Sekmadienis, 2025.05.11
Reklama

Vėžys: statistika ir mitai(2)

vlmedicina.lt | 2013-02-01 10:28:52

Vėžio registre šių metų pabaigoje patikslinti 2010 ir 2011 m. sergamumo vėžiu Lietuvoje duomenys. Pastaraisiais keleriais metais mūsų šalyje diagnozuojama po daugiau nei 17 800 naujų vėžio atvejų.

Lentelė
2010 metais diagnozuotų vėžio atvejų skaičius

Statistika

Kaip informavo VUOI Vėžio kontrolės ir profilaktikos centro vadovės pavaduotoja dr. Giedrė Smailytė, Lietuvoje naujų onkologinių susirgimų skaičius dar 2006 m. viršijo 17 tūkst. atvejų, 2007 m. pasiekė beveik 18 tūkst. naujų susirgimų, o 2008 m. naujų diagnozuotų piktybinių navikų skaičius buvo 18 230. „Šį padidėjimą daugiausia nulėmė vyrams diagnozuotų piktybinių prostatos navikų skaičiaus padidėjimas“, – pasakė dr. G. Smailytė.

2009 m. Lietuvoje diagnozuoti 17802 nauji piktybiniai susirgimai (9467 vyrams ir 83335 moterims). 2010 ir 2011 m. naujų onkologinių susirgimų skaičius buvo 17810 ir 17862 atvejai atitinkamai.

„Ryškių pokyčių sergamumo vėžiu struktūroje Lietuvoje nenustatyta, – pasakė dr. G. Smailytė. –  2011 m. priešinės liaukos navikai išliko dažniausiu piktybiniu naviku Lietuvoje (2715 atv.), jie sudarė 15 proc. visų naujų vėžio atvejų. 14 proc. ir 9 proc. naujų vėžio atvejų sudarė odos piktybiniai navikai (be melanomos) ir storosios žarnos (gaubtinė ir tiesioji) vėžys. Ketvirtą ir penktą vietą tebeužima krūties ir plaučių piktybiniai navikai“.

Kaip ir ankstesniais metais, 2011m. vyrams dažniausiai diagnozuoti priešinės liaukos (30 proc.), plaučių (13 proc.) ir odos (be melanomos) bei storosios žarnos piktybiniai navikai (po 9 proc.); tarp moterų padaugėjo odos piktybinių navikų – jie 2011 m. jau sudarė 18,6 proc. moterims diagnozuotų navikų. Krūties vėžys ir storosios žarnos piktybiniai susirgimai tarp moterų užėmė antrą ir trečią vietą (17,6 proc. ir 9,2 proc. atitinkamai).

Tarp mirčių nuo vėžio Lietuvoje tebepirmauja plaučių vėžys. 2011 m. nuo šios ligos mirė 1399 žmonės (17 proc. mirčių nuo vėžio). Beveik 13 proc. mirčių nuo vėžio sąlygojo storosios žarnos navikai, 8 proc. ir 7 proc. – skrandžio ir krūties vėžys.

2011 m. pabaigoje Lietuvoje buvo 88597 sergantys vėžiu asmenys, 18540 iš jų nuo onkologinės ligos nustatymo buvo išgyvenę daugiau nei 10 metų.

Lentelė
2011 metais diagnozuotų vėžio atvejų skaičius

Mitai apie vėžį

Kasmet vasario 4 d. vyksta Pasaulinė kovos su vėžiu diena. Tai Tarptautinės vėžio kontrolės organizacijos iniciatyva, kuri kviečia visi pasaulio šalis susivienyti kovoje prieš pasaulinę vėžio epidemiją.

Pasauline kovos su vėžiu diena siekiama išgelbėti milijonus išvengiamų mirčių kasmet, didinant informavimą ir švietimą apie vėžį, „paspaudžiant“ vyriausybes ir žmonių bendruomenę visame pasaulyje imtis aktyvių veiksmų prieš šią ligą.

Tarptautinė vėžio kontrolės organizacija (angl. UICC) ir toliau stengiasi plėsti šios dienos sėkmę bei poveikį. Ši organizacija yra įsipareigojusi užtikrinti, kad metai iš metų kuo daugiau žmonių visame pasaulyje išgirstų apie šį renginį.

Šių metų Pasaulinė kovos su vėžiu diena yra skirta 5 Pasaulinės vėžio deklaracijos punktui: išsklaidyti mitus ir klaidingą požiūrį į vėžį.

Pasaulinė kovos su vėžiu diena yra galimybė pagilinti mūsų žinias apie vėžį ir paneigti mitus apie jį. Pasauliniu mastu mes susikoncentravome ties 4 mitais:

Mitas 1: Vėžys yra tik sveikatos klausimas.

Tiesa: Vėžys yra ne tik sveikatos klausimas. Jis turi plataus masto socialinį, ekonominį, plėtros ir žmogaus teisių poveikį.

Mitas 2: Vėžys yra vyresnio amžiaus žmonių išsivysčiusiose šalyse liga.

Tiesa: Vėžys nediskriminuoja. Vėžys yra pasaulinė epidemija, kuri turi įtakos visoms amžiaus grupėms, mažas, vidutines ir dideles pajamas gaunančiose šalyse.

Mitas 3: Vėžys yra mirties bausmė.

Tiesa: Daugelis vėžio atvejų, kurie kažkada buvo laikomi mirties bausme, dabar gali būti išgydyti.

Mitas 4: Vėžys yra mano likimas.

Tiesa: Laikantis teisingos strategijos, daugiau nei vieno iš trijų vėžio atvejų galima išvengti.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Flirtas ar seksualinis priekabiavimas?
„Žodinis seksualinis smurtas dažnai pasireiškia kaip nuolat kartojami seksualinio pobūdžio komentarai, juokeliai,...
Vienišas gedėjimas: kaip rasti kelią atgal?
Užtrauktos užuolaidos, išjungtas telefonas, užrakintos durys ir frazė „noriu pabūti viena (-as)“ - tokie žen...
Kaip susigrąžinti kontrolę ir gyventi be šlapimo nelaikymo baimės
Šlapimo nelaikymas – tai ne tik medicininė problema, bet ir socialinis bei emocinis iššūkis, kurį patiria milijona...
Kaip padėti vaikams, jaučiantiems nerimą?
Nerimas – dažnas reiškinys ne tik tarp autistiškų, bet ir tarp daugelio vaikų, susiduriančių su emociniais, sensor...
Kaip išsirinkti tinkamiausias odos ir plaukų priežiūros priemones?
Tiek plaukų, tiek odos priežiūra reikalauja ne tik reguliarumo, bet ir tinkamų priemonių pasirinkimo. Rinkoje gausu prod...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų