Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Tyliajam moterų žudikui - gimdos kaklelio vėžiui galima pasipriešinti

Zita Katkienė | 2015-01-30 15:52:54

Europos gimdos kaklelio vėžio asociacijos iniciatyva kiekvienais metais paskutiniąją sausio savaitę yra rengiama gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitė. Ta proga Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos gydytoja akušerė ginekologė Ingrida Jackūnienės skaitė pranešimą apie klastingą ligą –gimdos kaklelio vėžį bei šios ligos profilaktiką. Šiai onkologijos ligai būdingi du pikai. Pirmuoju ligos piko metu susergama 30-40 metų. Vyresnio amžiaus moterys serga rečiau. Tačiau nuo 0-ties metų sergančiųjų vėl daugėja, ir tai - antrasis ligos pikas. Deja, vis dažniau gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas vos 20 metų perkopusioms moterims.

Ingrida Jackūnienė
Moters ir vaiko klinikos akušerė ginekologė Ingrida Jackūnienė pataria moterims, ką daryti, kad išvengtų klastingos ligos gimdos kaklelio vėžio. Zitos Katkienės nuotr.

Skaičiai liūdina

Statistikos duomenimis, pagal dažnumą gimdos kaklelio vėžys pasaulyje užima antrą vietą. Europoje per metus diagnozuojama per 60 tūkst. naujų atvejų. Lietuvoje sergamumo rodikliai penkis kartus lenkia Europą.

Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys sudaro apie 6 proc. moterų susirgimų onkologinėmis ligomis. Dažniausiai suserga 30-54 metų amžiaus moterys ir sudaro antrą vietą visų piktybinių navikų šioje amžiaus grupėje. 2011 metais buvo Lietuvoje diagnozuota 452 gimdos kaklelio vėžio atvejų, 702 – karcinomos atvejai. Per metus miršta apie 220 moterų, taigi per savaitę nuo gimdos kaklelio vėžio miršta 5 moterys.

Skaičiai, pasak gydytojos, rodo, jog Lietuva priklauso pačiai didžiausiai rizikos grupei pagal sergamumą ir mirtingumą nuo gimdos kaklelio vėžio. Europoje pagal sergamumo ir mirštamumo rodiklius esame antroje vietoje nuo galo.

Liga užkrečiama

Gimdos kaklelis - anatominė moters organizmo dalis, tai yra dalis, atsiverianti į makštį. Vėžys jame pasireiškia, kai supiktybėja plokštinės arba liaukinės ląstelės. Anot akušerės ginekologės I. Jackūnienės, dažniausiai moterys serga plokščialąsteliniu gimdos kaklelio vėžiu.

Neabejotinas veiksnys, sukeliantys gimdos kaklelio vėžį, yra žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Net 99,7 proc. gimdos kaklelio vėžio atvejų sukėlėjas yra šis virusas, plintantis lytiniu keliu. Galimas ir perinatalinis kelias, kai gimdo infekuota mama.

ŽP virusas sukelia ne tik gimdos kaklelio vėžį. Jis gali lemti ir makšties, gerklų, išangės, vyrų varpos vėžį. „Stengdamiesi išvengti šio užkrato, išvengsime ir kitų onkologinių susirgimų“, - teigia gydytoja.

Didžiausia tikimybė susirgti gimdos kaklelio vėžiu yra moterims, užsikrėtusioms šia infekcija, bet toliau gyvenančioms lytinį gyvenimą. Taip pat toms, kurios anksti pradeda lytinį gyvenimą, kurios turi didelį skaičių partnerių – šešis ir daugiau per visą gyvenimą, arba keičia daugiau negu vieną partnerį per metus.

Tikimybę susirgti didina ir kontraceptikų vartojimas. Bet tik toms moterims, kurios jau yra infekuotos žmogaus papilomos virusu. Didesnė tikimybė toms, kurios kontraceptikus vartoja 10 ir daugiau metų.

Daug kartų gimdžiusioms moterims taip pat padidėja tikimybė susirgti dėl anatominių pokyčių, įvykstančių organizme dėl dažnų gimdymų.

Neabejotinas veiksnys yra rūkymas.

Blogina situaciją moters imuninė būklė. Kai moteris dažnai serga virusinėmis ligomis, nes jos imunitetas yra nusilpęs, lengviau pasigaus ir ŽP virusą.

Tačiau pasitaiko, kad ir užsikrėtusi virusu moteris nesuserga vėžiu, nes patekusi į organizmą infekcija gali tiesiog egzistuoti. Per gyvenimą apie 75 proc. visų lytiškai aktyvių moterų užsikrečia ŽPV, tačiau per pirmuosius metus apie 70 proc. moterų virusas geba pats savaime išnykti, o per dvejus metus net apie 90 proc. išnyksta savaime.

Tačiau kartais kai kurios ląstelės neišnyksta, lieka moters organizme – per daugelį metų keičiasi ląstelės struktūra, pasikeičia jų dauginimasis, ląstelės pereina į ikivėžinę būklę, o per laiką tampa ir vėžinėmis ląstelėmis. Virusui patekus į moters organizmą, vėžys išsivysto per 10-15 metų – netrumpas laikas.

Ligos galima išvengti

„Ką daryti, kad išvengtume gimdos kaklelio vėžio?“, - klausė gydytoja I. Jackūnienė ir pati atsakė:

„Reikia vengti visų rizikos veiksnių: nepradėti anksti lytinių santykių, siekti stabilios partnerystės, naudoti apsaugos priemones – prezervatyvus“.

Antra prevencijos grupė tai yra vakcinacija, kuri tikrai veiksminga. Vakcinuojant jaunas mergaites ir moteris galima išvengti apie 70 proc. susirgimų. Įrodyta ir tai, kad vakcina efektyvi ir moterims, jau užsikrėtusioms ŽPV. Naudinga skiepyti ir jaunus berniukus.

Tačiau pagrindinė profilaktikos priemonė – gimdos kaklelio patikra.

Antrinei prevencijai priklauso ir šalyje vykdoma gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa, kurios tikslas atrinkti jau susirgusias moteris. Ši programa Lietuvoje vykdoma nuo 2004 metų. Kviečiamos tikrintis 25-60 metų moterys kartą per trejus metus. Teisingai organizuota prevencija gali vėžį sumažinti 80 proc.

Medikai pastebi, jog Lietuvoje per tuos 11 programos taikymo metų sergamumas gimdos kaklelio vėžiu dar nemažėja, nors ir ieškoma būdų, kaip atranką pritaikyti efektyviau. Pagrindinis stabdys – moterys neatvyksta tikrintis. Turėtų pasitikrinti 70-75 proc. visos populiacijos moterų, kad patikra būtų efektyvi. 2012 metais Lietuvoje buvo patikrinta tik 44 proc. moterų.

Tačiau nauda šios programos akivaizdi, nes daugiau ikivėžinių pokyčių diagnozuojama ankstyvos stadijos, ir moterys labai sėkmingai gydomos ir išgydomos.

Šiuo metu dažniausiai nustatoma I vėžio stadija. Anksčiau populiariausia buvo 3-4 stadija, kai padėti moteriai vilčių labai mažai.

Pagalba efektyvi

Gimdos kaklelio vėžys, pasak gydytojos I. Jackūnienės, vadinamas tyliuoju moterų žudiku, nes ligai prasidėjus gali nebūti absoliučiai jokių simptomų.

Ligą moteris pajunta tik tada, kai viduryje ciklo pradeda pateplioti, kraujuoti, ir kraujas būna kitoks nei per mėnesines. Kitas požymis – kontaktiniai kraujavimai, kai tiek po lytinių santykių, tiek po ginekologo apžiūros pasirodo kraujo.

Gali prasidėti intensyvėjantys pakraujavimai. 3-4 ligos stadijoje moterį jau gali varginti intensyvūs kraujavimai, skausmai, karščiavimas, juosmens skausmai, inkstų funkcijos sutrikimas. Blogiausia situacija, kai prasideda metastazės, darinys iš gimdos kaklelio plinta į plaučius, kepenis, smegenis bei kitus organus.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje yra visos priemonės efektyviai ir tiksliai diagnozuoti bei gydyti  moteris, susirgusias gimdos kaklelio vėžiu. Kai gydymas neefektyvus, kaltinti tenka save, kad atvyksta per vėlai. Nuo antros stadijos jau chirurginis gydymas nebetaikoma, atliekamas tik chemoterapija ir spindulinis gydymas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų