Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Priedai reikalingi, tik gerokai mažesni

Prof. Liutauras Labanauskas | 2014-07-09 14:16:41

Iki rugsėjo 1 dienos sveikatos priežiūros įstaigų vadovai turi parengti medikų darbo apmokėjimo tvarką ir pateikti ją Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM). Suprantama, kol ji nėra parengta, sunku svarstyti, ar tai gerai, kaip tai veiks ir pan. Bet jei ją įgyvendinus bus daugiau tvarkos ir aiškumo, tuomet tokia sistema tikrai gerai. Mes žinome problemas, todėl tikrai visi būtų patenkinti, jei jos išsispręstų.

Liutauras Labanauskas
Liutauras Labanauskas. „Ad verum“ nuotr.

Dabar kalbama, kad medikų darbo užmokestis priklauso nuo įstaigų vadovų valios. Na, ne visai taip yra.

Kiekviena įstaiga nustato atlyginimų mokėjimo tvarką. Ir duoda ją tvirtinti steigėjui – SAM arba savivaldybei. Su ta tvarka supažindinami darbuotojai. O su darbdaviu jie pasirašo darbo sutartį. Jose numatyta, koks ir kaip turi būti mokamas atlyginimas. Toks, koks numatytas sutartyje, ir mokamas darbuotojui. Jo niekas negali sumažinti. Nebent padidinti. Atskiras klausimas, kaip nustatomi baziniai atlyginimai.

Tačiau didžiausios problemos yra ne jie, o priedai. Juos sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai gauna už papildomą darbo krūvį, sudėtingą darbą ir pan. Kiekvienos įstaigos vadovas turi nustatęs kažkokius svertus. Ir kartais, ne paslaptis, priedas yra beveik tokio paties dydžio, kaip atlyginimas. Pavyzdys. Jūs gaunate 2000 Lt bazinį atlyginimą, o realiai 3500-4000 Lt. Taigi tai, kas yra virš bazinio atlyginimo, yra priedai. Štai jie ir priklauso nuo vadovų. Ko gero, tiksliau sakant, – nuo įstaigos administracijos.

Žinoma, kiekvienas vadovas turi turėti kažkokių priemonių gerai dirbantiems darbuotojams skatinti ir motyvuoti. O nenorintys dirbti taip pat turėtų jausti darbo užmokesčio skirtumą. Tik štai tokia tvarka, kai priedai yra beveik atlyginimo dydžio, tikrai negera. Nesakau, kad visose įstaigose taip yra, bet tokia problema žinoma.

Naujoji darbo užmokesčio politika turėtų išspręsti priedų klausimą. Ji turėtų numatyti juos, tik gerokai mažesnius. Tarkim, priedai galėtų sudaryti tik 20-30 proc. atlyginimo. Tai būtų realu. Galbūt to subjektyvizmo būtų mažiau, o teisingumo daugiau. Bet, kaip minėjau, vadovai turi turėti priemonių darbuotojams skatinti, todėl priedų sistema turėtų likti, tik kiek kitokia.

Kita vertus, naujoji darbo užmokesčio mokėjimo sistema turėtų suvienodinti atlygį už analogišką darbą. Ar normalu, kai už tą patį darbą skirtingose įstaigose ar net skirtinguose miestuose mokamas nevienodas atlyginimas? Žinoma, kad į rajonus atvykstantys gydytojai gauna daugiau nei kolegos, dirbdami vietoje. Iš vienos pusės suprantama, juk kaip kitaip įstaigos vadovui pritraukti trūkstamų specialistų?

Tačiau nenormalu, kai analogiškas darbas įvertinamas užmokesčiu, kuris skiriasi 3-4 kartus. Taip neturėtų būti ir taip nė vienoje ES šalyje nėra. Aišku, jis gali skirtis keliais procentais, bet ne kelis kartus. Šiuo požiūriu bendra sistema būtų labai gerai, gal neliktų tokių disproporcijų.

Kalbant apie gydytojų atlyginimus, atrodo, viskas aišku: mokama už tai, kas tu ir koks tu. Gerokai daugiau problemų kyla dėl slaugytojų darbo užmokesčio, kuris dabar skaičiuojamas etatais. Šios problemos yra kur kas gilesnės. Dabartinė tvarka numato, kad slaugytojoms mokama pagal etatus, kurie priklauso nuo stacionaro lovų skaičiaus. O juk visi žinome, kad tas lovų skaičius ne auga, kaip tik atvirkščiai - nuolat mažėja. Taigi reikėtų atsisakyti tokios praktikos mokėti pagal lovų skaičių.

Reikia nustatyti kitus kriterijus, atsižvelgti į darbo krūvį ir sudėtingumą bei kitus dalykus.

Kita vertus, įdomu, kaip veiks nauja sistema, kai yra skirtingi sveikatos priežiūros įstaigų steigėjai. Vienos pavaldžios Sveikatos apsaugos ministerijai ir tokių įstaigų yra daugiau, kitos – savivaldybėms. Iš esmės pastarosios gali nustatyti savus kriterijus. Tačiau Lietuvoje jau seniai susiformavusi tokia praktika, kad net ir ne SAM pavaldžios įstaigos jai paklūsta. Gal ir šiuo atveju požiūriai nesiskirs, o gal ministras parašys kokias rekomendacijas, kad būtų laikomasi bendros tvarkos visose sveikatos priežiūros įstaigose .

Gydytojų sąjungos pirmininko prof. Liutauro Labanausko mintis užrašė Ilona Petrovė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų