Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Medikams kartais tenka policininkų vaidmuo

kalvotoji.lt | 2013-02-12 14:24:39

Prieš 74 metus Telšiuose įsikūrė Greitoji medicinos pagalba (GMP). Čia nepailsdami dirba beveik keturiasdešimt darbuotojų: 15 slaugytojų, 18 vairuotojų ir 5 dispečeriai. Visi darbuotojai yra paruošti teikti būtinąją pagalbą pagal Amerikos širdies asociacijos specializuotas reanimacijos programas. Žiema - ypač pavojingas metas, tad trauminių, nušalusių galūnes ir nuo alkoholio apsvaigusių pacientų vežimas į ligoninę - GMP darbuotojų kasdienybė. Apie Greitosios medicinos pagalbos darbuotojų veiklą ir kylančius iššūkius kalbamės su Telšių pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiuoju gydytoju Antanu Gudausku.

A. Gudauskas
Telšių pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas A. Gudauskas. kalvotoji.lt nuotr

Kaip dažnai tenka vykti į iškvietimus?

Praėjusiais metais sulaukta 9 tūkst. 74 skambučių, tačiau reaguota ne į visus. Išvykimų suskaičiuota apie 9 tūkst. 31. Vidutiniškai viena medikų komanda (slaugytojas ir vairuotojas) per parą 2012 metais išvažiavo 7,04 karto. Šių metų sausio mėnesį GMP į iškvietimus važiavo 962 kartus – vidutiniškai kiekviena brigada per parą išvyko po 10,34 karto.

Kokioms ligoms esant skubūs iškvietimai dažniausiai pasitaiko žiemą ir vasarą?

Žiemą dažniausiai GMP kviečiasi asmenys, patyrę įvairių traumų, sergantys ūmiu galvos kraujotakos sutrikimu galvos smegenyse, padidėjusio kraujospūdžio ligomis, kvėpavimo sistemos ligomis, karščiuojantys bei turintys psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant alkoholį. Vasarą pacientų grupė pasikeičia, tačiau taip pat netrūksta psichikos ir elgesio sutrikimų, vartojant alkoholį, turinčių asmenų. Šiltuoju metų laiku dažniau kviečiasi sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, ūmiu galvos kraujotakos sutrikimu galvos smegenyse, pirmine hipertenzija. Kai būna šilta, padaugėja besiskundžiančių ūmiais pilvo skausmais, apsinuodijimu alkoholio surogatais bei patyrusių galvos paviršinių kūno sužalojimų.

Su kokiais sunkumais susiduria GMP darbuotojai gavę iškvietimą ir atvykę į įvykio vietą?

Pas pacientą, o ypač pas mirštantį ar sunkiai sergantį, atvyksta du žmonės: vairuotojas ir bendruomenės slaugytojas. Dažnai komanda priversta kviestis papildomai dar vieną GMP brigadą. Gydytojų Telšių GMP brigadose nėra. Paciento artimieji dažnai nepasako visų aplinkybių apie nelaimę ar paciento ligą, savo komentarais ir reikalavimais trikdo medikų darbą, reikalauja vežti į ligoninę, kai būtinybės nėra. Pavyzdžiui, pacientas serga 3-4 dienas, niekur nesikreipia (dėl piršto pūlinio), o naktį sugalvoja, kad reikia važiuoti į ligoninę.

Taip pat norėtųsi, kad būtų didesni ir geriau matomi gatvių užrašai bei namų numeriai, kurių dažnai nesimato per sulapojusius medžius. Dažnai nėra butų numerių. Didelė problema — įvažiavimas į daugiabučių kiemus. Turėtų būti pažymėta ir palikta nors viena vieta prie namo privažiuoti specialiųjų tarnybų automobiliui.

Be to, privačių kiemų savininkai ir žmonės, laikantys šunis, turėtų pasirūpinti, kad būtų saugu GMP darbuotojams ateiti į namus. Smagu, jei sergančiojo artimieji yra sąmoningi ir tamsiuoju paros metu išeina su žibintuvėliu pasitikti GMP. Taip pat pageidautina (kol atvyks medicininė pagalba) surasti sergančiojo asmens dokumentus ir paimti būtiniausius asmeninius daiktus, rūbus, pagalvoti, kaip grįš iš ligoninės, nes atgal GMP neparveš.

Kiek šį žiemos sezoną į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių pristatyta asmenų nušalusiomis galūnėmis?

Praėjusiais metais GMP pristatė keturis tokius ligonius, šiemet – vieną. Iš jų pernai du pacientus teko vežti iš gatvės, apie kuriuos informavo praeiviai. Iškvietimų dėl asocialių ir neblaivių asmenų, gulinčių viešose vietose, padaugėja socialinių išmokų ar pašalpų mokėjimo dienomis.

Ko pacientai reikalauja iš GMP automobiliu atvykusių medikų?

Pacientai nori būti nuvežti pas šeimos gydytojus ar paguldyti į ligoninę, tačiau GMP tarnyba neatlieka tokios funkcijos. Kad pacientas nuvažiuotų konsultuotis pas šeimos gydytoją ar būtų paguldytas į ligoninę, turi rūpintis artimieji. Pacientai, tik esant būtinajai pagalbai, GMP automobiliu vežami į Priėmimo-skubios pagalbos skyrių, esantį artimiausioje ligoninėje.

Pacientai, paūmėjus chroniniam susirgimui, pirmiausiai turi kreiptis į savo pasirinktą pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigą arba kviestis pasirinktą (savo) gydytoją į namus. Tik gydytojas, apžiūrėjęs pacientą, gali nuspręsti, ar reikalingas stacionarinis gydymas ligoninėje.

Ar iš tiesų kartais sunku susikalbėti su policijos pareigūnais dėl asocialių ar girtų ir nesunkiai sužeistų asmenų bei sulaukiama tokių pasakymų: „Kur norite, ten vežkite, mums tas pats“?

Medikai visuomet randa bendrą kalbą su policininkais, bet pasitaiko, kad ilgokai tenka palaukti, kol atvyks policijos pareigūnai prie viešoje vietoje gulinčio ir sveikatos problemų neturinčio neblaivaus piliečio. Taip pat daug problemų kyla su muštynėse dalyvavusiais lengvai sužalotais neblaiviais piliečiais ir jų draugais. Dažnai darbuotojai patiria fizinių traumų, nekalbant apie emocinę būseną po tokių įvykių. Konfliktiškų asmenybių sukelti išpuoliai trukdo atlikti skubius iškvietimus, dėl ko dažnai būna nepatenkinti kiti gyventojai, kad „greitoji ne tokia greita“, kaip norėtųsi.

Teko girdėti, kad specialiosioms tarnyboms pagalbos telefono 112 operatoriai sudaro nepatogumų. Ar iš tiesų taip yra?

Dažniausiai operatoriai pasako tik adresą, bet nepasako iškvietimo priežasties. Sunku nuspręsti, ar iškvietimas skubus, ar sergantysis gali šiek tiek palaukti. Dispečeris turi perskambinti ir išsiaiškinti, dėl ko kviečiama GMP, arba, koks yra laiptinės durų kodas, neįspėja, kad paciento artimieji pasitiktų GMP. Taip pailgėja atvykimo laikas.

Pasitaiko, kad medikus kviečia dėl šeimyninių konfliktų. Būna, kad sujungia su skambinančiu iš kito miesto. Pageidautina, jog, kviesdami GMP, tiksliai pasakytų paciento vardą, pavardę, gimimo metus (amžių), tikslų adresą, jei daugiabutis – laiptinės kodą, buto numerį, kur važiuoti, jei sudėtinga privažiuoti, kaip privažiuoti, telefono numerį, kvietimo priežastį (susirgo staiga ar liga paūmėjo, jei trauma – kur sužeista ir t.t.). Taip pat reikia prisistatyti skambinančiajam, pasakyti savo telefono numerį, stengtis nepadėti telefono ragelio, išklausyti patarimų, kaip elgtis su ligoniu, kol atvyks medikai ir juos vykdyti. Svarbu sulaukti, kad dispečeris patvirtintų skambutį: „Kvietimas priimtas, GMP brigada siunčiama, laukite“. Jei visos GMP komandos užimtos, dispečeris informuoja – atsilaisvinusi GMP brigada atvyks eilės tvarka po, pavyzdžiui, 20-30 minučių.

Taip pat yra galimybė išsikviesti GMP skambinant tiesiai. Turintys fiksuotą (laidinį) telefono ryšį gali skambinti (8~444) 52103; mobiliojo ryšio Bitė ir Tele2 klientai GMP gali išsikviesti paskambinę 033, Omnitel – 103.

Ačiū už pokalbį!

Liepa Gilytė,

kalvotoji.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų