Penktadienis, 2025.07.04
Reklama

Ar brangs morfijus sergantiems onkologinėmis ligomis?

Birutė Vyšniauskaitė | 2017-10-02 11:55:29

Kiek šiuo metu sunkiai sergantiems onkologinėmis ligomis žmonėms kainuoja morfijus, kurio tenka griebtis tuo atveju, kai skausmai tampa nebepakeliami? Vaistinių tinklai LRT.lt pateikė vieną informaciją, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) – kitą, o ligoniai ir politikai – dar kitą. Taip pat kol kas neaišku, ar nuo spalio 1 d., kai įsigalios naujas kompensuojamųjų vaistų kainynas, priemoka už morfijų nepasikeis. SAM ir vaistinių žinios šiuo klausimu skiriasi.

© Graphicstock.com

Apie priemoką už dešimt ampulių morfijaus tuo atveju, jei ligoniui priklauso 100 proc. kompensacija už šį vaistą, LRT.lt rašė šių metų liepą.

Tada buvo kilęs ligonių nepasitenkinimas, kad, pasikeitus šio narkotinio preparato bazinei kainai, tenka už jį primokėti daugiau.

SAM žadėjo imtis visų įmanomų veiksmų, kad situacija pasikeistų. Liepos viduryje ministerija išplatino pranešimą apie sėkmingas derybas su farmacininkais dėl morfijaus kainos.

„Po įtemptų derybų su vaistų gamintoju pavyko rasti sprendimą, leisiantį išlaikyti tokias pat šio vaisto kainas, kaip ir iki šiol“, – vasarą kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, morfijaus kaina naujajame kompensuojamųjų vaistų kainyne buvo sumažėjusi nuo 4,75 Eur. iki 2,01 Eur. Tai reiškė, kad už dešimt ampulių ligoniams primokėti teko 2,74 Eur.

Tačiau nuo spalio 1 d. kompensuojamųjų vaistų kainynas vėl keisis.

Sunkų ligonį gelbėja dosni vaistinė

Apie tai, kad morfijus nuo spalio 1 d. gali brangti, LRT.lt sužinojo iš vieno sunkiai onkologine liga sergančio ligonio, kuris paskambino į redakciją.

Jis skundėsi, kad gyvena su išvestais pilvo srityje drenais, nes liga jau toli pažengusi. Tuštintis pats nebegali, todėl naudojasi specialiais maišeliais. Kai prasideda baisūs skausmai, būna tokių dienų, kad jam tenka susileisti ir po 10 morfijaus ampulių.

Vyras pasakojo, kad šiuo metu už dešimt šio vaisto ampulių jis primoka 0,54 Eur. Per mėnesį sunaudoja daugiau nei šimtą ampulių.

„Sunkiai verčiuosi, nes mano socialinė išmoka – 112 Eur. Pensijos gaunu 200 Eur. Bet gaunamų pinigų man tikrai nepakanka visoms pačioms būtiniausioms reikmėms. Todėl vietoj specialių servetėlių kūnui valyti tenka naudoti medžiagines šluostes. Jeigu per jas patektų kokia infekcija, turėčiau baisių bėdų. Bet kitos išeities neturiu“, – skundėsi ligonis.

Vyriškis teigė prieš kelias dienas vaistinėje netoli namų, kurioje, kai neturi pinigų, gauna vaistų skolon, sužinojęs, kad nuo spalio 1 d. už dešimt morfijaus ampulių jam jau teks primokėti 1,8 Eur.

Paskambinus į šią vaistinę, LRT.lt vaistininkė šią informaciją patvirtino: „Jau gavome ministro A. Verygos įsakymą, kad nuo spalio 1 d. priemoka už 10 morfijaus ampulių sieks 1,8 Eur.“

Ministerija informaciją paneigė

Ministro A. Verygos atstovės spaudai LRT.lt atsiųstame atsakyme tvirtinama, kad onkologinams ligoniams nėra ko nerimauti, nes priemoka už morfijų nuo spalio 1 d. nesikeisianti.

Tačiau Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys konservatorius Antanas Matulas tvirtino, kad jį taip pat pasiekę žinios, kad priemokos už morfijų didės: „Jau prieš kurį laiką ir medikai, ir ligoniai man skundėsi dėl galimo morfijaus pabrangimo. Šiuo metu sergu, bet žinau, kad mano kolegos Seime jau išsiuntė paklausimus SAM dėl priemokų už kompensuojamuosius vaistus. Apskritai šioje srityje – painiava, nes ministerija nusprendė, kad kompensuojamųjų vaistų kainos kasmet keisis net keturis kartus“.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto vadovė „valstietė“ Agnė Širinskienė prisipažino apie morfijaus kainas nieko nežinanti.

Siūlo morfijų sunkiems ligoniams dovanoti

Seimo narys, Darbo partijos atstovas Valentinas Bukauskas įsitikinęs, kad kaitalioti priemokas už morfijų arba kitus vaistus, reikalingus sunkiai onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms, apskritai nereikėtų.

„Mano žiniomis, ligonių, kuriems jau reikia morfijaus, visoje Lietuvoje yra apie tūkstantis ar kiek daugiau. Tai nejau valstybė negalėtų jiems padovanoti šio vaisto tiek, kiek reikia? Nejau tie ligoniai turi laukti gyvenimo pabaigos, kęsdami žvėriškus skausmus?“ – svarstė parlamentaras.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Homocisteinas: svarbus sveikatos rodiklis, apie kurį per mažai kalbama
Tyrimas, kuris gali padėti išsiaiškinti, ar gyvensite ilgai ir sveikai, ar turėsite sveikatos problemų. Tai yra homocist...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų