Pirmadienis, 2025.07.07
Reklama

Elektroniniu būdu organų donorystei jau pritarė daugiau kaip 1500 Lietuvos gyventojų

vlmedicina.lt | 2014-10-09 14:35:46

Lietuvoje užregistruota jau per pusantro tūkstančio asmenų – 1 527, sutikimą donoro kortelei gauti pasirašiusių elektroniniu būdu. 

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti valią po savo mirties paaukoti organus ir (ar) audinius donorystei sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo įteisinta nuo šių metų kovo 27-osios.

Nešiojami kompiuteriai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu donoro korteles turi 19 702 žmonės, iš jų 18 872 asmenys sutinka donorystei po mirties aukoti visus savo organus ir (ar) audinius, 830 – ne visus.

Sutikimą aukoti save donorystei moterų pareiškė kone dvigubai daugiau, negu vyrų – atitinkamai 12 805 ir 6 897.

Vertinant pagal amžių, labiausiai donorystei pritaria 18–30 metų Lietuvos jaunimas – šios amžiaus grupės žmonės turi net 11 237 donoro korteles. Pakankamai pilietiški yra ir 31–40 metų (4 521 sutikimas donoro kortelei gauti) bei 41–50 metų (2 423 sutikimai donoro kortelei gauti) gyventojai. Rečiau donorystei pritaria 51–60 metų gyventojai (964 sutikimai), o žmonių nuo 61 metų ir vyresnių, sutinkančių aukoti save transplantacijai, iš viso yra 547.

Lyginant pagal gyvenamąją vietą, daugiausia – daugiau kaip septynis tūkstančius – donoro kortelių jau turi Vilniaus apskrities gyventojai. Kauno apskrities gyventojams išduota daugiau kaip pusketvirto tūkstančio donoro kortelių, Šiaulių apskrityje – daugiau kaip du tūkstančiai donoro kortelių. Panevėžio apskrityje apsisprendimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donoru yra pareiškę beveik 1 800 žmonių, Klaipėdos apskrityje – daugiau kaip 1 600 žmonių, Alytaus ir Marijampolės apskrityse – maždaug po 1 100 žmonių. Utenos apskrityje donoro kortelė išduota beveik 600 gyventojų, Telšių apskrityje – beveik 500 gyventojų, Tauragės apskrityje – mažiausiai, beveik 350 gyventojų.

Svarbu žinoti, kad turėti donoro kortelę reiškia žmogaus valią, bet ne garantiją, kad jis po savo mirties taps organų donoru. Be to, tikimybė žmogui patekti į transplantacijos laukiančiųjų eilę – keliskart didesnė, nei tikimybė tapti organų ir (ar) audinių donoru.

Antai spalio pirmąją Lietuvoje donorų organų ir audinių laukė 447 žmonės. Širdies transplantacijos laukė 31, inksto persodinimo operacijos – 186, kepenų persodinimo – 67, širdies ir plaučių komplekso transplantacijos – 5, kasos ir inksto komplekso persodinimo – 12, plaučių – 4, ragenos persodinimo – 142 recipientai.

Tuo tarpu šiais metais (iki spalio 6-osios) Lietuvoje atliktos 106 transplantacijos. Iš jų 54 žmonėms atliktos inkstų persodinimo operacijos (iš jų 45 ligoniams persodinti mirusio donoro, 9 ligoniams – gyvo donoro inkstai), 10 širdies, 11 kepenų persodinimo operacijų, 1 plaučių transplantacija, 1 širdies ir plaučių komplekso transplantacija, 2 kasos ir inksto komplekso transplantacijos ir 27 ragenų transplantacijos.

Norintieji pareikšti savo valią po mirties paaukoti organus donorystei, gali tai padaryti interneto svetainėje www.transplantacija.lt užpildę elektroninį sutikimą donoro kortelei gauti arba užpildę popierinį sutikimą vaistinėje, gydymo įstaigoje ir kt., arba pasikalbėję šeimoje apie donorystę po smegenų mirties. Kai šeimos nariai iš anksto žino, kokia buvo valia, jiems lengviau priimti sprendimą, kai ligoninėje gydytojai praneša apie artimajam konstatuotą smegenų mirtį.

Nacionalinis transplantacijos biuras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gimdos miomos: keturios aktualijos, kurias turėtų žinoti kiekviena moteris
Gimdos miomos – tai gerybiniai, gerai apriboti ir hormonams pavaldūs lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio ląsteli...
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų