Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Naujas metodas parodo, ar laukiantieji kepenų transplantacijos geria alkoholį

vlmedicina.lt | 2013-01-23 00:04:50

Bet koks alkoholio vartojimas laikomas kontraindikacija kepenų transplantacijai. Kasdienėje praktikoje ši informacija paprastai surenkama iš paties paciento, todėl gali būti nepatikima.

Degtinė
Algirdo Kubaičio nuotr.

Atrado naują metodą

Mainz universiteto mokslininkai atrado naują metodą alkoholio vartojimui tarp transplantacijos laukiančių asmenų nustatyti. Alkoholis organizme suskaidomas kepenyse, o jo produktas metanolis išskiriamas atgal į kraują.

Mokslininkai transplantacijos sąraše esantiems ligoniams nustatė etanolio ir metanolio koncentraciją kraujyje bei apklausė juos įprastais metodais dėl alkoholio vartojimo. Iš viso buvo tirtas 41 ligonis. Iš jų net 32 atvejais nustatytas teigiamas metanolio testas. Etanolio testas ir apklausoje nurodytas alkoholio vartojimas buvo teigiamas tik 3 atvejais, taigi papildomas tyrimas metanolio testu nustatė 29 alkoholio vartojimo atvejus.

Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santariškių klinikos Hepatologijos, gastroenterologijos ir dietologijos centro gydytojos gastroenterologės Aridos Buivydienės pastebėjimu, Europoje laukiančiųjų kepenų transplantacijos eilės labai ilgos, juos prižiūri skirtingi specialistai, todėl ne visada atkreipiamas dėmesys į laukiančiųjų kepenų transplantacijos sąžiningumą.

„Lietuvoje laukiančiųjų eilė nėra tokia didelė – jie stebimi dviejuose centruose, laukimo laikas užtrunka, todėl yra ganėtinai geros sąlygos įvertinti sergančiojo nusiteikimą nebevartoti alkoholio. Tačiau nežiūrint kruopščios atrankos kepenų transplantacijai – po jos dalis (apie 10 proc.) sergančiųjų ir vėl sugrįžta prie žalingų įpročių, todėl papildomi tyrimai, leidžiantys įrodyti mėginimą apgauti gydytojus, yra tikrai sveikintini“, - sakė gydytoja.

Indikacijos kepenų transplantacijai

Gydytoja gastroenterologė A. Buivydienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad dažniausios indikacijos kepenų tranpslantacijai Lietuvoje yra lėtinis kepenų pažeidimas išsivysčius kepenų cirozei, progresuojant kepenų funkcijos nepakankamumui arba išsivysčius pirminiam kepenų vėžiui.

Dažniausios lėtinio kepenų pažeidimo priežastys: virusiniai B ir C hepatitai (57 proc. VUL Santariškių klinikose atliktų kepenų transplantacijų), autoimuninės kilmės kepenų ligos (autoimuninis hepatitas, pirminė biliarinė kepenų cirozė, pirminis sklerozuojantis cholangitas – 20 proc. VUL Santariškių klinikose atliktų kepenų transplantacijų), įvairios paveldimos metabolizmo sutrikimo ligos (Vilsono liga, tirozinemija), negrįžtamas alkoholinis kepenų pažeidimas, nežiūrint ilgalaikės alkoholio abstinencijos (13-15 proc. VUL Santariškių klinikose atliktų kepenų transplantacijų).

Kartais kepenų pažeidimo priežasties nustatyti nepavyksta – liga įvardinama kaip kriptogeninė kepenų cirozė.

Negrįžtamą ūminį kepenų funkcijos nepakankamumą gali sukelti įvairūs vaistai, nuodingi grybai, ūminis virusinis B hepatitas. Tačiau kepenų donoro dažniausiai sulaukiama per vėlai arba visai nesulaukiama, - sakė A. Buivydienė.

Turi negerti bent 6 mėnesius

Alkoholį vartoję pacientai į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą gali būti įtraukiami, tik esant tam tikroms sąlygoms, t.y. nebevartoja alkoholio ne trumpiau nei 6 mėnesius, tačiau kepenų pažeidimas toliau progresuoja ir sukelia grėsmę gyvybei.

Jų ištyrimas, - paaiškino gastroenterologė, - nesiskiria nuo kitų ligonių, įtraukiamų į kepenų transplantacijos laukiančiųjų sąrašą, tačiau daugiau dėmesio skiriama sergančiojo motyvacijai nebevartoti alkoholio visą likusį gyvenimą įvertinti.

Kaip stebimi tokie pacientai dėl alkoholio vartojimo? „Tiek alkoholio vartojimą, tiek jo nebevartojimą atspindi tam tikri specifiniai kraujo pokyčiai. Keleto savaičių ar mėnesių blaivybės nepakanka, kad kraujas „išsivalytų“ nuo alkoholio sukeltų pokyčių. Ligoniai, kuriems yra diagnozuota kepenų cirozė, sukelta alkoholio, yra stebimi įvairių specialistų: gastroenterologų, psichiatrų, psichologų, šeimos gydytojų, kurie padeda spręsti apie sergančiojo nusiteikimą niekada nebevartoti alkoholio“, - pasakojo gydytoja A. Buivydienė.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Hempel, J.-M., Greif-Higer, G., Kaufmann, T. and Beutel, M. E. (2012), Detection of alcohol consumption in patients with alcoholic liver cirrhosis during the evaluation process for liver transplantation. Liver Transpl, 18: 1310–1315. doi: 10.1002/lt.23468

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų