Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Sveikatos priežiūros sistemos ydas turime matyti ryškiai ir aiškiai(6)

Vytautas Valevičius | 2012-04-23 00:03:45

 Europiniai visuomenės nuomonės tyrimai dažnai rodo, kad retai gyventojai patenkinti savo šalies sveikatos priežiūros sistema – jos prieinamumu ir skaidrumu. Nėra ir, matyt, negali būti tokios sistemos, kuri patenkintų visus.

Žmonių gydymas atsieina daug brangiau nei profilaktika. Algirdo Kubaičio nuotr.

Vienas iš paskutiniųjų tyrimų, kurį „Veido“ užsakymu atliko rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Prime consulting“,  rodo, kad  Lietuvos sveikatos apsaugos sistemos darbu nepatenkinti 59 proc. respondentų. 30,2 proc. sakė sveikatos apsauga esantys patenkinti iš dalies, o 10,6 proc. apklaustųjų teigė, kad šios sistemos darbas juos tenkina.

Tikslas – pelnas

Žinia, niekas taip brangiai nekainuoja, kaip nemokami dalykai. O sveikata – labiausiai. Absoliuti dauguma gyventojų gimsta gana ar visai sveiki (su nedidelėm išimtim). Po to jie pradeda sirgti. Kuriasi  visuomenės grupės, kurios teikia pagalbą ir už tai gauna atlygį. Turime kelias struktūras, kurios tai daro: gydymo sistemą, vaistų sistemą, draudimo sistemą, švietimo sistemas ir t. t.

Tos visos sistemos gali būti brangios arba labai brangios. Pirmas neigiamas dalykas, kuris krinta į akis, yra sveikatos problemų sujungimas su rinka. Todėl vaistus gaminančios firmos siekia pelno, maksimaliai didindamos vis naujų ir naujų vaistų kainas. Medikai ieško ir randa vis naujų ir naujų būdų garantuoti ar pasididinti sau atlyginimą, draudimo bendrovės ieško vis pigesnių paslaugų, visai nesirūpindamos jų kokybe. Vaistinės užsiima niekam nereikalingų vaistų reklama ir prekyba, nes ir jų tikslas – pelnas, o ne pagalba žmonėms.

 Nenorėdamas pernelyg šokiruoti, pateiksiu keletą senesnių duomenų apie farmacines įmones, kurios gauna per milijardą dolerių gryno pelno per metus:

2004 metų duomenys

Tai atskirų vaistų ir kosmetikos firmų pajamos. O štai Anglijoje, Nacionalinės sveikatos tarnybos duomenimis, 2010 metais 890 šeimos gydytojų gavo daugiau nei 200 tūkst. svarų per metus, ir daugiau nei 200  jų gavo daugiau nei 250 tūkst. svarų. Dešimt "supergydytojų" kiekvienais metais didino savo turtą daugiau nei 750 tūkst. svarų. Tiesa, reikėtų pasiguosti, kad tik apie 4,2 tūkst. bendrosios praktikos gydytojų JK uždirbo daugiau nei ministras pirmininkas David Cameron.

 JAV situacija truputį skiriasi. Agentūros „Merritt Hawkins“ duomenimis, vidutinis metinis pediatro atlyginimas yra apie 171 tūkst., dolerių, šeimos gydytojo - 173 tūkst.,  urologo -  401 tūkst. , o chirurgas ortopedas uždirba apie 481 tūkst. JAV dolerių.  

 Žinia, medikų darbas sunkus ir atsakingas, bet tarp puikių gydytojų yra ir blogų, o kartais ir labai blogų. Atlyginimų sistema to „nemato“. Medikai ir pameluoja, kartais net klysta, tačiau jų atlygis retai nuo to priklauso. Dar blogiau, jis vis toliau didėja  ir didėja. O brangi sistema nėra gera sistema.

Taigi akivaizdu, kad jau dvi struktūros: vaistų gamybos ir platinimo bei gydymo ir reabilitacijos - yra tokios didelės, kad apima žymią valstybės finansų ir darbo resursų dalį. O kur dar reikšmingumas: visi politikai, menininkai ar dvasininkai serga – jiems reikia medikų ir vaistininkų pagalbos. Todėl pastarieji tampa visuomenėje ypač vertingi.

Kas skirsto pinigus?..

Vytautas Valevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

Nors Lietuva ir nedidelė šalis, palyginti su Ukraina, Lenkija ar Prancūzija, tačiau perdėtas valdymo centralizavimas duoda neigiamų pasekmių. Taip visose sistemose, įskaitant ir sveikatos apsaugą. Tačiau didesnė negerovė dabartinėje jos struktūroje – blogas valdymas. Pinigus skirsto tie, kurie ir teikia paslaugas. Sveikatos priežiūros  paslaugas prižiūri tie patys, kurie jas vykdo. 

Aišku, kad sunku keisti per dešimtmečius nusistovėjusias struktūras, kai daugeliui pareigūnų labai patogu, tačiau tiek ekonominė, tiek valdymo krizė privers tai padaryti. Tai pastebi net buvę ministrai. Algis Čaplikas: „Ligoninių vadovai – ne investuotojai. Ir visiška nesąmonė, kai kalbama, kad pinigai buvo kaupiami aparatūrai pirkti. Juk ta pati Sveikatos apsaugos ministerija ir skiria lėšų naujai aparatūrai įsigyti, gydytojų bei slaugytojų atlyginimams išmokėti. Absurdas – kai kurios gydymo įstaigos bankrutuoja, neturi pinigų atlyginimams, o bankuose guli didžiulės sumos. Čia nesąmonė! Jau esu sakęs ir pakartosiu dar kartą: banke gulintis milijonas – nepanaudotas milijonas žmonėms gydyti. Gydymo įstaigos pinigus privalo naudoti, o ne kaupti – ne tokia sveikatos apsaugos lėšų paskirtis.“

Vaistų kainos, sveikatos paslaugos negali augti neribotai. Visuomenė gali nesugebėti to apmokėti. Jau ir dabar labai retos ligos ar labai brangios ligos negali būti visiškai apmokamos iš tų pačių valstybinių sveikatos fondų. 

 Kas atsakingas už sveikatą?

Kiek ankstėliau už vaikų auklėjimą buvo atsakinga mokykla, tik vėliau susizgribta, kad be šeimos ir bendruomenės ji to padaryti negali. Lygiai tas pats su sveikata – negali vieni medikai kartu su kitais sveikatos darbininkais atsakyti už žmonių sveikatą. Todėl tenka siaurinti uždavinį – jie atsakingi už gydymą ir reabilitaciją. O kas atsakingas už sveikatą?

 Štai čia pradeda kirbėti mintis, kad prevencija yra labai daug kartų pigesnė už gydymą. Tik vienas pavyzdys: XIX a. choleros epidemija buvo sustabdyta, kai buvo suvokta, kad priežastis - vandens šaltinių užteršimas. Tik priežastis buvo pašalinta – epidemija baigėsi. Daugelio ir dabartinių ligų priežastys yra klaidinga gyvensena: netinkama mityba, blogas fizinis aktyvumas, per maža higiena, sveikumo žinių stoka ir t. t.

 Lietuvos biudžete tik 1 proc.  lėšų skiriamas ligų prevencijai. Tai parodo, kad politikai nesuvokia ligų priežasčių šalinimo svarbos. Jiems, deja, talkina medikai ir svarbių žinybų darbuotojai. Gaila, kad politikų akys prašviesėja tik prieš pat rinkimus. O mes patys ir jie turėtų matyti tai ryškiai ir aiškiai.

Dr. Vytautas Valevičius                                                                                                                   

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (6)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų