Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Slaugytojų emigraciją skatina ir teisės aktų trūkumas

Genovaitė Privedienė | 2014-09-22 00:01:57

„Sveikatos apsaugos ministrei palinkėčiau daugiau dėmesio skirti slaugai ir turėti bent vieną patarėją slaugytoją praktiką“, - sako Andželika Zavackienė, Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai. Kokias slaugos problemas Lietuvoje pastebi slaugos administratorė, kokio slaugos darbo baro ji atsisakė pačioje karjeros pradžioje ir kodėl? Interviu iš ciklo „Slauga ir slaugytojas“.

Andželika Zavackienė
„Aukštų postų visoms slaugytojoms gal ir neužteks, tačiau karjerą galima daryti, ir ne tik profesinėje, bet ir visuomeninėje veikloje“, - sako Andželika Zavackienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Ar seniai dirbate slaugytoja? Kokio pobūdžio darbą yra tekę dirbti? Ar sudėtinga padaryti karjerą Lietuvoje slaugytojui?

1991 m. baigusi medicinos mokyklą iš karto pradėjau dirbti slaugytoja Klaipėdos universitetinės ligoninės Chemoterapijos skyriuje. Po dvejų metų skyriaus vedėja pasiūlė vyresniosios slaugytojos pareigas tame pačiame skyriuje. Chemoterapijos skyriuje išdirbau 16 metų. Dirbdama šioje srityje įgijau labai daug neįkainojamos patirties. Per tą laikotarpį įstojau į universitetą ir įgijau reabilitacijos ir slaugos bakalauro laipsnį. Ketveri metai studijų suteikė man dar daugiau žinių, kompetencijos, pasitikėjimo savimi.

Turėjau galimybę kilti karjeros laiptais ne tik skyriuje, kuriame dirbau, bet ir visuomeninėje veikloje. Norėdama perteikti sukauptas naujausias žinias ir įgūdžius slaugytojoms, 2003 metais inicijavau ir  įkūriau Lietuvos onkologinių slaugytojų asociaciją, kurios tikslas buvo gerinti onkologinių ligonių slaugą, vystyti šių ligonių slaugos mokslą, padėti besidomintiems šioje srityje siekti profesinio tobulėjimo ir bendradarbiavimo bei formuoti visuomeninę nuomonę apie onkologinių ligonių slaugą. Mūsų organizuojamos konferencijos Respublikos mastu turėjo labai didelį pasisekimą. Vėliau baigiau magistratūros studijas, įgijau vadybos kvalifikacinį laipsnį.

2007 m. pradėjau dirbti Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje direktoriaus pavaduotoja slaugai. Visada svajojau būti slaugos vadovu ligoninėje. Šiuo metu Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakultete esu bendrosios praktikos slaugos studijų baigiamųjų egzaminų kvalifikavimo komisijos narė, baigiamųjų darbų recenzentė, praktikos vadovė, dėstau slaugos vadybą, Klaipėdos universitete esu baigiamųjų egzaminų kvalifikavimo komisijos narys, lektorė.

Ar sudėtinga padaryti karjerą Lietuvoje slaugytojui? Manau, kad nėra sudėtinga. Reikia labai to norėti, eiti svajonės link mažais žingsneliais, darant darbus, kurie reikalingi tobulinant slaugos paslaugų kokybę. Aukštų postų visoms gal ir neužteks, tačiau karjerą galima daryti ne tik profesinėje srityje, teikiant pasiūlymus, ruošiant slaugos standartus ir kt. Karjerą galima daryti ir visuomeninėje veikloje. Tik bėda ta, kad šioje srityje jau reikia dirbti iš idėjos ir be jokio atlygio.

Kokie darbo momentai įsirėžė į atmintį? Kodėl?

Pirmas mano naktinis budėjimas Chemoterapijos skyriuje. Tada naktimis dirbdavome tik po vieną slaugytoją ir be jokio padėjėjo. Pacientų visada būdavo 40-50. Per tą naktinį budėjimą mirė mano pacientė, jos svoris buvo per 90 kg ir man vienai reikėjo sutvarkyti kūną ir dar nugabenti į šaldytuvą per ilgą tunelį į kitą ligoninės korpusą. Atsimenu kaip dabar, tą naktį budėjęs gydytojas Algirdas Kasiliauskas, atėjęs į skyrių ir pamatęs situaciją, man geranoriškai padėjo viską sutvarkyti. Nuo tada niekada nebedirbau naktinio darbo. Geriau intensyvus darbas dieną ir mažesnis atlyginimas, nei naktį viena pati su tiek daug pacientų. Nelinkėčiau nė vienai slaugytojai patirti tai, ką man teko patirti 18 metų, tik pradėjus dirbti slaugytoja.

Kokias slaugytojų darbo problemas pastebite? Ar jos lengvai išsprendžiamos?

Iniciatyvos trūkumas, neigiamas požiūris į pokyčius. Viską galima išspręsti, jeigu komandoje yra tinkami lyderiai, kurie motyvuoja žmones ir geba nukreipti kolektyvą tinkama linkme. Jeigu skyriui vadovauja slaugytojai, kurie ateina į darbą atidirbti, tai tada ir skyriuje atsiranda įvairių problemų ir nesutarimų.

Kaip manote, ar gali slaugai įstaigoje vadovauti slaugytojo išsilavinimo neturintis asmuo?

Vienareikšmiškai ne. Įsivaizduokite situaciją: sveikatos priežiūros įstaigai vadovauja direktorius, turintis teisinį išsilavinimą, jo pavaduotojas slaugai turi vadybininko išsilavinimą arba pavaduotojas medicinai ir slaugai yra tas pats asmuo – gydytojas. Sudėtingesnės situacijos ir būti negali. Neįsivaizduoju, kas geriau gali išmanyti slaugą nei slaugytojas.

Kodėl emigruoja slaugytojai?

Mažas darbo užmokestis, šeimyninės problemos, lūkesčių nepatenkinimas įstaigoje, kurioje dirbo. Mano akiratyje žinomi emigravę slaugytojai, kurie dirba kitose šalyse pagal specialybę, puikai įsitvirtinę ir gauna orų atlyginimą bei visas socialines garantijas. Yra slaugytojų, kurie emigravo, tačiau dirbo ne slaugytojo darbą. Tai tie žmonės sugrįžta atgal ir ateina ieškotis darbo į mūsų ligoninę.

Kita didžiulė emigracijos grupė - tai jauni, ką tik baigę studijas slaugytojai. Emigracijos priežastis – nėra laisvų darbo vietų. Į mūsų įstaigą kreipiasi labai daug jaunų slaugytojų dėl darbo, tačiau mes negalime jiems pasiūlyti darbo vietos. Nėra Lietuvoje reglamentuota, iki kokio amžiaus slaugytojas galiverstis slaugos praktika. Švedijoje slaugytojai gali dirbti iki 65 metų. Jeigu nori, gali dėstyti universitete, tačiau verstis slaugos praktika neleidžiama. Juk slaugytojo darbas labai sunkus tiek fiziškai, tiek emociškai.

Ką keisti, tvarkyti sistemoje palinkėtumėte sveikatos apsaugos ministrei?

Palinkėčiau daugiau dėmesio skirti slaugai ir turėti bent vieną patarėją slaugytoją praktiką, kuris patarinėtų ministrei slaugos klausimais. Atsižvelgiant į kitų šalių praktiką, palinkėčiau paruošti teisės aktus, reglamentuojančius, iki kokio amžiaus slaugytojas ir gydytojas gali verstis slaugos ar medicinos praktika. Tai padėtų sukurti daugiau darbo vietų jauniems specialistams ir sumažintų jų emigraciją.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų