Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Nerimaujama dėl planuojamos greitosios medicininės pagalbos tarnybos pertvarkos

vlmedicina.lt | 2013-12-11 13:05:06

Prezidentė Dalia Grybauskaitė paragino Vyriausybę nedelsiant užbaigti bendros pagalbos sistemos kūrimą ir nustatyti, kas yra atsakingas už jos veiklą. Tokią poziciją šalies vadovė išsakė po to, kai Panevėžio rajone žiauriai buvo nužudyta nepilnametė, kuri bandė išsikviesti pagalbą, telefonu paskambinusi į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC), tačiau atsakingoms tarnyboms nepavyko nustatyti jos buvimo vietos. Esą nepateisinama, kad išleidus 80 mln. litų Bendrojo pagalbos centro kūrimui, esame bejėgiai padėti žmogui ir problemos sprendimo imamasi tik įvykus tragedijai.

Dispečerinė
Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

Antradienį, gruodžio 9-ąją, susitikime su Vyriausybės kabinetu prezidentė, kalbėdama apie Vyriausybės ateities darbus, vėl akcentavo išleistus 80 mln. litų Bendrosios pagalbos sistemai, jos neveiksnumą ir paragino Vyriausybę kuo greičiau spręsti šią problemą.

Anot VšĮ Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos (GMP) stoties vyriausiojo gydytojo Rimvydo Juodviršio, valstybinėse institucijose svarstoma idėja Bendrajam pagalbos centrui perduoti dalį GMP funkcijų (dispečerines) kartu su medikais ir materialiniais resursais bei GMP brigadų valdymą (išsiuntimą) savo nuožiūra. „Manau, kad planuojamos pertvarkos žymiai pablogins Greitosios medicinos pagalbos teikiamų paslaugų kokybę ir pacientų saugumą. Neatmestina galimybė, kad, skaidant GMP paslaugas ir perduodant dalį jų nekompetentingiems BPC operatoriams, bus sugriauta visa šiuo metu gerai funkcionuojanti šalies Greitosios medicininės pagalbos sistema. GMP brigados dėl BPC operatorių medicininės nekompetencijos bus siuntinėjamos kur reikia ir nereikia.

R. Juodviršio teigimu, GMP medikai pereiti dirbti į BPC tikrai nesiruošia. BPC operatorių nekompetencijos pasekoje prireiks papildomų GMP brigadų, kurias šiuo metu dėl specialistų ir lėšų trūkumo organizuoti bus labai sunku. Pacientai, kuriems tikrai bus reikalinga tuo metu GMP, gali jos ir nesulaukti. Be to, visiškai nesvarstomos visos neigiamos šios pertvarkos pasekmės pacientams bei tai, koks likimas laukia paskutiniaisiais metais jau pertvarkytų GMP dispečerinių, kurios aprūpintos žymiai modernesnėmis technologijomis, negu BPC. Neaiškus lieka ir suteiktų GMP paslaugų atsakomybės klausimas – jei paslauga suskaidyta, kas atsakys už nekokybišką ir nesavalaikį būtinosios medicininės pagalbos suteikimą. Atimti iš GMP tarnybų dispečerines – tai tas pats, kaip atimti iš ligoninių priėmimo skyrius“, - sakė R. Juodviršis.

Šiandien Lietuvoje tik 30 procentų visų besikreipiančių dėl sveikatos sutrikimų skambina į BPC numeriu 112, iš kur, surinkus duomenis apie skambinantį ir sugaišus brangų laiką, skambutis perjungiamas į GMP. Likę pacientai i GMP skambina tiesioginiais trumpaisiais numeriais 03, 103, 033 – per metus tai apie 700 tūkst. skambučių (70 procentų nuo visų GMP iškvietimų). Tam, kad BPC ir jo teritoriniai padaliniai galėtų operatyviai valdyti GMP pajėgas (reaguoti į pagalbos prašymą, nustatyti pagalbos poreikį, parengti pranešimą apie pagalbos poreikį ir modernių technologijų pagalba jį tiesiogiai perduoti arčiausiai esančiai laisvai ir atitinkamo pasirengimo GMP brigadai), reikalinga tarpusavyje suderinta aparatinė, ryšio ir programinė iranga, lėšos jų isigijimui ir įdiegimui, kompetentingi operatoriai ir pan. Šiuo metu tai atlikti BPC neturi jokios galimybės, tai įrodo ir pastarojo laiko įvykiai Panevėžyje.

Klaipėdos miesto tarybos narė Lilija Petraitienė rado laiko bei stebėjo Klaipėdos GMP stoties ir dispečerinės darbą. Šiuo metu 90 procentų Lietuvos gyventojų yra aptarnaujami centralizuotų apskrities GMP dispečerinių (Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Alytaus GMP dispečerinės), kurios visiškai atitinka visus ES standartus.

Centralizuotos GMP dispečerinės buvo įkurtos panaudojant įstaigų nuosavas lėšas, uždirbamas pagal sutartis su Teritorinėmis ligoniu kasomis, GMP įstaigos neprašė ir neprašo papildomų investicijų iš valstybės ar savivaldybių biudžetų. Tačiau BPC, planuodama įkurti tai, kas jau yra padaryta minėtose GMP dispečerinėse ir vykdyti visiškai nebūdingas jai funkcijas, vėl prašo Vyriausybės skirti keliasdešimt milijonų litų.

Anot L. Petraitienės, atsiradus apskrities dispečerinėms, GMP pajėgų valdymas – centralizuotas visoje apskrityje, taip pat galimybė perduoti kvietimą arčiausiai, nebūtinai to rajono brigadai, taip pagreitinant pagalbos teikimą pacientams, taip pat perduoti kvietimus ir kitų apskričių GMP brigadoms (visos techninius reikalavimus atitinkančios dispečerinės „mato“ visų kitų apskričių GMP automobilius).

Sutaupytos lėšos – atsisakius dispečerinės funkcijų nedidelėse GMP tarnybose (viso dispečerinių buvo 56) vien Kauno apskrityje per metus sutaupoma apie 2 mln. litu. Pagerėjo paslaugų kokybė – centralizuotoje dispečerinėje pagalba pacientui yra pradedama teikti taikant taip vadinamą „0 sekundžių“ principą, t.y., iškart GMP dispečeriui pakėlus telefono ragelį teikiami patarimai iki atvyks GMP brigada.

Kiekviena reforma atneša naujas ir dideles pinigines išlaidas, o nauda – abejotina. „Aš, kaip miesto savivaldybės Tarybos narė, tikrai nesutiksiu, jog bloginant paslaugų kokybę, GMP dispečerių bei pacientų sveikatos saskaita būtų dangstomi kitų institucijų neatlikti darbai ar neracionaliai panaudotos lėšos bei griaunama tai, kas jau yra sukurta“, - akcentavo L. Petraitienė. Svarbu, kad su žmogumi, pranešančiu apie sveikatos sutrikimus, bendrautų medikas – nuo to priklauso, kaip greitai ir ar tinkamos pagalbos bus sulaukta.

Ne antraeiliai ir turtiniai klausimai – per pastaruosius kelis metus GMP įstaigos, kurių steigėjai yra

savivaldybės, į centralizuotų apskrities dispečerinių visoje Lietuvoje kūrimą (kompiuterinės įrangos įsigijmas, programinės įrangos įsigijimas, ryšio priemonių įsigijimas, darbuotojų mokymai) investavo apie 10 mln. Lt. Tad, isigytas turtas priklauso savivaldybėms, kuris, vykdant dispečerinių naikinimą, tiesiog turės būti nurašytas kaip nereikalingas.

BPC teigia, kad vykdo ES direktyvas. Tačiau GMP medikai, remdamiesi surinkta medžiaga teigia, kad ES direktyvos numato, kad visos ES šalys narės turėtų Bendros pagalbos skambučių (o ne valdymo) centrus 112 ir visiškai nereglamentuoja jų veiklos. Virš 90 proc. ES šalių narių šalia telefono 112 turi ir trumpuosius pagalbos tarnybų numerius, kad piliečiai galėtų greičiau ir tiesiogiai kreiptis jiems reikalingos pagalbos. Todėl ir Lietuvoje tikslinga, kad šalia BPC tel. 112 turi išlikti ir trumpieji GMP telefono numeriai. Pagrindinė ES nustatyta BPC funkcija – prireikus skambinančiajam pagalbos, sujungti su atitinkamomis tarnybomis (policija, priešgaisrine tarnyba, medikais), atlikti koordinacinę funkciją kompleksinių nelaimių metu, kai reikia keleto pagalbos tarnybų bei teikti pagalbos tarnyboms informaciją apie skambinančiojo vietos nustatymą.

GMP medikai, suprasdami, kad visos pagalbos tarnybos turi glaudžiai bendradarbiauti, siūlo jau turimų BPC ir GMP apskričių dispečerinių informacinių sistemų integraciją, t.y., reikia sukurti duomenų apsikeitimo tarp abiejų sistemų kanalą tam, kad tai įmanoma padaryti be milijoninių investicijų ir GMP sistemos griovimo jau yra įrodę informacinių technologijų specialistai. Taip pat siūloma remiantis ES šalių patirtimi, tobulinti BPC įstatymą, apibrėžiantį BPC funkcijas ir tikslus. Pacientų labui svarbu išsaugoti centralizuotą GMP dispečerinių sistemą bei tęsti jų pertvarką.

Žaneta Skersytė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų