Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Galvos smegenų navikų gydymas 2012 metais ženkliai pasikeitė (2)

vlmedicina.lt | 2013-02-20 00:02:16

Galvos smegenų navikas iki šiol buvo labai sunkiai gydoma liga, tačiau praėjusiais metai atliktų tyrimų duomenys suteikė naujų žinių ir tapo dideliu žingsniu pirmyn. Glioblastoma ir anaplastiniais oligodendroglijos navikais sergantys ligoniai pagal tam tikrus genetinius žymenis navikuose gali būti skirstomi į grupes siekiant jiems parinkti maksimaliai efektyvų gydymą.

Operacija
Pagrindinis galvos smegenų navikų gydymo metodas – chirurginis naviko šalinimas, – sako dr. K. Jacikevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

Tikslingi genetiniai tyrimai

Du atsitiktinės imties tyrimai, kurių rezultatai paskelbti praėjusiais metais, lygino chemoterapijos ir spindulinio gydymo efektyvumą vyresnio amžiaus piktybine glioma sergantiems ligoniams.

Abiejuose tyrimuose dalyvavusių ligonių navikai buvo tiriami analizuojant tam tikrą ląstelės branduolyje randamą baltymą, vadinamą metilgunaninmetiltransferaze (MGMT). Šis baltymas atsakingas už pakitusios ląstelės DNR reparaciją, o jį koduojančio geno susijungimas su metilo grupėmis tiesiogiai veikia baltymo aktyvumą.

Abiejų tyrimų duomenys parodė, jog ligoniai, kurių MGMT geno aktyvumas buvo nuslopintas metilo grupių, geriausiai išgyveno gydomi chemoterapiniu preparatu temozolamidu, o nemetilintą MGMT turintys pacientai - gydomi spinduline terapija.

Oligodendroglijos navikai yra smegenų navikų grupė, jautri chemoterapiniam ir spinduliniam gydymui. Vis dėlto iki šiol chemoterapijos skyrimas po operacinio gydymo nepailgino pacientų išgyvenamumo.

2012 metais paskelbti dviejų tyrimų, trukusių beveik 18 metų, duomenys. Tyrimuose po spindulinio gydymo ligoniams buvo skiriamas gydymas chemoterapija, kuris pailgino išgyvenamumą. Navikų audinio analizė parodė, jog chemoterapija pailgino išgyvenamumą tik ligoniams, kurių vėžio ląstelėse nustatyti chromosomų pakitimai - 1p-19q delecija.

„Minėti tyrimai atskleidė priežastis, kodėl vienu atveju chemospindulinis gydymas  yra efektyvūs, o kitu – ne. Todėl buvo įrodyta, kad visiems glialiniais galvos smegenų navikais sergantiems pacientams, kuriems numatomas chemospindulinis gydymas, tikslinga atlikti genetinius tyrimus, kurie parodytų, ar chemoterapija temozolamidu duos pageidaujamą efektą“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė gydytojas neurochirurgas dr. Kęstutis Jacikevičius.

Pagrindinis gydymo būdas – chirurginis

Dr. Kęstutis Jacikevičius paaiškino, kad pagrindinis galvos smegenų navikų gydymo metodas - chirurginis naviko šalinimas. Stengiamasi pašalinti kiek galima daugiau naviko, nesukeliant papildomų neurologinių defektų. Visos operacijos dėl galvos smegenų navikų yra mikrochirurginės, o radikalumui padidinti naudojama neuronavigacija, intraoperacinė fluoroscencija, intraoperaciniai radiologiniai tyrimai, funkcinis intraoperacinis monitoravimas. Pašalinus naviką, priklausomai nuo jo histologinės struktūros, skiriamas spindulinis ar chemospindulinis gydymas. Jei navikas recidyvuoja, dažniausiai reikia atlikti pakartotinę operaciją.

Suserga vis daugiau žmonių

Pirminiai galvos smegenų navikai sudaro apie 2 proc. visų piktybinių navikų. Jų dažnis 100-ui tūkst.  gyventojų Europoje ir Šiaurės Amerikoje yra 8-10 per metus ( C.B. Lumenta ir kt. European Manual of Medicine. Neurosurgery). Iš galvos smegenų navikų dažniausiai diagnozuojamos glioblastomos, žemo piktybiškumo laipsnio astrocitomos bei meningiomos.

Kiekvienais metais Lietuvoje glialiniais galvos smegenų navikais suserga apie 200-300 žmonių ir šis skaičius turi tendenciją didėti.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Stupp R. et al. Nat. Rev. Clin. Oncol. 10. 69-70, 2013

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų