Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

112 ar 113?(1)

Mindaugas Savickas | 2013-10-08 00:01:21

Bendrosios pagalbos centro (BPC) tarnybai ir jos steigėjams patekus į viešosios kritikos ugnį, nuošalyje neliko ir medikai. Dvi jų organizacijos (Lietuvos medikų  profesinė sąjunga, Greitosios medicinos pagalbos stočių (GMPS) medicinos darbuotojų profesinė sąjunga), penktadienį mitingavusios prie Vyriausybės, pareikalavo visoje šalyje įvesti tiesioginį greitosios medicinos pagalbos telefono numerį 113. Taip pat reikalaujama reorganizuoti Lietuvoje vis dar „sukarintą“ BPC tarnybą į civilinę skambučių priėmimo tarnybą – tokią, kokia ji yra daugumoje kitų ES šalių. Mitinguotojų reikalavimą įvesti atskirą GMP telefono liniją 113 palaiko ir sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis.

Mitingas
Reikalavimą įsteigti tiesioginį greitosios pagalbos telefoną 113 palaikė iš skirtingų regionų atvykę medikai. Mindaugo Savicko nuotr.

Medikai pateikė reikalavimų sąrašą

Be minėtų reikalavimų, mitingo organizatoriai – šių dviejų organizacijų atstovai – dar ir pareikalavo vidaus reikalų ministro Dailio Barakausko, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento direktoriaus Remigijaus Baniulio, Bendrojo pagalbos centro viršininko Artūro Kedavičiaus atsistatydinimo ir jų patraukimo atsakomybėn pagal galiojančius įstatymus. Pasak mitinge pasisakiusių medikų, BPC tarnyba, skirta užtikrinti kuo operatyvesnį greitosios medicinos pagalbos darbą, neretai jį tik stabdo, „užsižaisdama“ savo tarpininkės vaidmeniu.

Viena istorija, arba kodėl praverstų atskiras 113?

„Vakarų Lietuvos medicinos“ skaitytoja (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) papasakojo štai tokią situaciją: karštą vasaros dieną gatvėje stoviniavęs vyriškis mėgino įsikibti į stulpą, bet svirduliuodamas susmuko ant žemės. Jis dar spėjo parodyti kišenėje turįs nitroglicerino - jį praeivė moteris čia pat įdėjo susmukusiam vyriškiui į burną ir puolė skambinti į BPC. Tačiau atsiliepusi operatorė skambinančiąją užpylė klausimų kruša – „kiek metų žmogui“, „kokios įvykio aplinkybės“, ar negirtas. „Net pyktelėjau – iš kur aš galiu žinoti, kiek jam metų – stebėjosi moteris. – Juk atrodė, kad vyriškis akyse miršta, o čia dar reikia įtikinėti operatorę, kad atsiųstų greitąją“.

Galiausiai operatorė sujungė su greitosios pagalbos stotimi, tačiau ir čia – panaši istorija. „Vėl panašūs klausimai, vėl teko „apsiginti“, kad greitoji tikrai būtina. O brangios minutės, kurios tokiais momentais tampa nepaprastai ilgos, bėgo pro šalį. Keistoka, kai galbūt sprendžiasi gyvybės ir mirties klausimas, bėga tokios brangios minutės, į beveik tuos pačius klausimus tenka atsakyti net ne vieną kartą“, – pasakojo skaitytoja.

Pasak Vilniaus greitosios pagalbos stoties direktoriaus Tadeušo Rodz, kalbos apie tai, kad BPC operatoriai turi užduoti skambinantiesiems daug klausimų tam, kad „atsijotų“ melagingus arba klaidingus skambučius, rodo ne ką kitą, o prastą atsakingų tarnybų darbą. „Paprasčiausiai atitinkamos tarnybos nedirba savo darbo. Tuos melagingai skambinančius būtų galima identifikuoti ir bausti. Ir tų netikrų skambučių liktų vos vienas kitas“, – kalbėjo T. Rodz. Anot jo, šiandieninėje situacijoje, kai BPC negeba tinkamai dirbti savo darbo, pacientams turi būti suteikta galimybė skambinti į greitąją pagalbą „be tarpininkų“, visoje šalyje bendru numeriu 113.

Auksinė valanda

Ministras V. P. Andriukaitis savo„Facebook“ paskyroje taip pat pasisakė už tiesioginį GMP numerį 113, atskirą nuo BPC.

„Ištikus nelaimei, svarbiausia yra „auksinė valanda“. Greitis yra ypatingos svarbos“, – rašė jis. Anot jo, greitosios pagalbos dispečerinės šiandien dirba labai efektyviai, o tam, kad tą patį lygį pasiektų BPC, reikia daug laiko. Todėl galimybė skambinti tiesiogiai greitosios pagalbos specialistams – reikalinga. Pasak V. P. Andriukaičio, tai nereiškia, kad ateityje veiktų dvi atskiros sistemos. Paralelinis greitosios pagalbos kanalas veiktų pereinamuoju laikotarpiu, kol dar skiriasi tarnybų infrastruktūra, specialistų parengimas.

Oponentai negaili kritikos

„BPC veikia ne visiškai taip, kaip turėtų, todėl ministras siūlo kurti jo darbą dubliuojančią laikiną struktūrą prie SAM, suteikti jai atskirą numerį ir tikėtis, kad ji veiks „kaip turėtų“. O aš tik stebiuosi tokiais ketinimais“, – į elektroninę diskusiją su ministru įsitraukė apžvalgininkas, žurnalistas Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Anot jo, renkamasi Lietuvoje įprastą sprendimą – užuot sprendus esamos struktūros bėdas, mėginama įkurti dar vieną, paraleliai veikiančią struktūrą.

„Kažkaip man niekas neatsakė į klausimą, ar skambinančiojo vietos nustatymo sistema veiks su tuo nauju GMP numeriu 113“, – rašė R. Sadauskas-Kvietkevičius.

Pasak BPC atstovės Anastasijos Vaitkevičienės, dar vieno numerio įvedimas reikštų žingsnį atgal. „Visame pasaulyje einama „vieno langelio“ keliu, kai paskambinęs vieninteliu numeriu žmogus gauna visą reikiamą pagalbą. Specialiųjų tarnybų darbo visame pasaulyje analizė rodo, kad būtent toks sprendimas yra efektyviausias“, – tvirtino A. Vaitkevičienė.

Anot jos, karštas medikų noras turėti savo autonominę pagalbos liniją susijęs ne vien tik su troškimu kuo greičiau padėti jų laukiantiems pacientams. „Per metus medicinos dispečerinėms yra skiriami 8 mln. litų. Norima dispečerines išsaugoti, bijoma netekti darbo. O dabar pasitaikė puiki proga sustiprinti savo struktūras. Blogiausia, kad tai daroma apjuodinant BPC, bandant parodyti, kokie negeri yra mūsų tarnybos žmonės, o jie, medikai, yra vos ne šventieji“, – emocingai kalbėjo A. Vaitkevičienė.

Tadeuš Rodz
Tadeuš Rodz siūlo BPC reorganizuoti į civilinę tarnybą. Mindaugo Savicko nuotr.

Vadina pinigų plovykla

Mitinge dalyvavęs Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeuš Rodz BPC vadina tiesiog melo, pinigų plovimo ir savo interesų gynimo tarnyba. „Tai savo vardo neverta kontora. Apie pacientus visai negalvoja. Svarbu kažkokiu būdu įsisavinti pinigus, o kaip ten veiks ta pagalba – paskutinėje vietoje. Dabar tą jau mato visi. Ir prezidentė savo metinėje kalboje paminėjo. Daugiau eksperimentuoti žmonių gyvybėmis nebegalima. Gana. Reikia BPC reorganizuoti į civilinę tarnybą, kaip yra visame pasaulyje. Kodėl jie ten sėdi visi antpečiuoti ir anksčiau laiko eina į pensiją? Medikai kartu su policininkais, gaisrininkais petys į petį dirba patį sudėtingiausią darbą įvykių vietose. O ten sėdi panelės, kilnoja ragelius, ir po 20 metų jau galės išeiti į pensiją. Nesąmonė. Bet ne, Seime užregistruotos pataisos, kad jiems būtų leidžiama dar daugiau pinigų, dar labiau jie būtų „sustatutinti“, – ne juokais įsikarščiavęs bėrė T. Rodz.

Stebino prieš ES nukreiptas politikavimas

Medikų mitinge kažkodėl pasisakė ir su medicina nesusiję, euroskeptiškai nusiteikę asmenys. Nestigo populistinių pasvarstymų apie tai, kaip „puikiai“ greitoji pagalba veikė sovietmečiu ir kaip blogai yra dabar. Visgi į pensiją išėjusio buvusio elektronikos inžinieriaus išsakytas Lietuvos priklausymo Europos Sąjungai ir sovietinės okupacijos sugretinimas, taip pat mėginimas greitosios pagalbos (o ir visų kitų valstybės bėdų) priežastis atrasti išskirtinai priklausyme ES didesnio mitingų dalyvių palaikymo nesulaukė.

Euroskeptiškai nusiteikusius mitingo dalyvius operatyviai patenkino vienas talentingiausių visų laikų Lietuvos diplomatų, dabartinio ministro pirmininko patarėjas sveikatai Antanas Vinkus. Jis padeklamavo eilių apie šventą mediko pareigą, susirinkusiuosius vadino už teisybę kovojančiais didvyriais, patikino, kad „visi požiūriai yra reikalingi“, problemos bus išspręstos ir ragino „tuoj pat“ pradėti jas spręsti. Tai suveikė.

Europoje – išimtis

Atskirą greitosios pagalbos telefono numerį Europoje turi tik keletas šalių. O skaičiais 113 pažymėtą numerį, dubliuojantį bendrąjį pagalbos numerį, -  tik dvi šalys. Viena jų – ES nepriklausanti Norvegija, o kita – mūsų kaimynė Latvija.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų