Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Kretingos gimdyvėms – medikų dėmesio su kaupu (5)

Genovaitė Privedienė | 2011-06-01 21:01:47

Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje Pasaulinę dieną be tabako – gegužės 31-ąją – gimė trys kūdikiai. Visi trys „vyrai“. Kai atvažiavome, du iš jų saugiai gulėjo mamyčių, atvykusių gimdyti čia iš Kretingos ir Palangos,  glėbyje. Trečias  laikinai, kol mamytė po cezario pjūvio buvo prižiūrima Reanimacijos skyriuje, ramiai snūduriavo  Intensyviosios slaugos palatoje.

Dalis Akušerijos-ginekologijos skyriaus kolektyvo: slaugytojos padėjėja Valentina Tamošauskienė, akušerė Ilona Drungilienė, skyriaus vedėja Dalia Opulskienė, vaikų slaugytoja Vida Grigienė, skyriaus vyresnioji akušerė Gertrūda Veitienė, gydytoja akušerė-ginekologė Julija Švėgždienė, gydytoja neonatologė Vida Jurgaitienė, slaugytojos padėjėja Ramunė Lukauskienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

 „Gimiau nerūkantis“, - skelbia užrašas ant šiems naujiems planetos gyventojams Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro atstovių dovanotų marškinėliai. Bus gražus atsiminimas, skantinsiantis gyventi be dūmų šleifo, ir įpareigojimas vis dar rūkantiems kai kuriems tėveliams atsisakyti šio įpročio, kad jis netaptų pragaištingas ir jų vaikų sveikatai.

Nors akcija „Gimiau nerūkantis“ Lietuvoje organizuojama jau 10-us metus, Kretingos ligoninė jos sulaukė pirmą kartą. Tėvelius, kurių atžalos gimė Pasaulinę dieną be tabako, sveikino  Kretingos rajono meras Juozas Mažeika, Kretingos rajono savivaldybės gydytoja Vanda Verbutienė, Kretingos ligoninės vyriausioji gydytoja Ilona Volskienė.

Gimdo per 300 moterų

Šviesūs koridoriai, jaukios palatos. Ligoninės vadovė Ilona Volskienė aprodo, - suremontuoti skyriaus patalpas, pakeisti santechniką, atnaujinti baldus ir tuo pagerinti gimdyvių ir naujagimių laikymo sąlygas  pavyko gavus lėšų iš labdaros fondo „Mercy life“.

„Tos, kurios pas mus gimdė prieš kelis metus, – mūsų patalpų nebeatpažintų“, - mano ji.

Akušerijos-ginekologijos skyrius ligoninėje veikia nuo 1920 metų. Iš 30 skyriaus lovų penkios buvo skirtos gimdyvėms. Laikui bėgant didėjo ir akušerinės pagalbos apimtys: buvo laikai, kai čia gimdydavo 700-800 moterų per metus.  Tačiau jau keletą metų šis skaičius svyruoja tarp 300 ir 400. Pernai iš viso Kretingoj gimdė 321 moteris, šiais metais jau sulaukta 110.

Kol mamytė „ilsisi“ po cezario pjūvio operacijos Reanimacijos skyriuje, jos naujagimis paguldytas į Intensyvios slaugos palatą. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kartais Akušerijos-ginekologijos skyriaus gimdykloje gimdo  viena, kartais dvi ar trys gimdyvės,  o kai kuriomis dienomis nesulaukiama nė vienos. Moterų nedaug, užtat jos visos apgaubiamos rūpesčiu ir medikų priežiūros nestokoja. Jos skatinamos ir mokamos natūraliai maitinti.

Kretingiškė Adelė, pagimdžiusi sūnų Pasaulinę dieną be tabako, „Vakarų Lietuvos medicinai“ teigė nedvejojusi dėl to, kur gimdyti – nusprendusi  tai daryti arti namų, ir pasirinkimu patenkinta, nes jaučiasi apsupta dėmesio. Pogimdyminiam  laikotarpiui ji  išsirinko jaukią vienvietę palatą. Tiesa, ji mokama, bet mokestis tik simbolis – 15 litų už parą.

Iš viso skyriuje gimdyvėms su kūdikiais skirtos penkios lovos. Naujagimiai su mamomis guli vienvietėse arba dvivietėse palatose.

„Turime apie 40 darbuotojų. Žmonės dirba su meile, brangina šią paslaugą. Dvi gydytojos eina  pirmaeiles pareigas, dar trys atvyksta budėti. Gydytojų pakanka, visą laiką skyriuje yra gydytoja, priimanti gimdymus“, - pasakojo I. Volskienė.

 Pagalba visą parą

Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėja  Dalia Opulskienė, pristatydama skyrių, „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo, jog čia konsultuojamos ir gydomos nėščiosios visą parą.  Bet kuriuo paros metu gali būti atliktas ultragarsinis tyrimas, vaiko būklės vertinimas, kardioechografija, konsultuoja gydytojas akušeris-ginekologas.

„Tik gresiant priešlaikiniam gimdymui nėščiosios siunčiamos į aukštesnio lygio įstaigą. Atsižvelgiant į nėštumo laiką – arba į  Klaipėdos universitetinę  ligoninę, arba Kauno klinikas. Jei prasidėjęs priešlaikinis gimdymas ir  matome, kad nespėsime nuvežti į kitą įstaigą, -  priimame gimdymą. Turime visą neišnešiotam naujagimiui prižiūrėti  reikalingą įrangą. Tad kol atvyks reanimobilis, prižiūrime vaikutį su mama čia“, - rodo vedėja Intensyvios slaugos palatą, kurioej įdiegta visa naujagimio būklės vertinimui ir pagalbai reikalinga įranga.

Pastaraisiais metais, - pažymėjo skyriaus vedėja - maždaug penktadaliui  moterų tenka atlikti cezario pjūvį. Taip yra todėl, kad daugėja tam medicininių indikacijų - sėdyninės pirmeigos,  virkštelės patologijos, gimdymo veiklos anomalijos, širdies patologijos atvejų. Pamatyti tai laiku leidžia tobulėjančios diagnostikos priemonės. Daugėja ir moterų, kurioms atliktas

daugiau nei vienas cezario pjūvis. Beje, akivaizdi ir dar viena tendencija – moterys gimdo didesnius vaikus nei anksčiau.

Cezario pjūvis ligoninėje atliekamas taikant epidūrinį skausmo malšinimą,  kai vaistai suleidžiami į stuburo kanalą.  Pavieniais atvejais tenka taikyti bendrinę nejautrą.

„Gimdymo skausmui malšinti naudojamas linksminančių dujų ir deguonies mišinys, kartais – epidūrinis nuskausminimas. Visgi dauguma moterų nori gimdyti natūraliai, nes natūralus gimdymas turi daugiau pranašumų, yra saugesnis“, - pasakojo D. Opulskienė.

Anot skyriaus vedėjos, ligoninė dar neturi dokumentų, liudijančių, kad ji yra naujagimiui palanki  ligoninė,  tačiau šiuos reikalavimus ji atitinka.

Genovaitė Privedienė

genovaite@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (5)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų