Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Odos priežiūra vasarą: reikia galvoti, ką valgai ir ką ant jos tepi

vlmedicina.lt | 2014-05-23 00:01:05

„Oda – kūno, dažnai ir sielos sveikatos veidrodis“, - sako Kauno klinikos „Mezoderma“ gydytoja dermatologė Neringa Lapinskienė. Gydytoja portalui VLMEDICINA. LT pasakoja apie dažniausias šių dienų odos problemas, pataria, kaip tinkamai vasarą rūpintis savo oda, ko vengti valgyti, kad oda būtų gražesnė, ir kaip išvengti vėžinių ligų.

Kosmetika
Oda – kūno, o dažnai ir sielos, sveikatos veidrodis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Su kokiomis odos problemomis dažniausiai kreipiasi pacientai?

Labai dažnai tenka konsultuoti spuoguotą odą turinčius pacientus. Gaila, kad liga dažnai būna pažengusi, o oda pažeista ir randuota. Ne paslaptis, kad dažna randelių formavimosi priežastis – bėrimų krapštymas ir spaudymas. Liūdniausia, kad sunkaus aknės – odos ligos, kuriai būdingi pūlingi spuogai, komedonai, papules, - gydymo kosmetologės ir pacientai imasi jau tada, kai liga būna sunkiai kontroliuojama…

Šiuo metu labai populiari natūrali, aliejų pagrindu kuriama kosmetika, tačiau ji dažnai yra komedogeninė, o tai reiškia, kad tokia kosmetika skatina odos porų užsikimšimą ir netinka ilgalaikiam naudojimui.

Kita dažna problema - išsausėjusi oda, kuriai taip pat reikalinga nuolatinė priežiūra.

Šių laikų nuolat gyvenančio įtampoje ir skubančio žmogaus liga – seborėjinis dermatitas. Tai lėtinė pasireiškianti pleiskanojančiais niežtinčiais bėrimais plaukuotoje galvos dalyje bei kitose seborėjinėse zonose (kūno srityse, kuriose fiziologiškai didesnis riebalinių liaukų kiekis) liga.

N. Lapinskienė: „Maistas dažnai tampa alerginių bėrimų priežastimi, o priešuždegiminis gydymas tik palengvina ligos simptomus“. Asmeninio archyvo nuotr.

Dabar galima rasti daug informacijos apie žalojantį saulės spindulių poveikį odai. Žmonės rūpestingiau ir atsakingiau žiūri į apgamus, atvyksta pasitikrinti. Saulė pavojinga ne tik dėl vėžinių susirgimų, bet provokuoja rožinės, kai kurių autoimuninių ligų pasireiškimą, paspartina odos senėjimo procesus. Nereikėtų pamiršti, kad soliariumuose taip pat yra spinduliuojami tam tikro saulės spektro intensyvūs spinduliai, kurie žaloja odą.

Galbūt yra kokių nors odos ligų, kurios išskirtinai paplitusios šiomis dienomis? Kokios tai ligos?

Šiais laikais dėl dažno prausimosi ir gausybės konservantų, kvapiklių kūno priežiūros priemonėse oda linkusi greičiau išsausėti, todėl tampa pažeidžiama. Joje atsiranda mikroįtrūkimų, pro kuriuos prasiskverbia mikroorganizmai ir alergenai.

Dažnai moteris vargina perioralinis dermatitas, išsausėjusi veido oda, ypač akių vokų, kosmetinė aknė. Vyrai dažniau skundžiasi monetiniu dermatitu ir egzema.

Tiek vyrai, tiek moterys skundžiasi atsirandančiais apgamais ant kūno odos. Daugelis mėgsta pasilepinti tolimųjų kraštų karšta saule, be to, lankosi soliariumuose, todėl vėžinės odos ligos vis dažniau diagnozuojamos jauniems žmonėms.

Kokias ligas ar pakitimus skatina soliariumų lempos ir saulės spinduliai?

Taip, gražiosios soliariumų mergaitės greičiau sensta, dažniau skundžiasi odos sausėjimu, išsiplėtusiais kapiliarais, odos spalvos nelygumais (pigmentinėmis dėmėmis).

Soliariumuose spinduliuojami ultravioletiniai A tipo spinduliai, kurie įsiskverbia į gilesnius odos sluoksnius, todėl slopina odos imunitetą, skatina laisvųjų radikalų susidarymą, o tai sąlygoja odos elastinių ir kolageno skaidulų bei kapiliarų pažeidimą, o dėl ląstelių mutacijų – vėžinius pakitimus. Ilgalaikis ir dažnas odos pigmentinių ląstelių melanocitų dirginimas bei mutacijos lemia melanomos formavimąsi.

Kaip jau minėjau, melanoma vis dažniau diagnozuojama jaunuoliams. Formuojasi nauja taisyklė – melanoma diagnozuojama būtent merginoms, kurios yra priklausomos nuo soliariumų.

Kita pasitaikanti problema - dėl soliariumuose nesilaikomų higienos reikalavimų. Odoje išryškėja rusvos ar baltos pleiskanojančios dėmės. Tai užkrečiama mieliagrybio sukeliama liga.

Apie soliariumų naudą yra daug mitų. Pavyzdžiui, vienas iš mitų, jog skatinama vitamino D gamyba organizme. Tai netiesa, nes vitamino D gamybai aktyvinti reikalingi ultravioletiniai B spektro spinduliai, kurių soliariumų lempose nėra.

Kas yra karboksiterapija ir koks šios terapijos poveikis?

Karboksiterapija – tai vienas iš alternatyvių gydymo metodų. Šio gydymo poveikis pagrįstas kraujotakos gerinimu, dėl to pagerėja audinių aprūpinimas reikalingomis medžiagomis ir deguonimi.

Rezultatas dažnai nustebina: greičiau gyja žaizdos ir randai, auga plaukai, skatinama kolageno gamyba ir panašiai. Taip pat karboksiterapija sėkmingai taikoma celiulitui gydyti, o pagerėjimas matomas jau po pirmos procedūros, tačiau kad pacientas pasiektų norimo rezultato, dažniausiai reikalingas procedūrų kursas.

Kokia turėtų būti tinkama odos apsauga artėjant vasarai?

Toks romantiškas metas... Visi augalėliai gręžiasi į šviesą, o ir mes su malonumu atsukame veidus saulei. Oda ne tik įgauna gaiviai rusvą atspalvį, bet ir yra pažeidžiama intensyvių saulės spindulių. Dėl šios priežasties reikėtų odą paruošti pašalinant sustorėjusį negyvų epidermio ląstelių sluoksnį tam skirtais šveitikliais, dažniau ją drėkinti, apsaugoti savo odą kremais, turinčiais apsauginius spindulių filtrus (SPF) būnant atokaitoje.

Kas labiausiai skatina vėžines odos ligas ir kaip jų išvengti? 

Pasaulinė sveikatos organizacija perspėja – pagrindinis odos vėžio priežastinis veiksnys – saulės spektro ultravioletiniai spinduliai.

Dar ir dabar madingas atostogų simbolis – ruda įdegusi oda. Pavojingiausi yra nudegimai nuo saulės. Odos ląstelės turi atmintį, visi patirti pažeidimai sumuojasi ir dažniausiai pasireiškia vėžiniais pakitimais vyresniame amžiuje.

Žalingi įpročiai, o ypač rūkymas, taip pat padeda formuotis laisviesiems radikalams, kurie žaloja odos ląsteles bei silpnina odos gynybines funkcijas.

Kaip rūpintis savo oda, kad ši būtų graži ir sveika?

Tiek riebiai, tiek ir sausai odai reikalinga nuolatinė speciali priežiūra. Tačiau susiduriame ir su kitomis odos problemomis. Moterys dažnai skundžiasi skaistumo stokojančia, pigmentinėmis dėmėmis išmarginta oda, dėl netinkamos priežiūros oda tampa išsausėjusi ar beriama. Oda – kūno sveikatos veidrodis, o dažnai ir sielos. Todėl svarbu laikytis kelių odos priežiūros principų: pakankamai ir tinkamai praustis, neleisti odai išsausėti, saugotis ultravioletinių spindulių poveikio, galvoti, ką valgai ir ką tepi ant odos, bei laiku kreiptis į dermatologą atsiradus odos pakitimams.

Kokia mityba padeda odą išlaikyti sveikesnę?

Nuolatinis bėgimas, įtampa, valgymas nereguliariai, paskubomis ir kas papuola atsispindi ir odoje. Daugelis piktnaudžiauja šokoladu, saldumynais, valgo riebiai, aštriai, naudoja daug baltymų turinčių maisto produktų, todėl suaktyvėja riebalinių bei prakaito liaukų veikla, sutrinka organizmo šarminė pusiausvyra, o tai sudaro tinkamas sąlygas mieliagrybiams bei bakterijoms.

Būtų labai patogu nesilaikyti jokių mitybos apribojimų, tačiau maistas dažnai tampa alerginių bėrimų priežastimi, o priešuždegiminis gydymas tik palengvina ligos simptomus.

Kiekvienas turėtumėte įsiklausyti į savo organizmą, ką valgyti tinka būtent Jums.

Kas dažniausiai sukelia odos alergines reakcijas ir kaip jų išvengti?

Alergija – dažnai sutinkama liga. Dažniausiai pasireiškia alergija maisto produktams bei kosmetikos ir asmens higienos reikmenims. Alergiją gali sukelti tūkstančiai alergenų, todėl reikia stebėti savo kūną, nes gydytojas gali nustatyti ligą, tačiau rasti konkretų alergeną būna itin sunku.

Ačiū už pokalbį.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų