėštumo likusį kūno svorį.

Informaciją parengė prof. dr. Laima Maleckienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gimdos miomos: keturios aktualijos, kurias turėtų žinoti kiekviena moteris
Gimdos miomos – tai gerybiniai, gerai apriboti ir hormonams pavaldūs lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio ląsteli...
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų