Pirmadienis, 2025.07.07
Reklama

Naujasis Europos kovos su vėžiu kodeksas: alkoholio atsisakymas mažina vėžio riziką

Vaida Liutkutė | 2014-10-15 14:24:30

Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra (IARC) ir Europos Komisija spalio 14-ąją pristatė ketvirtąjį Europos kovos su vėžiu kodeksą (the European Code Against Cancer). Kodekse pateikiama 12 rekomendacijų, paremtų naujausiais moksliniais tyrimais, kurių laikymasis gali sumažinti vėžinių susirgimų riziką Europoje.

Alkoholis
© Fotolia.com

Viena iš 12 rekomendacijų aiškiai nurodo – „Jei vartoji alkoholį, ribok jo kiekius. Alkoholio atsisakymas mažina vėžio riziką“.

2012-2013 m. Europos vėžio ekspertų ir mokslininkų rengtose rekomendacijose akcentuojama ir žalingo rūkymo įpročio svarba: „Nerūkykite. Nenaudokite jokios rūšies tabako“. Taip pat skatinama mažinti pasyvaus rūkymo keliamą žalą savo namų ir darbo aplinką paverčiant aplinka be dūmų.

Kodekse pabrėžiama ir didelė saulės poveikio, sveiko kūno svorio išsaugojimo, fizinio aktyvumo svarba. Be to, rekomenduojama dalyvauti storosios žarnos, krūtų ir gimdos kaklelio vėžio atrankinės patikros programose.

Skaičiuojama, kad kiekvienam europiečiui pradėjus laikytis Europos kovos su vėžiu kodekse pateiktų rekomendacijų, galėtų būti išvengta beveik pusė vėžio sukuliamų mirčių Europoje.

Apie pirmąsias alkoholio vartojimo ir susirgimo vėžiu sąsajas pradėta kalbėti dar 1987 m., tačiau net ir šiandien apie alkoholio vartojimo keliamą riziką susirgti vėžiu žino palyginti labai mažai žmonių. 2010 m. Eurobarometro apklausos duomenimis, 1 iš 5 europiečių vis dar netikėjo, kad alkoholio vartojimas yra vėžio sukėlėjas.

„Europoje alkoholinių gėrimų žymėjimas yra netinkamai reglamentuojamas, todėl alkoholinių gėrimų gamintojai pasitelkdami rinkodaros specialistus ir toliau sėkmingai klaidina vartotojus. Ant alkoholinių gėrimų pakuočių yra pateikiama per mažai informacijos apie jų sudėtį ir žalą sveikatai, todėl nenuostabu, kad alkoholio vartotojai netinkamai įvertina savo elgesio riziką“ – dabartinę situaciją komentuoja Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas dr. Aurelijus Veryga.

Alkoholinių gėrimų sudėtyje esantis etanolis klasifikuojamas kaip pirmos grupės kancerogenas (šiai kancerogenų grupei priskirtų medžiagų kancerogeniškumas žmogui įrodytas moksliškai). Kaip teigiama ataskaitoje, „nėra jokių abejonių, kad alkoholis gali sukelti burnos ir gerklės, ryklės, kepenų, krūties, stemplės ir storosios žarnos vėžį“.

Europos Sąjungos šalyse vėžys sukelia daugiausiai mirčių. Europoje kasmet diagnozuojama apie 2.5 milijono naujų vėžio atvejų.

Europos kovos su vėžiu kodeksas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Maudynės: kaip pasirūpinti savo intymia higiena ir apsisaugoti nuo infekcijų?
Po savaitgalio išvykų prie ežerų, upių ar jūros, kai kurios moterys gali pastebėti nemalonius infekcijų simptomus. Dažni...
3D karkasai iš biomedicininių medžiagų – inovacija, pakeisianti donoro audinių transplantus
Bioaktyvūs trimačiai karkasai, sukurti iš pažangių biomedicininių medžiagų, tampa perspektyvia alternatyva tradiciniams...
Susuko nugarą – kodėl taip atsitinka ir ką daryti?
Tikriausiai daugeliui teko patirti staigų ir ūmų nugaros ar kaklo skausmą, sukaustantį taip, kad tampa sunku pajudėti. Š...
Įkando šuo: kodėl negalima delsti ir kokie turėtų būti pirmieji žingsniai?
„Forbes“ duomenimis, per metus šunys įkanda dešimtims milijonų žmonių pasaulyje, o per 80 proc. šių nelaimių...
Gimdos miomos: keturios aktualijos, kurias turėtų žinoti kiekviena moteris
Gimdos miomos – tai gerybiniai, gerai apriboti ir hormonams pavaldūs lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio ląsteli...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų