Rytoj tūkstančiai klaipėdiečių ir miesto svečių jau penktąjį kartą susivienys Vilties bėgimui, taip palaikydami sergančius onkologinėmis ligomis savo artimuosius, draugus, pažįstamus ir nepažįstamus. Į uostamiesčio gatves išbėgs jauni ir seni, profesionalai lengvaatlečiai ir turintieji fizinę negalią.
Pasekė Niujorko pavyzdžiu
Kaip broliui Benediktui kilo mintis surengti Vilties bėgimo akciją? „Matome, kas vyksta Vakarų šalyse, sekame jų darbus. Jie išmąstė, kas yra geriausia. Pavyzdžiui, Niujorko maratono visi dalyviai žino, kokiu tikslu bėga – ne savo rezultatams pagerinti. O po didžiųjų maratonų pradedami statyti įvairūs sveikatinimo objektai. Ir apskritai pats bėgimas yra sveikata“, - kalbėjo koplyčios šeimininkas.
Toliau kalbėdamas apie Vilties bėgimo prasmę Dievo tarnas atkreipė dėmesį, kad į maratoną ateina ir geriausi bėgikai, ir ne sportininkai. Viltingai bėgančiųjų amžius labai įvairus. „Dalyvauja net dar negimę kūdikiai, - šyptelėjo pašnekovas. – Bėga ir besilaukiančios mamytės, užsidėjusios net du bėgikų numerius. Viena moteris tokiu būdu Vilties bėgime dalyvavusią savo dukrelę net pakrikštijo Viltės vardu“.
Akcijoje dalyvauti gali ne vien nemenką fizinį krūvį pakelti galintieji. Kurie nepajėgia bėgti, pasirinktą atstumą įveikia pėsčiomis. „Svarbiausia tokiu būdu parodyti solidarumą su sergančiaisiais“, - bėgimo prasmę įvardijo brolis Benediktas.
Už Julytę, už Benediktą...
Vilties bėgimas kasmet sulaukia vis daugiau dalyvių. Pirmaisiais metais – apie 2 tūkstančius, pernai – per 5 tūkstančius. „Akcija jau tampa tarptautinė, - džiaugėsi jos iniciatorius. – Dalyviai registruojasi ir iš Anglijos, Austrijos, Kanados, Rusijos, net Afrikos“.
Laukdamas šio sekmadienio vienuolis viliasi gero oro, nors pripažįsta, kad ir lietus neatbaido bėgikų. Vienais metais pliaupiant lietui susirinko per 3 tūkstančius dalyvių.
Kalbėdamas apie vienybę, solidarumą su sunkios ligos ištiktaisiais, vienuolis paminėjo, kad labai gražu, kai bendraklasiai bėga už klasės draugą, kiemo kaimyną ar šeimos narį. „Mokinius pakviečiau bėgti už konkretų vaiką. Pavyzdžiui, „Žemynos“ mokykla bėga už septyniolikmetę Julytę, „Baltijos“ mokykla – už trylikos metų Dominyką“.
Su broliu Benediktu susitikome, jam ką tik grįžus iš mokyklų. „Vaikams pasakojame apie onkologinę ligą, mūsų pašaukimas – „numitinti“ (panaikinti mitus. – Autorės pastaba) vėžio ligą. Mūsų žmonėms dar reikia aiškinti, kad tai neužkrečiama liga, kad ne visada mirtina. Taip ruošdami dalyvius Vilties bėgimui mes juos treniruojame ne fiziškai, bet dvasiškai, rengiame solidarumui su sergančiaisiais. O ligoniams siekiame parodyti, kad jie mums reikalingi, kad jie mums rūpi“.
Ligonis, gydytojas ir Dievas
Koks Dievo vaidmuo gydant sunkią ligą? „Egzistuoja paprasta formulė. Jei ligos akivaizdoje tik ligonis ir gydytojas, yra sudėtingiau. Tačiau yra kita lygtis – ligonis, gydytojas ir Dievas. Tokiu atveju ligonis pasitiki gydytoju, o gydytojas suvokia, kad jo pašaukimas ateina iš Dievo. Juk būdamas vienas ligonis yra tik ląstelių krūva. O kai į jo gyvenimą įsiveržia Dievas, yra kitaip. Jis išgyvena pilnatvę, suvokia, kad ne viskas priklauso tik nuo jo, kad kažkas dar gali pasirūpinti juo, o tas kažkas – tai Dievas“.
Broliui Benediktui ne kartą yra tekę melstis už ligonius, kurie - būdavo manoma - yra mirę, bet jie prisikeldavo. „Dievui tenka spręsti lyg ir dilemą. Meldžiamės, prašome „Dieve, būk geras, neleisk numirti“. Tačiau jis mato, kad išgydytasis vėl patektų į tą pačią aplinką, kurioje jis ir susirgo. Tad argi siųs jį atgal? Bet jei įvyksta kaip danguje, taip ir ant žemės, tai yra ligonio artimieji pasikeičia, tie žmonės sugrįžta. Kalbėdamas iš savo, kaip kunigo, trisdešimties metų tarnystės, galiu pasakyti, kad jei man reiktų užimti Dievo vietą, aš negrąžinčiau žmogaus į tą patį purvą. Mes, gyvieji, sveikieji, turime būti jautrūs ir dėmesingi savo artimiesiems“.
Tačiau dvasininkas kategoriškai netvirtina, kad vėžiu suserga tik tie, kurių šeimose trūksta meilės ar pagarbos. „Žmogus pilnas paradoksų ir paslapčių. Vargus ar kas gali pasakyti, kodėl žmogus susirgo. Tai yra slėpinys: serga ir profesorius, ir žemdirbys, ir vaikas, ir studentas, ir senukas“.
Jaučia Dievo ranką
Tradiciniu tapęs renginys yra įtrauktas į oficialių miesto švenčių sąrašą. Pažymėtina, kad jos metu visiškai nevartojamas alkoholis, o tai rodo, kad sportas ir sveikas gyvenimo būdas irgi teikia didelį džiaugsmą.
Už žmonių surinktas aukas jau baigiama įrengti Šv. Pranciškaus koplyčia. „Nuolat jaučiam Dievo ranką, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė Šv. Pranciškaus dvasinės paramos centro direktorė Aldona Kerpytė. – Pavyzdžiui, prireikė nenumatytos sumos, paskambino žmogus ir pasakė, kad nori paaukoti. Ir būtent tokią sumą, kokios ir reikia“.
Moters teigimu, rudenį atidarysima koplyčia – nerealus tikinčiųjų sumanymas ir pavyzdys, kaip žodis tapo kūnu.
Apverstas laivas
Aprodydamas baigiamą įrenginėti koplyčia, Vilties bėgimo akcijos įkvėpėjas ir vadovas brolis Benediktas Jurčys aiškino, kad neatsitiktinai šventyklai pasirinkta apversto laivo forma. Visos detalės čia turi prasmę. „Dievas mūsų laikais išvarytas į paribius“, - sako vienuolis, tuo paaiškindamas, kodėl Nukryžiuotojo skulptūrai bronzos gabalėlius pats rinko iš šiukšlynų. Tiesa, viena moterėlė atidavė nemaža kiekį šio metalo, kurio pati tokiu būdu buvo sukaupusi. Taip koplyčioje iškilo unikali ant erdvėje kabančio kryžiaus prikalta Jėzaus Kristaus skulptūra. Ant kryžiaus patupdytas bronzinis balandis su alyvos šakele rankoje. „Nojus siuntė iš laivo balandį, kad patikrintų, ar tvano vanduo jau nuslūgo. Kai jis parnešė medžio šakelę, suprato, kad jau galima bus įsikurti sausumoje“, - viltingos skulptūros prasmę aiškino brolis Benediktas Jurčys.
Šventykloje apmąstyta kiekviena detalė, įrengti patogūs privažiavimo keliai neįgaliesiems.
Atiduos auką
Savo palaikymą sergantiesiems bėgimu rytoj pareikš ir kasmetis „Vilties bėgimo“ dalyvis Klaipėdos universiteto lektorius „Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas Mindaugas Būta. „Turime turėti juos širdyse. Sergantiesiems, be medicininės pagalbos, labai svarbus tikėjimas ir jų palaikymas“, - sakė M. Būta.
Kasmet kuris nors išbėga palaikyti sergančiųjų onkologinėmis ligomis ir iš šeimos gydytojo Ričardo Sabūno šeimos narių. Porą metų gydytojas pats dalyvavo Vilties bėgime. Šiemet, kad ir kaip norėtų, negali prisidėti prie tūkstančių klaipėdiečių, bet šeimos tradicija bus tęsiama. „Visuomet kas nors mūsų šeimai atstovauja. Galbūt šįkart tai bus mano žentas“, - kalbėjo portalo konsultantas.
„Bėgdami visuomet atiduodame auką. O šioje akcijoje tuo parodome sergantiems, kad mes jiems neabejingi, jei dėl jų galime kažkokią dalelę savęs atiduoti. Tuo parodome, kad jų neužmirštame", - vilties bėgimo prasmę aiškino gydytojas.
Ligita Sinušienė